Į Lietuvą – rasti tobulybę

Tobulos vietos po saule paieškos dailininkui Vladimirui Bogatyriovui pasibaigė Lietuvoje. Talentingas menininkas neslepia išgyvenęs daug įdomių nuotykių, patyręs nuopuolių, gundymų, bet iš visų jų išbridęs sausas ir nepraradęs gebėjimo bei noro kurti.

Nuo stogo žiūri į jūrą

Aukščiausio lygio menininko mokslus Peterburge baigęs 73-ejų dailininkas beveik pusę savo gyvenimo praleido Klaipėdoje.

Dabar jo gyvenamoji vieta ir dirbtuvės telpa trijų kambarių bute.

Pro devintajame aukšte esančio buto langą V.Bogatyriovas mato stulbinamą vaizdą – Kuršių nerijos miškus. O kai užlipa pasimankštinti ant stogo, prieš akis išnyra ir jūra.

Dailininkas neslepia, kad tokie vaizdai jį įkvepia ne tik lieti akvareles.

Dailininko ir jo mūza vadinamos žmonos Natalijos bute – daugybė knygų, sukrautų į lentynas nuo grindų iki lubų nuo laukujų durų iki pat dailininko dirbtuvės lango.

Tarp knygų telpa daugybė visokių daiktų, įkvepiančių menininką kūrybai.

Tik atidžiau įsižiūrėjęs svečias iš margaspalvės objektų masės išskiria du šiurpulį keliančius daiktus.

Tai dvi kaukolės – arklio ir žmogaus.

"Čia visi daiktai turi savo istoriją. Arklio kaukolę radau Šiaurės Kaukaze, Čečėnijoje, prie upės. Vietos gyventojai mane pagavo ir gerokai įvarė baimės, klausinėdami, ar ne iš kapinyno aukštai kalnuose būsiu ją paėmęs. Galiausiai parodžiau vietą, kur ją radau, ir įtikinau, kad kapinėse tik pasimeldžiau. Po to tie žmonės mane vaišino tris dienas. Žinant ūmų jų būdą, buvo nemažai baimės, bet galiausiai šis nuotykis paliko nepamirštamą įspūdį", – pasakojo V.Bogatyriovas.

Atminimui – kaukolė

Parudavusi žmogaus kaukolė, pasirodo, yra gerai dailininko pažinoto žmogaus.

Ji – viskas, kas liko iš V.Bogatyriovo alma mater I.Repino Rusijos dailės akademijoje visą gyvenimą dirbusios ir pozuojant mirusios Annos Sergejevnos.

Ji gimė dar XIX a. ir nuo 14 metų pozavo būsimiems dailininkams.

Pirmą kartą į akademiją įžengusi dar būdama paauglė, ši moteris šioje menininkų kalvėje nugyveno visą savo amžių.

"Ji buvo nepaprastai mielas, šiltas, šviesus žmogus. Ir Leningrado blokadą ten išgyveno. Mano žiniomis, darbuotojai dirbtuvėse rado briketus baldžių naudojamų klijų, kurie tais laikais būdavo gaminami iš gyvulių kaulų ir ragų. Blokados metu šiuos klijus virdavo, dėdavo dar kažkokių žolių ir taip išsigelbėjo nuo mirties", – apie pozuotojos patirtį pasakojo menininkas.

Pasirodo, vyresnis už bendramokslius V.Bogatyriovas dažnai bendravo su jau senutėle jo studijų laikais buvusia pozuotoja, padėdavo jai lipti laiptais, palydėdavo į valgyklą.

Paskutiniaisiais gyvenimo metais moteris dažnai pozuodama užmigdavo.

Taip buvo ir paskutinį kartą, kai ji vilkėjo istorinį kostiumą.

Studentai sutrypė skeletą

Kai baigėsi piešimui skirtas laikas, studentai išsivaikščiojo, o V.Bogatyriovas švelniai pajudino pozuotoją bandydamas pažadinti.

Senoji Anna Sergejevna jau buvo sustingusi.

Paskui paaiškėjo, kad ji testamentu išsakė valią ir po mirties likti akademijoje, norėjo, kad jos skeletas būtų perduotas akademijos Grafikos fakultetui ir taptų modeliu.

Taip ir atsitiko.

Kartą pirmakursiai ruošėsi "įšventinimo" vakarėliui, studentai piešė, gamino rekvizitą, be abejo, paragavo ir šio to stipresnio.

Kažkuris netyčia užkliuvo ir numetė skeletą, maža to, sumaištyje keli jauni vyrai jį dar ir sutrypė, o kaukolė nuriedėjo tiesiai V.Bogatyriovui prie kojų.

Tada jis pamanė, kad tai ženklas iš aukščiau.

Prisimindamas šiltus jausmus šiai moteriai, jaunuolis kaukolę paslėpė.

Nuo tada ji visur keliauja su menininku ir stovi ant lentynos arčiausiai jo molberto.

Nuogas – bučiuoti durų

Į akademiją V.Bogatyriovas pateko neiškart.

Kadangi turėjo tik begalinį norą tapyti, bet nebuvo baigęs meno mokyklos ar kokios nors studijos, pirmuosius metus jis paskaitas lankė kaip laisvas klausytojas.

O ir konkursas buvo sunkiai įveikiamas – 72 pretendentai į vieną vietą.

Per metus vaikinas susipažino su dėstytojais, parodė, kad turi neabejotiną talentą ir užsispyrimo, tad kitų metų stojamieji egzaminai jam nebebuvo sunkūs.

Tiesa, kai skaitė priimtųjų sąrašus, buvo streso, nes savo pavardės tarp jų ir vėl nerado.

Nusiminė, bet draugas parodė, kad geriausiai išlaikiusiųjų egzaminus sąrašas kabojo atskirai.

Tada džiaugsmui nebuvo ribų, be to, teko įvykdyti prieš egzaminus draugams duotą pažadą – jei įstos, užlips ant akmeninio sfinkso, kuris yra prie akademijos durų, išgers butelį šampano ir šoks į Nevą.

Kai V.Bogatyriovas ištarė šiuos žodžius, jo draugai taip pat ėmė prisiekinėti iškrėsią kokį nors negirdėtą pokštą.

Vienas aukštas vaikinas iš Dagestano leptelėjo, kad jei įstos, nuogas iš kitapus upės ateis iki akademijos ir pabučiuos jos duris.

Kai pamatė savo pavardę sąrašuose, džiaugsmo emociją jam aptemdė draugų raginimai įvykdyti duotą žodį.

Iš pradžių jis bandė eiti tarp dviejų tramvajų. Lyg tyčia, prie tramvajų prisigretino užsienio turistų autobusas.

"Įsivaizduokite, eina toks didžiulis, gauruotas kaip meška vaikinas, rankomis lyties nedengia, visas išdidus. Priėjo prie akademijos ir pabučiavo duris. Kad ir kaip nejauku buvo, bet žodį tesėjo", – jaunystės išdaigas prisiminė menininkas.

Nenorėjo skųsti savų

V.Bogatyriovas įstojo į grafikos fakultetą ir labai tuo džiaugėsi, nes tapytojus akademijoje vadino bukais.

Dauguma šių buvo gabūs, bet neskaitė knygų, neklausė muzikos, buvo neišsilavinę.

Grafikus vadindavo vienuolynu, nes jiems iki vėlumos vykdavo paskaitos, o grįžę po paskaitų per naktį jie dar turėdavo rytojui padaryti darbų.

Ne visi tokį tempą ištvėrė, nemaža dalis paliko studijas.

Prisimindamas studijų laikus, menininkas pasakojo, kaip penkis kartus kratėsi raginamas stoti į Komunistų partiją. Reikėjo tai padaryti subtiliai bei įtikinamai.

"Dar nesu vertas", – sakydavo studentas ir aiškindavo, kad nėra pareigingas, dažnai išgeria, tad negalėsiąs būti pavyzdžiu draugams.

Pabaigęs studijas jaunas menininkas jau buvo gerai vertinamas, vadinamas itin perspektyviu ir net sulaukė pasiūlymo likti aspirantūroje.

Jam buvo siūloma stipendija, dirbtuvės, galimybė daryti karjerą.

Tačiau į šį pasiūlymą jis atsakė trumpai: "Aš turiu kitų planų."

Mat vyresnis bendramokslis jam papasakojo, kad, tapdamas aspirantu, buvo priverstas kas kelias savaites atsiskaityti KGB. Jo bandymai kalbėti ką nors abstraktaus baigėsi griežtu paaiškinimu, ką jis turi papasakoti.

Tokia perspektyva V.Bogatyriovo neviliojo.

Menininkas atviravo sovietmečiu nebuvęs disidentu, bet iš senelio perėmęs kritišką požiūrį į tarybų valdžią.

Senelis tapo pavyzdžiu

Būdamas paaugliu V.Bogatyriovas suprato, kad nori būti dailininkas ir niekas kitas. Tai buvo tarsi nušvitimas.

Nuo mažens mėgęs konstruoti, piešti, lankė modeliavimo būrelį.

Kartą mokytojas jį pasiuntė į dailės studiją parnešti raudonų dažų lėktuvėliams dažyti.

Dar ir dabar dailininkas prisimena, kaip užuodė dažų kvapą ir pamatė prie piešinių palinkusius vaikus. Jie piešė natiurmortus – obuolius, indus.

"Lyg kas būtų smogęs per galvą – supratau, kad nenoriu daryti lėktuvėlių, noriu tik piešti. Man buvo gal 12 metų, pasiprašiau į dailės studiją ir po pusmečio žinojau, kad tapsiu dailininku", – prisiminė vyras.

Per 11 bendrojo lavinimo mokymosi metų jis pakeitė 12 mokyklų.

Taip atsitiko todėl, kad jo tėvas buvo karo jūrininkas ir dažnai buvo kilnojamas iš vienos vietos į kitą. Šeima važiuodavo paskui jį.

Tėvas į atsargą išėjo Kijeve, todėl V.Bogatyriovas ten baigė vidurinę mokyklą.

Menininkas didžiuojasi savo protėviais. Jo protėviai kilę iš Zaporožės kazokų.

Jie niekada nebuvo baudžiauninkai, vienintelis suvaržymas – bet kada pašaukti kazokai turėjo imti ginklus, du savo arklius ir eiti kautis.

Jaunystėje V.Bogatyriovas aplankė tas vietas.

Dailininko mama kilusi nuo Volgos. Jos tėvas, menininko senelis, buvo amatininkas, mokėjo 17 amatų, domėjosi įvairiomis filosofijomis, negėrė ir nerūkė ir buvo didžiulę įtaką jam padaręs žmogus.

V.Bogatyriovo senelis buvo savotiškas klajoklis, visą gyvenimą ieškojo Šambalos. Ilgiau trejų metų vienoje vietoje negyvendavo.

Kur nors įkurdindavo žmoną su vaikais, o pats iškeliaudavo ieškoti tos ypatingos vietos. Siųsdavo šeimai pinigų, o pats keliavo ir vis ieškojo.

Grįždavo pas žmoną, prisiekdavo, kad daugiau niekada ir niekur nebekeliaus, o po kiek laiko pradėdavo skaityti kitokias knygas, darydavosi neramus ir netrukus vėl iškeliaudavo.

Gyvenimo pabaigoje menininko senelis gyveno Moldavijoje. Kolūkis turėjo milžinišką sodą, senelis ten dirbo bitininku.

Tai nebuvo svajonių vieta, bet ten jis nusiramino.

Bites jis laikė tobulesnėmis būtybėmis nei žmones. Buvo labai šviesaus proto ir būdo žmogus. Mokė anūką nebijoti blogio, nes kad ir kiek jo būtų, gėrio – vis tiek daugiau.

"Buvau gal ketverių, kai jis man į delną įspraudė labai aštrų peiliuką. Mama ir močiutė rėkė, o jis nuramino: "Nusipjaus pirštą, prisiųsime." Jis mane išmokė daugybės dalykų, po daug metų jo pamokos man pravertė – netoli Platelių įsigijau sklypą ir pats pasistačiau namą", – atviravo V.Bogatyriovas.

Su žemaičiais susišneka

Žemaitiją dailininkas vadina savo Šambala.



NAUJAUSI KOMENTARAI

>

> portretas
Taip tai taip,BET,"kiek teko girdeti",ta "Klaipedos kino studija",buvo KGB-GRU(???) padalinys,bemaz "valdymo pultas"," kovoje kosmose su palydovais"?Trys IAE zveriski reaktoriai,plius Kruonio Hidro Akumuliacine,vienu metu galejo generuoti baisia,"tam reikalui",reikalinga energija."PULTAS" buvo Klaipedoje,kodiniu pavadinimu "kino studija"? Bet ekonomika,ir, LIETUVIAI,paciu laiku,sugriove CCCP !!!

Puikus vyrukas

Puikus vyrukas portretas
Įdomus Žmogus, dėkui jam, kad kuria, gyvena Klaipėdoje, dėkui autorei, kad rado tokį nuostabų herojų. Autorei reiktų tik pasitikrinti ponios Juozaitienės vardą. Ji ne Olesia, ji- Oksana
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių