Dramos teatro pokyčiams – kritikos strėlės Pereiti į pagrindinį turinį

Dramos teatro pokyčiams – kritikos strėlės

2012-11-14 11:25
Dramos teatro pokyčiams – kritikos strėlės
Dramos teatro pokyčiams – kritikos strėlės / Vytauto Petriko nuotr.

Nauja Klaipėdos dramos teatro fasado spalva gyventojus padalijo į dvi stovyklas. Vieni pašiurpę nuo naujų istorinio pastato pokyčių, o kiti džiaugiasi ryškesniu senamiesčiu.

Tapo svetimkūniu

Po mėnesio pertraukos senamiestyje, Teatro aikštėje, apsilankęs medikas Pragiedrulis Velička neteko žado. Vienas iš uostamiesčio simbolių – Klaipėdos dramos teatras buvo nudažytas ruda spalva.

P.Veličkos manymu, nauja fasado spalva sudarkė pastatą – vietoj šviesaus ir keliančio nuotaiką jis tapo niūrus bei slegiantis. Teatras senamiestyje tapo lyg svetimkūnis.

Medikas stebėjosi, kodėl teatrą nuspręsta nudažyti būtent ruda spalva. Pasak jo, Klaipėdos krašte ji nebuvusi populiari.

Klaipėdos dramos teatro rekonstrukciją atliekančio „Pamario restauratoriaus“ vadovas Aldas Kliukas paaiškino, jog tokią fasado spalvą parinko projektuotojai, kurie rėmėsi specialiais tyrimais.

„Čia juk kultūros vertybė. Pats nenudažysi kaip sugalvojęs“, – pridūrė A.Kliukas.

Atskleidė tyrimai

Vadovas sutiko, kad daugeliui klaipėdiečių Dramos teatras asocijuojasi su balta spalva – taip nudažytas pastatas matomas dar praėjusio šimtmečio pradžios nuotraukose.

Tačiau po gilesniais sluoksniais buvo aptikta pirminė fasado spalva, kuria ir padengtas istorinis pastatas. Paklaustas, kaip pats vertina tokius Dramos teatro pokyčius, A.Kliukas sakė: „Teisybės sugrąžinimas visada yra gerai“.

Architektas ir Klaipėdos dramos teatro rekonstrukcijos projekto autorius Stanislovas Lukšas paaiškino, kad atlikus polichrominius tyrimus beveik po 10 dažų sluoksniu buvo aptikta pirminė pastato spalva.

Būtent dėl šios priežasties teatrui sugrąžinta autentiška – ruda spalva.

Pasak S.Lukšo, anksčiau buvo madinga netinkuotiems pastatams palikti plytų spalvą, o detales dažyti baltai. Jei fasadą tinkuodavo, jį vis tiek dažydavo plytų ar molio spalva.

Išryškino detales

„Pastatas statytas gerokai prieš Pirmąjį pasaulinį karą, tad tarp gyvų klaipėdiečių nelabai esama galinčių papasakoti, kaip teatras atrodė anksčiau“, – architektas taip reagavo į pastabą, kad ruda spalva nebūdinga Klaipėdos kraštui.

Istorinių leidinių leidėjas Kęstutis Demereckas patikino, kad jei polichrominiai tyrimai atskleidė tokią tikrąją teatro spalvą, tada viskas yra tvarkoje.

Jis kaip tik pasidžiaugė naująja teatro spalva, kuri labiau išryškina detales, o ankstesnis spalvinis sprendimas, jo nuomone, fasadą buvo padaręs plokštesnį.

Klaipėdos dramos teatro istorija

Tiksli pirmojo Klaipėdos teatro įkūrimo data nežinoma. XVIII a. miesto planuose netoli pilies griovių ir Danės yra pažymėtas kvadratinio plano pastatas, pavadintas „Komedijų namais“. Kai kurie autoriai teigia, kad teatras veikė jau nuo 1777 m. Dabartinės Teatro aikštės vietoje ankstesniais amžiais driekėsi Danės žiočių pelkės. XVIII a. pabaigoje – XIX a. pradžioje prie aikštės netoli Danės stovėjo senas šaulių batalionui skirtas sandėlis. 1803 m. pirklys Vachsenas, kariams pastatęs naują pastatą, senajame įrengė teatrą. Po pirklio mirties 1814 m. teatro pastatas buvo parduotas ir paverstas gyvenamuoju namu.

Naujas teatrinio gyvenimo pakilimas Klaipėdoje prasidėjo po 1818 m., kai čia atvyko vokietis Ulbrichas. 1854 m. mieste kilus gaisrui teatras sudegė. Teatro griuvėsius nupirko pirklys Masonas ir savo lėšomis ant senųjų pamatų 1857 m. pastatė naują pastatą, kurio bent jau trys fasadai tebestovi ir dabar. Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui teatras buvo uždarytas.

Gerda Prancūzevičienė. „Seniausias teatro pastatas Lietuvoje ant Danės pelkių“. Almanachas „Teatras“, 2000 m., Nr.2.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų