Maliariją įveža ne tik jūreiviai Pereiti į pagrindinį turinį

Maliariją įveža ne tik jūreiviai

2013-06-18 13:34
Maliariją                įveža ne tik jūreiviai
Maliariją įveža ne tik jūreiviai / Kaspars Krafts (BFL) nuotr.

Po dvejų metų pertraukos uostamiestyje žinia apie pavojingą egzotišką ligą. Klaipėdietis, užsikrėtęs maliarija, grįžo iš Centrinės Afrikos.

Vaistų nevartojo

Praėjusią savaitę, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, uostamiestyje užregistruotas susirgimas maliarija. Pavojinga liga užsikrėtė pusę metų Pusiaujo Gvinėjoje dirbęs ir į Lietuvą grįžęs vyras.

Pusę metų Bata mieste dirbęs vyras maliarijos profilaktikai vaistų nevartojo, o tropine maliarija susirgo dar būdamas Afrikoje, kur buvo paskirtas gydymas. Grįžęs į Lietuvą ligonis vėl pradėjo karščiuoti, todėl kreipėsi pakartotinės medicinos pagalbos.

Būtina saugotis

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotoja Ina Kuznecova informavo, kad praėjusiais metais uostamiestyje nebuvo užfiksuota  nė vieno maliarijos atvejo, o 2011 m. šia pavojinga liga užsienyje užsikrėtė du Klaipėdos apskrities gyventojai.

„Asmenys, keliaujantys į egzotiškus kraštus, turi domėtis, kokie pavojai tyko svečioje šalyje. Jei žmogus planuoja dirbti endeminėje maliarijos zonoje, būtina kreiptis į specialistus ir naudoti profilaktinius vaistus. Maliarija – rimta liga, kurios pasekmės gali būti skaudžios“, – kalbėjo I.Kuznecova.

Pasak jos, asmenys, esatys pavojingoje zonoje, turi saugotis uodų ir nuolat stebėti savo sveikatos būklę.

„Maliarijos simptomai nėra labai išskirtiniai. Liga paprastai prasideda būdingu karščiavimo priepuoliu. Kadangi ligos pradžioje simptomai gali būti panašūs į gripo ar kitas peršalimo ligas, žmogus ne visada suvokia maliarijos grėsmę. Pradėjus karščiuoti būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją, kad būtų nustatyta ligos diagnozė“, – patarė specialistė.

Įveža ir turistai

Maliarija yra gyvybei grėsminga liga, kurią sukelia kraujo pirmuonys. Paprastai maliarijos sukėlėjus perneša Anohpeles genties uodai, kurie užsikrečia įkandę sergančiam maliarija žmogui.

Plečiantis turizmui, maliarija tampa vis didesne problema į egzotiškus kraštus keliaujantiems ar užsienyje dirbantiems žmonėms. Sunkumus kelia ir vis didėjantis maliarijos sukėlėjų atsparumas vaistams, todėl kelionės į kai kurias subtropines šalis darosi vis pavojingesnis. Kasmet apie 125 mln. keliautojų iš viso pasaulio aplanko endemines maliarijos atžvilgiu vietoves, daugiau nei 10 tūkst. turistų grįžę namo suserga maliarija.

Daugėjant žmonių, vykstančių į tropinius kraštus, didėja galimybė įvežti maliariją. Jei anksčiau į Lietuvą maliarija buvo įvežama tik jūreivių, tai pastaraisiais metais daugėja turistų įvežtinės maliarijos atvejų.

Informacija

Maliarija – plačiai paplitusi tropiniuose ir subtropiniuose regionuose: Afrikos, Azijos, Lotynų Amerikos teritorijose.

Kasmet šia liga suserga 400–500 mln. žmonių, iš kurių 1,5–2 mln. miršta.

Per 10 metų uostamiestyje registruoti du mirties nuo maliarijos atvejai: 2007-aisiais mirė 20 m. jūreivis iš Palangos, o 2001-aisiais – Angoloje dirbęs pensinio amžiaus klaipėdietis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų