- Milda Skiriutė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Miesto valdžia, įvairių institucijų vadovai niekaip neranda būdų, kaip apsaugoti gyventojus nuo kankinančio dvoko. Nors nustatyta, kad uostamiesčio pašonėje įsikūrusi įmonė atliekas doroja pažeisdama tvarką, teigiama, jog uždaryti oro smardintojos nėra galimybių.
Suabejojo institucijų darbu
Tarybos nariai, miesto valdžios ir įvairių institucijų atstovai į pasitarimą, kaip išspręsti dvoko, kuriuo skundžiasi pietinės miesto dalies gyventojai, problemą, rinkosi ketvirtadienį.
Šis posėdis surengtas po to, kai Klaipėdos rajone, Dumpiuose įsikūrusioje įmonėje "Branda LT", apsilankė miesto tarybos Miesto ūkio ir aplinkosaugos bei Miesto plėtros ir strateginio planavimo komitetų nariai.
Panašių pasitarimų, vizitų į minėtą bendrovę jau buvo ne vienas, tačiau problema niekaip neišsprendžiama.
"Šiandien vėl dūstame nuo smarvės", – tvirtino posėdyje dalyvavę bendruomenės nariai.
Klaipėdos vicemeras Artūras Šulcas tvirtino, kad miesto tarybos nariai jokio atradimo nepadarė.
"Seniai aišku, iš kur tas kvapas sklinda. Klausimas, kaip savivaldybė gali padėti, kad žmonės nebūtų nuodijami tuo dvoku", – tvirtino mero pavaduotojas.
A.Šulcas atkreipė dėmesį, kad apie problemą kalbama maždaug metus. Pasak jo, institucijos turėtų sukontroliuoti šį reiškinį, bet iš esmės nieko nedaro.
Prašė peržiūrėti leidimą
Ir kiti miesto tarybos nariai negailėjo kritikos minėtai įmonei leidimą veiklai davusiems ir jos kontrolę turintiems atlikti aplinkosaugininkams.
Aplinkos apsaugos agentūros Taršos prevencijos ir leidimų departamento Klaipėdos skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Plokštienė aiškino, kad leidimas išduotas, įvertinus bendrovės atliktą poveikio aplinkai vertinimą. Jis buvo derinamas su visomis nustatytomis institucijomis.
"Analizuojant dokumentus, viskas atrodė parengta pagal galiojančius teisės aktus. Pretenzijų iš kitų tarnybų negauta. Kadangi įmonė yra Klaipėdos rajono teritorijoje, su jo savivaldybe viskas ir buvo derinta", – komentavo D.Plokštienė.
Tarybos narys Simonas Gentvilas tvirtino, jog išsiuntė agentūros Vilniaus departamentui prašymą peržiūrėti įmonės "Branda LT" taršos leidimą.
"Įmonė taršą skaičiavo nuo vieno kaupo, o realiai taršos yra visoje teritorijoje. Vadovaujantis europine metodika, tarša yra 29–30 kartų didesnė, nei pati įmonė paskaičiavo", – tvirtino politikas.
Pritrenkė ne tik kvapas
Pasak tarybos nario Valdemaro Anužio, smarvė yra pasekmė.
"Jei atliekos būtų tvarkomos tvarkingai, tokių kvapų nebūtų. Kai prieš kelias dienas lankėmės įmonėje, matėme, kad lietaus nuotekos nuo kaupų laisvai gali tekėti į aplinką. Nemaniau, kad Lietuvoje dar gali vykti tokie dalykai. Ar, jūsų nuomone, atliekos šioje įmonėje tvarkomos tinkamai?" – kontroliuojančios institucijos atstovų klausė politikas.
Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento direktoriaus pavaduotojas Alfredas Šepštas pasakojo, kad maždaug per metus minėta bendrovė bausta du kartus.
Pirmą kartą – pernai rugsėjį. Tada jai skirta 579 eurų bauda ir apskaičiuota žala dėl į aplinką patekusio gruntinio vandens, kurio tarša viršijo normas. Šiemet gegužę už nustatytus pažeidimus skirta 900 eurų bauda.
"Po paskutinio patikrinimo vėl bus surašytas protokolas. Byla bus svarstoma spalio 5 d. Veikiausiai įmonei vėl bus skirta bauda", – dėstė pavaduotojas.
Tačiau jis atkreipė dėmesį, kad pažeidimai su kvapais nelabai siejami. Pasak pavaduotojo, kvapai susidaro pirmosios stadijos metu, o problemos prasideda tolesnėse.
A.Šepštas tvirtino, kad po nuobaudos, skirtos praėjusių metų rugsėjį, įmonė atliko pertvarką. Buvo sudaryta sutartis su įmone "Klaipėdos vanduo" dėl nuotekų nubėgimo.
Posėdžio dalyviai tvirtino, kad visi matė, jog nuotekos gali patekti į aplinką. Jie pabrėžė, kad sutartis yra viena, o realybė – kita.
