Klaipėdietis Giedrius Januškevičius yra tipiškas lietuvis: turi žmoną, mažą vaiką, dirba užsienyje, vairuoja automobilį. Ir dar – buvo nuteistas už kito žmogaus padarytus nusižengimus.
Nori išskaičiuoti iš algos
Nors šio 29 metų vyro istorija šokiruoja, bet panašios situacijos jau tampa kone kasdienybe.
Suvirintojas G.Januškevičius dirba vienoje Suomijos laivų statykloje ir labai džiaugiasi, kad darbdavys jį vertina, nes nemažai jo kolegų ir svečioje šalyje neteko darbo.
Prieš pusantro mėnesio klaipėdietį pasiekė netikėta žinia – darbdavys turės iš jo atlyginimo išskaityti pustrečio tūkstančio litų. To reikalavo teismo sprendimą vykdyti ėmęsis uostamiesčio antstolis. G.Januškevičius apie tai sužinojo prieš pat išvykdamas į Suomiją.
Tada vienintelis dalykas, kurį suspėjo padaryti – paprašė antstolio atidėti vykdymą, kol grįš ir išsiaiškins reikalą. Iš vykdomojo rašto aiškėjo, kad tai nuobauda už eismo taisyklių pažeidimą. G.Januškevičius tikrai žinojo, kad su policija jokių reikalų neturėjo.
Kiaulę pakišo bendramokslis
Šią savaitę grįžęs į Klaipėdą G.Januškevičius, užuot džiaugęsis trumpomis atostogomis ir bendravimu su pasiilgta šeima, kasdien bėgiojo po valdiškas institucijas ir bandė narplioti svetimo žmogaus primestą painiavą.
Klaipėdos miesto apylinkės teisme jis gavo paskaityti administracinio teisės pažeidimo bylą. Joje teigiama, kad pernai lapkričio 9-osios naktį Mogiliovo gatvėje jis girtas ir be vairuotojo pažymėjimo vairavo automobilį "Opel Vectra".
Pavartęs bylą, vyras greitai išsiaiškino, kad kiaulę jam pakišo buvęs klasės draugas Marius Lukošius, mat būtent šis žmogus buvo nufotografuotas sulaikymo naktį policijoje. Tačiau nė viename dokumente neįrašyta šio vyro pavardė.
G.Januškevičius prisiminė, kad prieš daug metų bendramokslis pasivadino jo pavarde, kai įkliuvo be dokumentų Lietuvos ir Latvijos pasienyje.
"Atsimenu, atėjo policijos pareigūnai ir išsivedė mane, nieko nesuprantantį, į policiją. Išgelbėjo tai, kad tiksliai žinojau, kur tą dieną, kai Marius buvo sulaikytas, buvau, o tai patvirtino nemažai žmonių. Tada jo melas man neturėjo ryškesnių pasekmių, ir aš jo neieškojau", – prisiminė jaunas vyras.
Teks dar ir užmokėti
G.Januškevičius nustebo paskaitęs teismo nutartį, kurioje nurodyta jo gyvenamoji vieta Jūrininkų prospekto 10-ajame name, o darbo vieta – bendrovė "Udegita".
"Ne tik pats negyvenu tame name, bet net nenumanau, kur jis yra. Nurodyta neva mano darbovietė yra bankrutavusi bendrovė. Niekada neturėjau ir nevairavau automobilio "Opel Vectra". Šie duomenys neatitinka tikrovės", – tikino žmogus.
Sprendimo apskundimo terminas jau pasibaigė, tad oficialiai niekuo nenusikaltęs G.Januškevičius yra netekęs teisės vairuoti automobilį pustrečių metų. Vyras baiminasi, kad atsitiktinai sustabdytas policijos pareigūnų nesugebės jiems įrodyti, jog vairuoja teisėtai.
Teisme nekaltai apkaltintam žmogui darbuotojos paaiškino, kaip jis gali ištaisyti klaidą, bet tuojau pat pridėjo, jog pats surašyti pareiškimo teismui jis nesugebės.
"Kaip ir kiekvienas žmogus, pasinaudojau teise į nemokamą teisininko konsultacijos valandą. Jis manęs išklausė ir paaiškino, ką turiu daryti, kokius dokumentus iš kur privalau gauti ir pažadėjo parašyti prašymą, bet įspėjo, kad ši paslauga man kainuos 800 litų. Kaina mane šokiravo, bet kai pabandžiau pagalbos ieškoti kitose advokatų kontorose, išgirdau ir dar didesnes sumas. Viena advokatė paprašė 1700 litų ir paguodė, kad tai esą mažiau nei pustrečio tūkstančio, – pasakojo G.Januškevičius. – Po ilgo vargo radau advokatę, kuri sutiko man padėti už 400 litų. Tik aš vis tiek nesuprantu, kodėl svetimos klaidos kerta man per kišenę. Teorinė galimybė prisiteisti iš kaltininko patirtus nuostolius yra, bet greičiausiai liksiu nieko nepešęs, nes jis gali neturėti jokio turto ar pajamų."
Patikėjo išgėrusiojo žodžiais
"Klaipėda" pabandė rasti kaltininką. Paaiškėjo, kad patrulių sulaikytas girtas vairuotojas savo dokumentų neturėjo, o vairavo kito žmogaus mašiną. Į aikštelę pastatyto automobilio iki šiol niekas nepasiėmė. Tikslesni asmens duomenys buvo nustatyti, kaltininkui pasakius svetimą vardą ir pavardę. Asmens kodą pareigūnai rado jiems prieinamoje duomenų bazėje.
Patrulių vadą pavaduojantis Kęstutis Mitkus įsitikinęs, kad skirdamas griežtą bausmę teismas turėjo išreikalauti, jog pažeidėjas dalyvautų teismo posėdyje. Tada ir būtų išaiškėję, kad tai visai ne tas žmogus. Tačiau kaltininkas nurodė nežinia kieno adresą, tad nei jo, nei G.Januškevičiaus šaukimas į bylos nagrinėjimą nepasiekė.
4-ojo policijos komisariato viršininkas Nikolajus Akimovas mano, kad teisingiausia būtų, jei patruliai su pažeidėju važiuotų iki jo namų ir patikrintų jo dokumentus. Tada panašių nesusipratimų nekiltų.
Administracinę bylą nagrinėjusi teisėja Violeta Olcvikienė įsitikinusi, jog painiava prasidėjo policijoje, tad pareigūnai atsakingi už kilusius nesusipratimus.
Nors visi kalbinti teisėsaugininkai tikino, kad reikalas atitaisomas, ir G.Januškevičius galės patirtus nuostolius prisiteisti iš kaltininko, tačiau sutiko, kad jis turės nemažai vargo.
Žalą atlygino valstybė
Panašių atvejų, kai už svetimas kaltes už akių nuteisiami niekuo dėti žmonės, būta ir daugiau. Prieš kelis mėnesius kryžiaus kelius ėjo parduotuvėje apsivogusios sesers apkalbėta klaipėdietė Danutė. Tada pareigūnai taip pat vagilės asmenybę nustatė tik iš jos žodžių.
Moteris vis dar nesulaukė Vyriausiojo administracinio teismo sprendimo, tad formaliai tebėra kalta dėl vagystės. Tarnybinis patikrinimas policijoje taip pat stovi vietoje, nes administracinė byla su kaltininkės nuotrauka ir visais kitais dokumentais tebėra Vilniuje.
K.Mitkus tikino, kad panašių suklydimų būna neretai, bet dažniausiai jie išaiškėja dar iki bylai patenkant į teismą. Mat pasiskolintą mašiną vairavę eismo pažeidėjai išryškinami, kai savininkai ateina atsiimti automobilio.
Būta ir dar vieno atvejo. Klaipėdietis Rolandas Razgaitis penkerius metus nežinojo apie tai, kad jo pavarde prisistatęs žmogus buvo nuteistas ir net atliko bausmę kalėjime. Apie teistumą jis sužinojo tik gavęs Šiaulių antstolio prašymą apmokėti teismo išlaidas.
Vyras buvo šokiruotas sužinojęs, kad neva jis Šiauliuose buvo nuteistas už vagystę, sėdėjo už grotų ir už gerą elgesį buvo paleistas pirma laiko.
Pradėjęs aiškintis, kas sėdo į kalėjimą jo vardu, R.Razgaitis sužinojo, kad jo asmens kodu pasinaudojo buvęs draugas Raimundas Dunauskas, su kuriuo kažkada žaidė krepšinį.
Teismas piliečio patirtą moralinę žalą įvertino 6 tūkst. litų. Tąkart buvo pripažinta, kad ikiteisminio tyrimo tyrėjai bei teisėja privalėjo patikrinti anketinius teisiamojo žmogaus duomenis, tačiau šių pareigūnų padarytą žalą apmokėti teko mokesčių mokėtojams.
Naujausi komentarai