Penktadalio atlyginimo nuo rugsėjo neteksiantys mokytojai vėl grasina neterminuotu streiku. Tokias protesto akciją nusiteikę inicijuoti Žemaitijos regiono pedagogai.
Ministras meluoja?
Švietimo ir mokslo ministerija paskelbė, kad nuo rugsėjo 1-osios mokytojų atlyginimai mažėja 5 proc., mat tiek yra mažinamas bazinės algos koeficientas. Dar 3 proc. pedagogų darbo užmokesčio fondas mažėja, nes klasės, kuriose mokydavosi mažiau mokinių, bus sujungtos, tad sumažės ir dalies pedagogų darbo krūvis, o sykiu ir uždarbis. Neatmetama galimybė, jog dalis mokytojų net neteks darbo, todėl darbo užmokesčio fonde ir pavyks sutaupyti pinigų.
Tačiau mokytojai susiskaičiavo, kad jų algos nuo rugsėjo mažėja maždaug 20 proc. Įtakos atlyginimų dydžiui turės tai, kad daugiau nei 10 proc. yra sumažintas moksleivio krepšelis. Jo pinigai yra skiriami vadovėliams įsigyti, formuoti darbo užmokesčio fondą ir kitoms reikmėms.
„Nors švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius pareiškė, kad sumažėjęs moksleivio krepšelis atlyginiam įtakos neturės, nes galima atsisakyti naujų vadovėlių ir taip sutaupyti pinigų, tačiau tai tėra akivaizdus melas. Vadovėliai jau seniai užsakyti, pateiktos sąskaitos sumokėtos, todėl pinigai bus taupomi būtent atlyginimų sąskaitą“, - teigė Klaipėdos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Laima Juknienė.
Dėl ugdymo proceso reformų, kai bus sujungiamos klasės, mokytojų skaičiavimu, jų darbo užmokesčio fondą reikės mažinti ne 3, o 7,8 proc.
„Daugelio mokytojų krūvis sumažėjo 4 valandomis per savaitę, todėl jiems bus nurėžto ir algos“, - aiškino L.Juknienė.
Pirmiausia - piketas
Sudėję tris skaičius mokytojai ir suskaičiavo, kad jų algos bus sumažintos apie 20 proc. Šiuo metu vidutinis pedagogo atlyginimas „ant popieriaus“ siekė apie 2 tūkst. 400 litų.
Ne kartą susitikę su švietimo ir mokslo ministru G.Steponavičiumi mokytojai jam žadėjo, kad nesipriešins, jei algos bus mažinamos 5 proc.
Tačiau esant dabartinei situacijai, pedagogai žada streikuoti, kad jie nebūtų skriaudžiami, kad valdžia įgyvendintų ankstesnius ketinimus. Pagrindinis protesto akcijų tikslas - pasiekti, kad algos būtų mažinamos 5, o ne 20 proc.
Pirmieji protesto akcijas pradės Klaipėdos pedagogai. Jie rugsėjo 11 dieną ketina rinktis į protesto akciją Atgimimo aikštėje.
Rengiasi ir streikui
Jei ši priemonė neduos naudos, piketus ketinama rengti prie Švietimo ir mokslo ministerijos, Vyriausybės ir Seimo. Šiuose piketuose prie klaipėdiečių turėtų prisijungti viso Žemaitijos regiono mokytojai.
„Jei ir tai neduos naudos, rengsime dviejų valandų įspėjamąjį streiką. Jei ir juo neatkreipsime valdžios dėmesio, pradėsime neterminuotą streiką“, - tikino Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininko pavaduotojas Eugenijus Jesinas.
Lietuvos mokytojai jau streikavo 2008 metų pavasarį. Neterminuotas streikas tęsėsi 17 dienų. Jis buvo nutrauktas, mat pedagogai susėdo prie derybų stalo su valdžia, kuri patenkino dalį jų reikalavimų.
Įvairiomis protesto akcijomis, vykusiomis nuo 2007 metų, mokytojai išsikovojo 45 proc. didesnį uždarbį. Toks jis buvo aštuonis mėnesius, o dabar atlyginimai vėl yra mažinami.
Naujausi komentarai