A.Šepštas tvirtino, kad ir paskutinio patikrinimo metu buvo užfiksuota, jog nuotekos gali nutekėti į aplinką. Įmonė turi informuoti, ką darys, kad taip nenutiktų.
Siūlė uždaryti
Tarybos narė Aldona Staponkienė atkreipė dėmesį, kad įmonė "Branda LT" nevykdo ar negali įvykdyti privalomųjų nurodymų, antrus metus baudžiama administracine tvarka.
"Ar yra kokių nors griežtesnių sankcijų? Ar yra galimybė nutraukti ar sustabdyti įmonės veiklą? Miesto žmonės žudomi tuo kvapu. Klaipėda tapo smirdinčiu miestu. Pasmirdome nuo aplinkos kokybės", – dėstė tarybos narė.
A.Šepštas nurodė, kad kontrolė yra atliekama, o uždaryti įmonę nėra paprasta.
S.Gentvilas atkreipė dėmesį, kad dvi Aplinkos ministerijos įstaigos, kurios gali padėti gyventojams ir yra nepavaldžios savivaldybei, nesugeba susitarti.
"Pirma reikia nustatyti taršos viršijimus, o tada kalbėti, kad jie daro kažką neleistino. Kvapų normos yra kitos. Norint kažką padaryti, kad ir stabdyti veiklą, reikia fiksuoti normų viršijimus. Kvapus matuojame ne mes", – tvirtino A.Šepštas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Gyventojai lieja įtūžį dėl tragiškos kelių būklės: skundais atakuojami specialistai turi atsaką
Pajūrį tebemerkiantys lietūs pridarė bėdų Vakarų Lietuvos žvyrkeliams. Ištirpus sniegui daugybėje vietų atsivėrė duobės, kai kur keliai – sunkiai išvažiuojami. Tačiau skundais atakuojami specialistai tikina, kad šiuo m...
-
Alkoholis toliau liejosi laisvai
Per praėjusius metus uostamiestyje užfiksuota gerokai daugiau nei pusantro tūkstančio atvejų, kai viešoje vietoje sulaikyti neblaivūs arba alkoholį vartoję asmenys. Lyginant su 2023 m. duomenimis, situacija beveik nepasikeitė. Viešoje vi...
-
Iniciatyva – pirmajai miesto tarybai pagerbti
Šiemet balandžio 13-ąją sukaks 35 metai, kai į pirmąjį posėdį susirinko laisvai išrinkti Klaipėdos miesto tarybos deputatai. Artėjant šiai progai, Pirmos miesto tarybos deputatų klubo atstovai kreipėsi į savivaldybę pra&scaro...
-
Laisvės kelionė – į Klaipėdą
Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje savanoriaujantis Europos solidarumo korpuso savanoris iš Turkijos Cengiz Ergülec ant Amerikos skaityklos sienelės sukūrė neįprastą meno objektą. Jame pavaizduoti garsūs ...
-
Šalia prekybos centrų esantys betoniniai statiniai – ne tik dėl estetikos
Žinoma, kad parduotuvėse žmonių saugumą užtikrina vaizdo kameros, apsaugininkai, bet yra ir kitų saugos priemonių, kurias pastebi ne kiekvienas. ...
-
Medikų ir pilietiškų klaipėdiečių dėka išgelbėta vyro gyvybė1
Jūrininkų sveikatos priežiūros centro automobilių aikštelėje – netikėtas įvykis. Staiga sukniubo mašinoje prie vairo sėdėjęs vyriškis. Jį pastebėję klaipėdiečiai neliko abejingi ir ištraukę vyrą iš aut...
-
Kretingos rajone atšaukta ekstremali situacija dėl potvynio
Kretingos rajono Ekstremaliųjų situacijų operacijų centras ketvirtadienį atšaukė penkiose seniūnijose prieš savaitę dėl potvynio paskelbtą ekstremalią situaciją. ...
-
Uostamiestyje – kelio remonto darbai: bus tam tikrų eismo ribojimų
Nors žiemą kelio remonto darbai uostamiestyje neplanuojami, vis dėlto kai kur šį mėnesį jie vyksta. Bus ir tam tikrų eismo ribojimų. Taip pat, esant būtinybei, tvarkomos avarinės būklės duobės, apie kurias praneša klaipėdiečiai. ...
-
Klaipėdoje išaugo sergamumas kvėpavimo takų infekcijomis
Klaipėdoje sumažėjo sergamumo gripu ir COVID-19 rodikliai, bet išaugo sergamumas ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. Nors epideminis sergamumo lygis nebuvo pasiektas, sveikatos specialistai ragina laikytis higienos taisykli...
-
Pėsčiųjų perėja prie Žvejų rūmų – nesaugi
Į Žvejų rūmuose vykstančius renginius klaipėdiečiai atvyksta ir automobiliais, tačiau važiuodami į stovėjimo aikštelę jie neretai įsuka per pėsčiųjų perėją. Šiuo metu jau planuojami pokyčiai pagrindinėse uostamiesčio gatvės...