Internete - kraupūs patarimai, kaip pasitraukti iš gyvenimo Pereiti į pagrindinį turinį

Internete - kraupūs patarimai, kaip pasitraukti iš gyvenimo

2010-07-20 05:00
Šokas: interneto pokalbių svetainėse jauni gyvenimu nusivylę žmonės dalijasi žiniomis, kaip palikti šį pasaulį.
Šokas: interneto pokalbių svetainėse jauni gyvenimu nusivylę žmonės dalijasi žiniomis, kaip palikti šį pasaulį. / Tomo Mazūros montažas

Internete kraupoųs patarimai kaip pasitraukti iš gyvenimoInternete be didelio vargo galima rasti detalų aprašymą, kaip nusižudyti. Tai nusivylusius žmones stumia savižudybės link, tačiau Lietuvos įstatymai mirtį nešančią informaciją publikuoti leidžia.

Kalbasi apie savižudybę

"Kaip namuose pasikarti nesant pakankamo aukščio vietų, už kur būtų galima užsikabinti? Kaip pasikariama ant radiatorių, gyvatukų – juk reiktų tai daryti esant horizontaliai ar pusiau horizontaliai padėčiai? Kaip tuomet nugalėti savisaugos instinktą, juk reikia pačiam iš jėgos "temptis"? Ar gyvatukas (standartinio senos statybos daugiabučio vonioje) yra gana tvirtas, kad išlaikytų žmogaus svorį? Per kiek laiko uždūstama kariantis? Kaip žmonės žudosi su celofaniniu maišeliu ant galvos, juk kažkaip irgi reikia nugalėti savisaugos instinktą? Apsisvaigina? Kuo? Kas tiksliai įvyksta susileidus oro į veną?" – klausia šiurpios diskusijos apie tai, kaip pasikarti namuose, iniciatorius, pasivadinęs As.

Prierašas po klausimais skelbia, kad As laukia tik rimtų atsakymų, nors ir nelabai tikisi jų gauti. Pasirodo, veltui. Diskusija lūžta nuo konkrečių ir labai aiškių instrukcijų, ką ir kaip reikėtų daryti, kas laukia nusprendusio vienu ar kitu būdu nusižudyti.

Panašių į šią diskusijų internete – ne viena. Galima nesunkiai rasti forumus ir informacijos, kaip nusižudyti, kokį mazgą surišti kariantis, kiek ir kokių tablečių išgerti, kiek mililitrų oro susileisti į veną, nuo kurio tilto ar pastato geriau nušokti.

Pranešė laišku

Apie minėtą diskusiją prieš mėnesį Jaunimo linijai pranešė ją aptikusi interneto vartotoja.

"Manau, jog reikėtų imtis priemonių, kad sumažėtų tokių tinklalapių, kuriuose keliais mygtuko paspaudimais galima sužinoti visus būdus, kaip nusižudyti. Skaudžiausia, kad diskutuoja jauni žmonės, nusivylę gyvenimu. Ar būtų įmanoma gauti išsamesnės informacijos, kur reikia kreiptis aptikus ką nors panašaus? <...> Galbūt laikas pradėti rimčiau kovoti su tokiais dalykais? Nes tikrai ašarą spaudžia stebint, kaip internete sklinda tokie "patarimai", – savo laiške rašė ji.

Įstatymai nedraudžia

Apie minėtą forumą birželio pradžioje pranešta Draugiško interneto karštajai linijai, kuri turi įgaliojimus imtis priemonių aptikus netinkamą turinį internete.

Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) Tinklų ir informacijos saugumo skyriaus vedėjas Rytis Rainys informavo, kad pranešimas apie galbūt netinkamą turinį buvo gautas ir perduotas tirti Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybai (ŽEIT).

"Manau, kad turinys netinkamas viešumai, ypač turint omeny, kad tai gali skaityti ir vaikai. Tačiau nieko negalime padaryti, kol nėra ŽEIT sprendimo", – kalbėjo R.Rainys.

Paaiškėjo, kad ŽEIT nagrinėjo minėtame diskusijų tinklalapyje esančią informaciją ir pripažino, kad ji gali daryti neigiamą poveikį nepilnamečiams, tačiau nėra tokia, kurią mūsų įstatymai draustų.

ŽEIT sprendimu tinklalapio valdytojas bus įpareigotas įdiegti priešlapį su įspėjamuoju užrašu: "Šiame tinklalapyje pateikiama informacija gali daryti neigiamą poveikį nepilnamečiams. Pateikiama informacija skirta asmenims nuo 18 metų."

"Tinklalapyje buvo aptikta ir daugiau savižudybę skatinančios informacijos, taip pat informacijos, patariančios, kaip vartoti narkotines, psichotropines, kitas sveikatai ir gyvybei pavojingas medžiagas. Ji taip pat buvo įvertinta ekspertų grupės", – atsakyme dėstė ŽEIT specialistas Rimvydas Ūsas.

Pasak jo, apie nustatytą naują žalingo turinio tinklalapį bus informuotas Informacinės plėtros visuomenės komitetas, kuris valdo interneto filtrų sistemą.

Pavojingos instrukcijos

"Tai, kad žmonės rašo, dalijasi savo jausmais ir išgyvenimais, susijusiais su savižudybe, – normalu, natūralu ir sveikintina. Mes skatiname dalytis tokiais išgyvenimais, to siekiant net buvo pradėta iniciatyva "Nebijok kalbėti", – dienraščiui sakė Vilniaus jaunimo linijos vadovas psichologas Paulius Skruibis.

Tačiau, anot jo, didžiulį pavojų kelia detalūs aprašymai, kaip nusižudyti. "Didžiausia problema yra ne forumai, ar kuo žmonės juose dalijasi, bet detaliai aprašyti savižudybės būdai, nesvarbu, kur jie būtų: laikraštyje, forume, tinklaraštyje ar bet kur kitur. Toks aprašymas neturės jokios įtakos 99 proc. jį perskaičiusių žmonių, tačiau tiems, kuriuos apėmusi neviltis, gali būti lemiamas. Todėl tokių aprašymų viešoje erdvėje neturėtų būti", – mano psichologas.

Moksliniai tyrimai įrodė, kad detalūs savižudybių aprašymai ir prieinamos priemonės gali paskatinti pakelti prieš save ranką. Todėl tokie aprašymai draudžiami daugelyje pasaulio šalių.

"Europos savižudybių prevencijos konferencijoje 2004 m. teko klausyti vieno tėvo, kurio sūnus nusižudė perskaitęs internete instrukciją, kaip tai reikia padaryti, pranešimą. Tėvas rado interneto puslapį, kuriame aprašytas savižudybės būdas sutapo su pasirinktu sūnaus. Tuomet šis žmogus inicijavo ir pasiekė, kad būtų priimti teisiniai sprendimai, ribojantys detalių savižudybės aprašymų publikavimą", – pasakojo P.Skruibis.

Prašo pranešti

P.Skruibis sutinka, kad vien uždrausdami publikuoti tokio pobūdžio informaciją problemos iš esmės neišspręsime, tačiau galime apsisaugoti nuo kraštutinių komplikacijų. Labai svarbu, anot jo, informuoti žmones apie tai, kokia informacija nėra tinkama, o tada galima tikėtis ir visuomenės pagalbos, kaip kad įvyko šiuo atveju, – apie netinkamo turinio pokalbių tinklalapį pranešė interneto vartotoja.

"Su tokiais dalykais gali kovoti saujelė žmonių: specialistų, psichologų, interneto turinio ekspertų. Tačiau tai prilygs kovai su vėjo malūnais. Realūs postūmiai galimi tik, kai visuomenė žinos, kas yra normalu, o kokia informacija kelia pavojų, tik tada ji reaguos, bus lengviau veikti ir galėsime pajusti realius postūmius kovoje su žalingu turiniu", – tikisi visuomenės sąmoningumo psichologas.

Aptikus galbūt žalingos, pavojų keliančios, tautinę ar rasinę nesantaiką kurstančios informacijos, pornografinio ar pedofilinio turinio internete, tai galima pranešti adresu www.draugiskasinternetas.lt.

Reaguoja per dieną

R.Rainys tikino, kad gavus pranešimą apie žalingą turinį reaguojama tą pačią dieną. Jei pasitvirtina, kad turinys yra netinkamas, atsižvelgiant į situaciją, kreipiamasi į Policijos departamentą, ŽEIT, interneto paslaugų teikėjus Lietuvoje ar tarptautinę interneto karštųjų linijų asociaciją INHOPE.

"Jei pranešama apie turinį, kuris akivaizdžiai labai neigiamas, tarkime, vaikų seksualinio išnaudojimo atvejai, nelaukiama, kol reaguos teisėsaugos institucijos, ir iškart kreipiamasi į interneto paslaugų teikėją. Pastarieji paprastai reaguoja palankiai ir netinkamą turinį nedelsdami pašalina", – kalbėjo R.Rainys.

Anot jo, tik maždaug dešimtadalis pranešimų apie galimą nelegalų turinį internete pasitvirtina. "Dažnai žmonėms atrodo, kad informacija netinkama, tačiau įstatymai jos nedraudžia. Arba vienokia informacija yra nelegali Lietuvoje, tačiau, tarkime, JAV, ji gali būti pripažinta normaliu komerciniu turiniu", – apie skirtingus vertinimus, kokia informacija legali, o kokia – ne, kalbėjo RRT specialistas.

Pranešimai apie netinkamą interneto turinį (2009 04 01–2010 03 31)

Gauta 402

Atmesta 341

Imtasi procedūrinių veiksmų 61

Kokių priemonių imtasi?

Pranešta policijai 1

Pranešta Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybai 14

Pranešta INHOPE 15

Dirbta su Lietuvos interneto paslaugų teikėjais 31

Iš viso 61

Emocinės ir psichologinės pagalbos tarnybos

Tarnyba Telefonas Darbo laikas

Jaunimo linija 8 800 28 888 Kasdien nuo 16 iki 7 val., savaitgaliais visą parą

Vaikų linija 8 800 11 111 Kasdien nuo 11 iki 21 val.

Vilties linija 8 800 60 700 Visą parą

Pagalbos moterims linija 8 800 66 366 Pirmadieniais–penktadieniais nuo 10 iki 21 val.

"Linija doverija" 8 800 77 277 Kasdien nuo 16 iki 20 val.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų