- Asta Dykovienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Parduotuvėje išsirinkti priedais nepersisunkusių maisto produktų – ypatinga užduotis. Etiketėse driekiasi ilgi įvairiausių dažiklių ir skonio stipriklių sąrašai. Žmones stulbina ir tai, jog greitai gendantys gaminiai jau apdorojami taip, kad juos galima išlaikyti net metus.
Parduotuvėje išsirinkti priedais nepersisunkusių maisto produktų – ypatinga užduotis. Etiketėse driekiasi ilgi įvairiausių dažiklių ir skonio stipriklių sąrašai. Žmones stulbina ir tai, jog greitai gendantys gaminiai jau apdorojami taip, kad juos galima išlaikyti net metus.
Kepenėlės sukėlė šleikštulį
Klaipėdietė Regina prekybos centre įsigijo Lietuvoje gamintų šaldytų viščiukų broilerių kepenėlių pakuotę. Jų kilogramas kainavo 6,49 lito. Už 700 g moteris sumokėjo 4 litus 78 centus.
Grįžusi namo, gerai apžiūrėjo smulkiu šriftu išspausdintą etiketę ir labai nustebo.
"Įsivaizduokite, pagaminimo data yra 2014 m. kovo 31-oji, o vartoti tinka iki 2015 m. kovo 31 dienos. Kepenėlės vartojimui tinka visus metus – tikri stebuklai. O baisiausia buvo, kai atplėšiau pakuotę ir tos kepenėlės atšilo. Jos buvo visiškai ištižusios, su žaliomis tulžies priemaišomis, net mano katė jų neėdė", – baisėjosi moteris.
Užrašas pakuotėje liudijo, kad tai – A klasės, greitai užšaldytas produktas, kurį reikia laikyti 18 laipsnių temperatūroje, o vartoti termiškai apdorojus.
Klaipėdietę apstulbino ne tik prasta kepenėlių kokybė, bet ir tai, kad tokiam produktui suteikiamas šitoks ilgas garantinis terminas.
Garantija – gamintojų privilegija
Regina kreipėsi į gamintojus ir išsakė savo pretenzijas. Šie labai apgailestavo dėl nekokybiško produkto ir labai prašė nemalonaus fakto neviešinti.
O štai garantiniai vienų metų terminai šaldytoms paukštienos kepenėlėms, pasirodo, yra normalus šio produkto saugojimo laikas.
"Šaldytai produkcijai gamintojai patys nustato garantinį laiką. Šitam dalykui nebėra jokių standartų. Jie atlieka laboratorinius tyrimus, žiūri kokybę ir pagal tai nustato realizacijos laiką", – teigė Klaipėdos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko pavaduotoja Jūratė Mačiulienė.
Ji pripažino, jog veterinarijos inspektoriai pastebi, kad kai kurie produktai neišlaiko garantinio realizacijos laiko, ypač konditerijos gaminiai.
Tada kreipiamasi į gamintoją, kad šis išsiaiškintų, kodėl gaminys sugedo anksčiau nei nurodo garantija.
"Dabar gamintojai naudoja modernias technologijas, pasirenka receptūrą, pakavimo priemones, kurios padeda išlaikyti tą produktą ilgesnį laiką. Paprastai produktai sugenda anksčiau numatyto laiko, kai pažeidžiamos laikymo sąlygos. Visos pakavimo priemonės leidžia prailginti realizavimo laiką", – pabrėžė J.Mačiulienė.
Arbata gali būti radioaktyvi
Gamintojai, siekdami prailginti produktų realizacijos laiką, naudoja ne tik apsaugines dujas, kurios esą yra saugios, bet ir jonizuojančiąją spinduliuotę.
Kitaip tariant, jei jos dozė bus viršyta, maisto produktas taps radioaktyvus. Taigi, jei pirkėjui nepasiseks, patiekalą jis pagardins radioaktyviais prieskoniais ar skanaus radioaktyvią arbatą.
Lietuvos įstatymai numato, kad mūsų šalyje galima prekiauti maistu, apdorojamu jonizuojančiąja spinduliuote, tačiau jis esą turi būti tinkamas žmonių mitybai.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos tinklalapyje nurodoma, kad maistas gali būti apdorojamas jonizuojančiąja spinduliuote, jei tai pagrįsta technologiniu požiūriu, nekelia pavojaus sveikatai ir atliekama laikantis nustatytų sąlygų.
O didžiausia apšvitos dozė maistui gali būti suteikiama dalimis, tačiau neturi būti viršyta.
"Maisto produktų, apdorotų jonizuojančiąja spinduliuote, mūsų rinkoje mes kol kas neradome. Tikrai tikriname. Jonizuojančiąja spinduliuote paprastai gamintojai apdoroja sausus augalinės kilmės produktus – prieskonines žoleles ir arbatžoles, kad ilgiau išsilaikytų", – teigė J.Mačiulienė.
Tiek arbatžolės, tiek ir prieskoninės žolės yra apšvitinamos, kad būtų sunaikintos gedimą skatinančios bakterijos ar parazitai.
Yra patvirtintas trečiųjų šalių įmonių sąrašas, kurios naudoja tokią produktų apdorojimo metodiką.
Teigiama, jog griežtai uždrausta jonizuojančiąja spinduliuote apdoroti žuvų ar pieno produktus.
Prieš keletą metų vienoje ES šalyje buvo gauti maisto papildai, kurie jonizuojančiąja spinduliuote buvo paveikti per stipriai.
"Taip apdoroti produktai priklauso jautrių produktų grupei ir mes juos ypač išskiriame. Iš trečiųjų šalių importuojamos produkcijos priežiūra yra labai griežta. Mes ir rinkoje ieškome, ar kartais kokie nesaugūs produktai nepraslydo pro kontrolierius. Jeigu yra įtarimų, tie produktai tikrinami dar griežčiau", – pabrėžė J.Mačiulienė.
Visais atvejais, jei maisto produktai apdoroti jonizuojančiąja spinduliuote, tai specialiais ženklais turi būti nurodyta gaminio etiketėje.
Ar pirkdami maisto produktus atkreipiate dėmesį į gaminių sudėtį?
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Liko ir be pinigų, ir be butų: pirkėjai pakliuvo į aferą?11
Liūdnai pasibaigusi svajonė turėti apartamentus prie jūros. Pinigus už butus Palangoje sumokėjo, bet liko ir be pinigų, ir be namų. Žmonės įtaria įkliuvę į sukčių pinkles. Paaiškėjo, kad statybos vyko be leidimų, ir negana to – n...
-
Mieste nori žiedinių sankryžų
Atlikus Šiaurės prospekto eismo srautų auditą, paaiškėjo, kad galima būtų dar tobulinti šios miesto arterijos pralaidumą – čia siūloma įrengti papildomų juostų ir žiedinę sankryžą. ...
-
Pernai pralaimėjo, šiemet – pergalė
Klaipėdos miesto krepšinio mėgėjų „Mano būsto“ taurės varžybų dalyviai 2025-uosius pradėjo revanšais. ...
-
Sausio 15-oji – Klaipėdos krašto diena: laukia visa puokštė šventinių renginių
Sausio 15-ąją minėsime Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 102-ąsias metines. Šiai iškiliai ir svarbiai datai skiriama visa puokštė šventinių oficialių ir pramoginių renginių. ...
-
Dėl gatvėvardžių sutarimo vis nėra
Salomėjos Nėries ir Liudo Giros gatvių pavadinimai vėl linksniuoti miesto valdžios institucijose. Mėnesio gale miesto taryba svarstys šį klausimą, o iki tol tai daro tarybos komitetų nariai. ...
-
Startuoja „Metų klaipėdietė“1
Po didžiausių metų švenčių sugrįžta tradicinis dienraščio „Klaipėda“ konkursas „Metų klaipėdietė“. Kaip ir kasmet, klaipėdiečiai siūlys ir rinks labiausiai uostamiesčiui bei jo bendruomenei nusipelnius...
-
Absurdas gimnazijoje: vienuoliktokų skaičiaus riba sukėlė sumaištį6
Išskirtinė ir absurdiška situacija dėl 21 vienuoliktoko ribos susidarė Šilutės rajono Vainuto gimnazijoje. Vietos valdžiai leidus formuoti trylikos gimnazistų klasę, Vyriausybės atstovai tokio sprendimo teisėtumu suabejojo, prasid...
-
Stintų šventė jau ne už kalnų: pramogautojų laukia daugiau atrakcijų
Iki garsiosios šventės „Palangos stinta“ liko mažiau nei mėnuo, todėl kurorte intensyviai vyksta pasiruošimo darbai. „Baigiame dėlioti paskutinius šventinės programos akcentus: viešojo maitinimo įstaigos der...
-
Šauktinių tarnyboje – naujovės
Po keliolikos metų pertraukos šauktiniai tarnybą galės rinktis atlikti kariniuose laivuose, pirmadienį skelbia Karinės jūrų pajėgos. ...
-
Sausio 13-osios minėjimas Klaipėdoje: neužmirškime savo didvyrių
Sekmadienį, sausio 12-ąją, klaipėdiečiai tradiciškai ir jautriai paminėjo Laisvės gynėjų dieną – susirinkusieji prie Sąjūdžio būstinės ir Klaipėdos savivaldybės tylos minute pagerbė 14 žuvusiųjų už laisvą Lietuvą, taip pat ...