Klaipėdos valdžiai – spaudimas dėl sukilėlio palaikų perlaidojimo

Po dienraščio publikacijos Jono Polovinsko-Budrio palaikų perlaidojimo tema ("Parūpo sukilėlio palaikai", "Klaipėda", 2022 07 16) savivaldybėje sulaukta nepatenkintų vienos Mažosios Lietuvos draugijos atstovų laiško. Esą kodėl neskatinama perlaidoti "mūsų visų šviesulio" Klaipėdoje. Dėl to paties klausimo grupė asmenų buvo ir priėmime pas merą.

Spaudžia miesto valdžią

Grupę aktyvistų praėjusią savaitę priėmęs Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas jiems paaiškino, kad kai kurių dalykų miestas inicijuoti negali. Tai reikia derinti su Užsienio reikalų ministerija, su velionio giminaičiais, taip pat su Čikagos lietuvių bendruomene, kurioje, beje, nėra vieningos nuomonės šiuo klausimu.

Be to, Amerikoje taip paprastai palaikų kapinėse irgi neišsikasi.

Klaipėdos mero V.Grubliausko įsitikinimu, būtina, kad plačiai diskutuotų institucijos, mokslininkai, visuomenininkai, bendruomenės dėl geriausių būdų įamžinti reikšmingas asmenybes, prisidėjusias Klaipėdos kraštą prijungiant prie Lietuvos.

Ir tik įvairioms institucijoms bei visuomenės grupėms priėmus sprendimą, galima imtis veiksmų.

Miesto vadovai diplomatiškai pažymėjo, kad Klaipėdos savivaldybė atsakingai rengiasi minėto istorinio įvykio paminėjimui ir yra atvira diskusijoms bei bendruomenių siūlymams.

Vieni norėtų, kad J.Budrys atgultų Klaipėdoje, kiti linkę palaikų nejudinti.

Teks rasti sprendimą

Klaipėdos sukilimo vadas, tarpukario Lietuvos kontržvalgybininkas ir diplomatas J.Polovinskas-Budrys prieš beveik 60 metų atgulė Tautinėse lietuvių kapinėse Čikagoje, bet esą norėjo būti palaidotas Klaipėdoje, tai neva liudija ir stilizuotas Klaipėdos herbas ant jo antkapinio paminklo.

Artėjant Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos šimtmečiui, kai kurie aktyvistai ėmė spausti miesto valdžią iš JAV parvežti ir uostamiestyje perlaidoti sukilėlių vado palaikus.

Šios iniciatyvos suaktyvėjo ne tik artėjant svarbios datos jubiliejui, bet ir dėl to, kad nebeliko artimųjų, kurie galėtų Amerikoje prižiūrėti J.Budrio kapavietę, kuri esą šiuo metu nebeprižiūrima.

Čikagoje vietos lietuvių bendruomenėje yra visokių nuomonių tuo klausimu.

Vieni norėtų, kad J.Budrys atgultų Klaipėdoje, kiti linkę palaikų nejudinti.

Be to, toje pačioje kapavietėje Čikagos kapinėse kartu su J.Budriu palaidota ir jo žmona Regina.

Jei vis dėlto būtų nuspręsta perlaidoti, neaišku, ar ir jos palaikai būtų parvežti į Klaipėdą.

Patriotas – iki mirties

J.Budrio (1889–1964) nuopelnai prijungiant Klaipėdos kraštą prie Lietuvos yra nekvestionuojami.

Jis vienintelis nepabūgo atsakomybės ir rizikos vadovauti Klaipėdos krašto anšliusui, kai daugelis Lietuvos karininkų atsisakė.

J.Budrys buvo paskirtas vadinamojo Klaipėdos sukilimo kariniu vadu ir pakeista pavarde vadovavo Kaune suformuotai Ypatingosios paskirties rinktinei.

Drąsi rinktinė 1923 m. sausio 15-ąją įžengė į Klaipėdos kraštą.

Užėmus Klaipėdą, sausio 16 d. generalinio štabo įsakymu iš vietinių krašto gyventojų J.Budrys pradėjo burti Klaipėdos krašto armiją.

Jos buvimo faktorius laidavo veiklos galimybes sukilimo metu suformuotai Erdmono Simonaičio direktorijai.

Sausio 17 d. J.Budrys tapo vyriausybės aukštuoju įgaliotiniu, Klaipėdos kraštui paskirto Antano Smetonos.

Prancūzijos kariuomenei pasitraukus iš Klaipėdos krašto, 1923 m. vasario 19 d. jis paskelbė perimąs Prancūzijos vyr. komisaro pareigas krašte.

Balandžio 7 d. A.Smetonai pasitraukus iš vyriausiojo įgaliotinio pareigų, faktiškai tapo Lietuvos atstovu Klaipėdos krašte.

1924 m. spalio 21 d. prezidento dekretu paskirtas pirmuoju Klaipėdos krašto gubernatoriumi, tačiau pasitraukė iš šių pareigų po lietuvių partijų nesėkmės per pirmuosius rinkimus į Klaipėdos krašto Seimelį 1925 m. lapkritį.

Vėliau J.Budrys darbavosi Lietuvos vidaus reikalų ministerijoje patarėju, o 1928 m. sausį buvo paskirtas Lietuvos konsulu Karaliaučiuje. 1936 m. rudenį – Lietuvos generaliniu konsulu JAV.

Šias pareigas ėjo visą likusį savo gyvenimą – 28 metus iki pat mirties.NAUJAUSI KOMENTARAI

Susitikimo dalyvis

Susitikimo dalyvis portretas
Šį straipsnį parašiusi žurnalistė šiame susitikime nedalyvavo. Jos išsakytos mintys neatitinka tikrovės, kas buvo kalbama susitikime. Moralas žurnalistei toks - jei jau rašai, tai bent jau sudalyvauk ir parašyk tai, ką girdėjai. Bet iš Dykovienės to ir buvo galima tikėtis. Jai tai normalu, bet mums klaipėdiečiams tai nenormalu. Greičiausiai ji išsakė Klaipėdos valdžios naratyvą, kad Polovinsko palaikų nereikia perlaidot. Dabar tempia laiką, praeis šimtmečio minėjimas, neliks Grubliausko ir viskas paimirš. Ne, mielieji, nepasimirš. Budrio palakai( kartu su žmonos palaikais) anksčiau ar vėliau turės būti perlaidoti senosiose Klaipėdos kapinėse ( skulptūrų parke), ten, kur joms ir vieta.

ukrai ne okupantai.

ukrai ne okupantai. portretas
Jie neonaciai.

palikit mirusius

palikit mirusius portretas
ramybėj.
VISI KOMENTARAI 9
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

 • Tikimasi, kad smėliu papildyti Klaipėdos paplūdimiai atlaikys žiemos audras
  Tikimasi, kad smėliu papildyti Klaipėdos paplūdimiai atlaikys žiemos audras

  Ruduo ir žiema parodys, ar pirmą kartą dideliu smėlio kiekiu iš uosto dugno papildytas pirmosios Melnragės paplūdimys atlaikys audras, sako mokslininkė. ...

  1
 • Tarp Klaipėdos baikerių – ir patys jauniausi
  Tarp Klaipėdos baikerių – ir patys jauniausi

  Spalio 1-ąją Klaipėdos miesto ir regiono baikeriai pradėjo uždarydami savo sezoną. Susirinko maždaug pusė tūkstančio baikerių iš skirtingų klubų, kurie variklių ūžimu tradiciškai išlydėjo vasarą. ...

  4
 • Šeštadienis uostamiestyje – lyg mugių diena
  Šeštadienis uostamiestyje – lyg mugių diena

  Net trys skirtingos mugės pirmąją spalio mėnesio dieną pakvietė klaipėdiečius ne tik apsipirkti dizainerių drabužių, maisto produktų ar pasipuošti namus išskirtinėmis dekoracijomis, bet ir susipažinti su įvairių įmonių atstovais...

  2
 • Tarnyba su šunimi – ir alinanti, ir ypatinga
  Tarnyba su šunimi – ir alinanti, ir ypatinga

  Angelų sargų arba Policijos diena – šventė tūkstančiams pareigūnų. Policininkai savo keturkojus pagalbininkus, apmokytus atlikti svarbų darbą, vadina komandos dalimi. Tarnybiniai šunys gyvena kinologų namuose ir kasdien drauge ein...

 • Atėjo laikas teikti idėjas Klaipėdos rajonui!
  Atėjo laikas teikti idėjas Klaipėdos rajonui!

  Per dvejus metus Klaipėdos rajonas jau įgyvendino net 13 iš 16 gyventojų idėjų, pateiktų Dalyvaujamajam biudžetui. Kasmet tam, kad gyventojų iniciatyvos virstų realybe, savivaldybė skiria didžiausią sumą Lietuvoje – 300 tūkst. eurų....

 • Klaipėdos rajonas pasiruošęs užtikrinti kokybišką vaikų užimtumą
  Klaipėdos rajonas pasiruošęs užtikrinti kokybišką vaikų užimtumą

  Į mokyklas iš po vasaros atostogų sugrįžus mokiniams, dažnam tėvui galvos skausmu tampa klausimas, kaip užtikrinti vaiko saugumą ir užimtumą po pamokų. Šis klausimas ypač aktualus pradinukus auginančioms šeimoms, jei abu tėva...

 • Pajūrį merkęs ciklonas trauksis
  Pajūrį merkęs ciklonas trauksis

  Savaitgalį ir kitą savaitę pajūris sulauks nemenko lietaus, tačiau sinoptikai turi ir gerų žinių – šeštadienį švies saulė, o artėjančios savaitės viduryje bus malonūs ir saulėti orai. ...

 • Iš orlaivių skrieja vakcinos laukiniams gyvūnams
  Iš orlaivių skrieja vakcinos laukiniams gyvūnams

  Rugsėjo 29-ąją prasidėjo antrasis šiųmečio laukinių gyvūnų vakcinavimo nuo pasiutligės etapas. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) nurodė, kad vakcinos virš Lietuvos miškų ir laukų iš orlaivių bus mėtom...

  1
 • Kovinėms valtims suteikė vardus
  Kovinėms valtims suteikė vardus

  Lietuvos kariuomenės Specialiųjų operacijų pajėgos (SOP) tradiciškai minėjo savo globėjo šv. Arkangelo Gabrieliaus dieną. Šventės akcentas – naujų Kovinių narų tarnybos jūrinių kovinių valčių pristatymas ir vardų su...

  13
 • Muziejaus kiemelyje – žvilgsnis į karą
  Muziejaus kiemelyje – žvilgsnis į karą

  Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus kiemelyje pradėta eksponuoti paroda "Ukraina. Karas Europoje". Parodos ekspoziciją sudaro 24 stendai, juose pateikiama tekstinė informacija, grafikai, schemos, nuotraukos. ...

Daugiau straipsnių