Klaipėdos politikus kontroliuoja savi Pereiti į pagrindinį turinį

Klaipėdos politikus kontroliuoja savi

2009-06-25 08:00
Sausakimša: didžiojoje posėdžių salėje per tarybos posėdžius gausu ne tik politikų, savivaldybės administracijos darbuotojų, bet ir neaiškias misijas atliekančių piliečių.
Sausakimša: didžiojoje posėdžių salėje per tarybos posėdžius gausu ne tik politikų, savivaldybės administracijos darbuotojų, bet ir neaiškias misijas atliekančių piliečių. / N.Jankausko nuotr.

Šiandien miesto tarybos posėdyje, kuriame bus svarstoma nemažai labai aštrių klausimų, tikriausiai pasirodys ir vadinamieji smogikai, stebėsiantys, kad politikai balsuotų teisingai, o ne taip, kaip nori.

Kyla aštrių diskusijų

Smogikais neoficialiai vadinami partijų, kurių nariai yra išrinkti į miesto tarybą, atstovai. Jie patys nėra miesto tarybos nariai, tačiau dažnai lankosi posėdžiuose ir stebi, kaip balsuoja jų atstovaujamos partijos politikai, kuriuos rinkėjai delegavo į miesto tarybą. Pripažįstama, kad tokie apsilankymai yra ir kontrolės, ir drausminimo priemonė, kad tam tikros partijos atstovai miesto taryboje ranką už vieną ar kitą sprendimą pakeltų taip, kaip reikia.

Į miesto tarybos posėdžius pastaruoju metu dažnai užsuka uostamiestį valdančios Liberalų ir centro sąjungos Klaipėdos skyriaus pirmininkas Saulius Budinas.

Jis dalyvavo ir miesto tarybos posėdyje, kuriame buvo svarstoma, ar atleisti iš darbo susikompromitavusią savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoją Daivą Paulauskienę. Nors ji buvo parašiusi prašymą atleisti iš darbo pačios noru, tačiau vėliau apsigalvojo ir parašė prašymą atsiimti anksčiau parašytą dokumentą. Tačiau po pokalbio su uostamiesčio meru, taip pat liberalcentristu Rimantu Taraškevičiumi pastarąjį savo prašymą jį atsiėmė.

Vis dėlto prieš tarybos posėdį buvo kilę nemažai abejonių, ar tarybos nariai tikrai pritars D.Paulauskienės atleidimui.

Tuo tarpu liberalcentristų Klaipėdos skyriaus pirmininkas buvo išplatinęs pareiškimą, jog reikia ne tik atleisti D.Paulauskienę, bet visai panaikinti vieną savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo pareigybę.

"Ir į šį, ir į kitus miesto tarybos posėdžius ateinu ne kontroliuoti ar drausti, bet dėl to, kad nepamesčiau pulso, pamatyčiau, kas vyksta. Jei yra svarstomi miestui aktualūs klausimai, norisi padalyvauti, pamatyti ir išgirsti, kokios buvo mintys, kokie pasisakymai", – įtikinėjo S.Budinas.

Nors jis pripažino, kad tarp partijos narių kyla diskusijų aštresniais klausimais, dėl kurių vėliau reikia balsuoti politikams, tačiau S.Budinas patikino, kad nėra partijos stebėtojų, kurie ateitų žiūrėti, kaip balsuos partijos bičiuliai. "Mes tokio stebėtojų etato tikrai nesame įkūrę. Gal kitose partijose taip ir yra", – svarstė uostamiesčio liberalcentristų vadas.

Eina ir dėl išprusimo

Miesto tarybos posėdžiuose lankosi ir šios sąjungos narys Mindaugas Genys. Tačiau paklaustas, ar į posėdžius jį siunčia partija, tai neigė.

"Būna įdomių klausimų, tad į jų svarstymą ir ateinu. Realiai jokio stebėjimo bent jau pas mus partijoje nėra ir įsivaizduoju, kad jo nė nereikia. Aš stebėti nevaikštau, o ar kiti eina, nežinau, mat partijoje neužimu jokių pareigų, esu tik jos narys", – teigė liberalcentristas, pasiūlęs kreiptis į partijos Klaipėdos skyriaus vadovus ir jų teirautis apie drausminančias priemones.

Kelias uostamiesčio namų valdas valdančios bendrovės padalinio vadovu dirbantis M.Genys tikino, kad jis ateina į klausimų, susijusių su šilumos, vandentvarkos ūkiu, svarstymą, nes jie įdomūs dėl bendro išprusimo.

Balsavo priešingai

Posėdyje, kuriame buvo svarstomi du svarbūs sprendimo projektai – dėl pritarimo imti ilgalaikę didesnę nei 50 mln. litų paskolą ir dėl įmonės "Klaipėdos vanduo" pertvarkymo iš akcinės bendrovės į uždarąją, dalyvavo ir Socialdemokratų partijos nariai, nors nėra išrinkti į miesto tarybą.

Tuo metu vos neiširo valdančioji dauguma, nes socialdemokratai, nors ir yra pozicijoje, balsavo priešingai. Jų balsų pritrūko, kad būtų pritarta sprendimo projektui dėl "Klaipėdos vandens" reorganizavimo. Balsuojant dėl leidimo savivaldybės administracijai skolintis daug pinigų, socialdemokratai taip pat balsavo prieš arba susilaikė.

Tačiau Socialdemokratų partijos Klaipėdos skyriaus pirmininkas Sigitas Dobilinskas teigė, kad tokie jo partijos narių balsai ir posėdyje apsilankę partijos kolegos neturi nieko bendro.

"Pats į tą posėdį pakviečiau du jaunuosius socialdemokratus, kurie nori dalyvauti artimiausiuose savivaldybių rinkimuose ir patekti į miesto tarybą. Pasakiau, kad jei turi laiko, gali ateiti pasižiūrėti, kaip vyksta posėdžiai", – tvirtino S.Dobilinskas.

Grasino užimti vietą

Tarp jaunųjų socialdemokratų ir tarybos sekretoriaus, liberalcentristo Vidmanto Plečkaičio įsiplieskė incidentas.

Kadangi svečiai sėdėjo vietose, kurios skirtos žiniasklaidos ir savivaldybės viešųjų ryšių specialistams, priėjęs V.Plečkaitis pasiteiravo, ar šie yra nauji spaudos atstovai.

Paaiškėjus, kas jie tokie, tarybos sekretorius nurodė, kur svečiai turi sėdėti. Tačiau šie atšovė: "Greitai jūsų čia neliks ir mes užimsime jūsų vietas".

S.Dobilinskas tokio apsižodžiavimo nesureikšmino. "Jokio konflikto nebuvo, buvo tik humoras. Jie paprasčiausiai pasakė, kad ketina pakeisti V.Plečkaitį ir užimti jo vietą, kai bus nauji rinkimai", – tikino uostamiesčio socialdemokratų lyderis.

Jis patikino, kad jaunieji socialdemokratai tikrai nebuvo stebėtojai, kaip balsuoja miesto taryboje esantys jų partijos bičiuliai.

"Mūsų partijoje tokių drausminimo priemonių nėra. Tarybos narys yra laisvas apsispręsti, kaip balsuoti, o partijos nuostata yra tik rekomendacinio pobūdžio. Kodėl balsavome kitaip nei valdantieji? Paprasčiausiai tais klausimais išsiskyrė mūsų nuomonės", – tvirtino S.Dobilinskas.

Nepaklusniuosius baudžia

Klaipėdos universiteto Politologijos katedros vedėjas Saulius Šiliauskas teigė, kad visose normaliose parlamentinėse valstybėse egzistuoja partinė drausmė ir tam tikri kontrolės būdai, kuriais bandoma nustatyti, ar laikomasi drausmės. Lietuvos atveju tokia partijų savikontrolė būdinga ir Seime, ir savivaldybių tarybose.

"Deputatai turi laisvąjį mandatą ir gali balsuoti pagal savo įsitikinimus, tačiau jei jie dažnai nusižengia partinei drausmei ir linijai, partijos juos baudžia. Bausmė paprasta – sudarant rinkimų pagal proporcinę sistemą sąrašus, jie į juos neįtraukiami, ar jų pavardės įrašomos tarp autsaiderių, todėl jiems sunku tikėtis patekti į parlamentą ar miesto tarybą", – tvirtino politologas.

Todėl jam atrodė normalu, kad ir uostamiesčio savivaldybės taryboje egzistuoja stebėtojai – drausminimo ir kontrolės priemonė. Mat kitaip būtų sunku išsiaiškinti, kaip partijos nariai balsavo.

Kontrolės, anot S.Šiliausko, reikia ir todėl, kad į miesto tarybą pateko ir ne tų žmonių, kuriuos partijos buvo numačiusios, nes rinkėjai juos reitingavo. Tokius politikus partijoms sunkiau valdyti, kad šie balsuotų teisingai, todėl ir būtini stebėtojai bei kontrolė.

Kalbėdamas apie politikų kontrolę Klaipėdos miesto taryboje, jis prasitarė, jog pirmiausiai stebėtojai būtų siunčiami stebėti konservatorių atstovus, nes šią partiją vietos valdžioje drasko nesutarimai. "Daugelis frakcijų stengiasi laikytis vieningos nuomonės. Jei jos nariai balsuoja skirtingai, neaiški tampa partinė pozicija", – teigė S.Šiliauskas.

Politikoje vyrauja interesai

Paklaustas, kodėl stebėtojai galimai siunčiami žiūrėti, kaip balsuoja liberalcentristai, politologas taip pat turėjo aiškų atsakymą. Ši partija uostamiestyje yra praradusi rinkėjų pasitikėjimą – tai parodė rinkimų į Seimą ir Europos Parlamentą rezultatai – todėl ieškoma būdų, kaip ją prikelti.

Ar nenukenčia rinkėjų interesai, jei žmonės savo pasitikėjimą atidavė asmenybei, o jį pelnęs stebimas ir kontroliuojamas politikas turi balsuoti, kaip liepia partija? "Tuomet reikėtų apsispręsti, ar tikslinga savivaldybių rinkimuose naudoti proporcinę sistemą, kai balsuojama už sąrašus ir reitinguojami politikai. Kita vertus, jei ji būtų pakeista, gal miesto taryboje vietoj 7 frakcijų būtų 31 ir niekaip nepavyktų pasiekti susitarimo svarbiais klausimais", – aiškino politologas.

Jis taip pat neatmetė tikimybės, kad stebėtojai į posėdžius ateina ir todėl, kad sužiūrėtų, jog jų partijos atstovai miesto taryboje teisingai balsuotų už tam tikrų grupuočių interesus. "Stebėjimas tikrai gali būti susijęs su interesų kovomis ir povandeninėmis srovėmis, kurias pašaliečiams labai sunku įžvelgti. Tačiau tai – tik prielaida", – įtarimais nesišvaistė S.Šiliauskas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų