Istorijos puslapiuose – viešbučio didybė

Šeštadienio popietę Klaipėdos savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos Pempininkų padalinyje vyko istoriko, kraštotyrininko, leidėjo Kęstučio Demerecko knygos „Viktorijos“ viešbučio paslaptys“  pristatymas.

Susirinkusiai grupelei klaipėdiečių leidėjas atskleidė įdomybių apie viešbučio atsiradimo istoriją, jo likimą ir net jame viešėjusius žymius asmenis.

Lankėsi ir R. Wagneris

Anot istoriko, visoje Lietuvoje „Viktorijos“ viešbutis laikomas pačiu seniausiu. Jam skirtas sklypas miesto plane pažymėtas jau 1701 m., tad viešbutis, nors ir su pertraukomis, gyvuoja apie 322 m.

„Aišku, jis renovavosi, keitėsi, vystėsi, augo, didėjo, bet viešbutis liko, jo pavadinimas liko”, – prieš pradėdamas pasakoti viešbučio istoriją dėstė K. Demereckas.

Istorikas nurodė, kad 1855 m. „Baltojo Žirgo“ viešbutį įsigijęs naujas savininkas Johannas Lipperis jį pavadino savo vardu – „Lipper Hotel“. Tačiau dėl nesėkmingos veiklos 1857 m. rugsėjo 3 d. viešbutis buvo parduotas aukcione už 12 100 talerių.

„Jau 1836 m. ridendavo kėglius, atvykę lankytojai žaisdavo. Žymiausias lankytojas, kiek teko važinėti po Europą, visur buvo R. Wagneris. Gastrolių metu jaunas R. Wagneris su šiek tiek vyresne žmona atvykęs gyveno viešbutyje. Klaipėdoje tuomet gastroliavo Karaliaučiaus teatras. Praktiškai, tai buvo pats žymiausias žmogus“, – pasakojo K. Demereckas.

Pakrikštijo „Viktorijos“ vardu

Vėlesniais metais lankėsi ir daugybė kitų garbių svečių, kunigaikščių. Viename Memelio laikraštyje buvo spausdinama ne tik kokio rango žmonės apsistoję viešbutyje, bet ir nurodyta, iš kokių miestų, šalių jie atvykę.

J. Lipperio viešbutį nupirko vyno prekybininkas iš Karaliaučiaus – Moritzas Antonas Gehringas. Suremontuotas viešbutis nauju vardu – „Victoria-Hotel“ atidarytas 1858 m. lapkričio 11 d. Viešbučio atidaryme, be kitų kūrinių, buvo grojama Ludwigo van Bethoveno penktoji simfonija C-mol.

1908 m. rugsėjo 11 d. „Victoria-Hotel“ už 185 tūkst. markių nusipirko „Union“ viešbučio senamiestyje savininkas Arthuras Ruthkowkis.

Viešbutis 1909 m. buvo renovuotas Jugendo stiliumi. Tuomet jis tapo vienu gražiausių pastatų Klaipėdoje. Viešbutis buvo trijų aukštų, turėjo 30 kambarių, jame buvo elektra, centrinis šildymas, karštas vanduo, restoranas, dvi pokylių salės ir vasaros kavinė uždarame kieme.

Pirmoji delegacija – iš Amerikos

Po Pirmojo pasaulinio karo buvo nutarta viešbutį renovuoti ir labiau išplėsti. Tačiau numatyta renovacija, dėl infliacijos ir pokario suirutės, neįvyko.

„Pirmoji delegacija, Lietuvai atsiėmus Klaipėdos kraštą, buvo amerikiečių karo jūrininkų. Į Dangę atplaukė ir joje stovėjo du karo laivai. Pasitiko Lietuvos kariškiai, tarp pasitinkančių buvo ir S. Darius su kareivio lakūno apranga. Visi aukščiausio lygio svečiai buvo vežami į „Viktorijos“ viešbutį, kaip į respektabiliausią, geriausiai maitinantį, aukščiausios klasės viešbutį“, – sakė K. Demereckas.

Prasidėjo nauja viešbučio era. Nuo 1924 iki 1938 m. kursavo specialūs laivų reisai iš Niujorko į Londoną, o iš Londono į Klaipėdą.

Lietuviai, kurie kasyklose užsidirbę didžiulius pinigus, buvo skatinami grįžti į Lietuvą ir investuoti gimtajame krašte.

Viešbutis vykdė ir kitokią veiklą: čia įsikūrė pirmasis automobilių klubas ir pirmasis šachmatų klubas. Per 1925 – 1926 m. įvyko dveji automobilių raliai.

„1931 m. Lietuva ne tik investavo į žemaičius, plentą, geležinkelį, uostą. Milijonines lėšas dėjo į Klaipėdos kraštą, kad jį įjungtų į Lietuvos bendrąjį tinklą ir parodytų vokiečiams, kad lietuviai yra turtingi, galingi, turi pajėgumą ir finansų. 1910 m. viešbutis tapo akcine bendrove, akcijas nupirko Lietuvos vyriausybė ir viešbutis tapo Lietuvos nuosavybe“, – teigė istorikas.

Bombos viešbučio nepalietė

Per Antrąjį pasaulinį karą Klaipėda buvo stipriai subombarduota, tačiau viešbutis „Viktorija“ išliko nesugriautas.

1950 m. parengtas apleisto viešbučio atstatymo ir rekonstrukcijos projektas. 1959 m. viešbutis atvėrė duris nauju pavadinimu – „Klaipėda“.

1990 m. kovo 11 d. atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, prasidėjo privatizacijos etapas. Senajam viešbučiui buvo sugrąžintas „Viktorijos“ vardas.

Atnaujintas viešbutis „Victoria“ pirmuosius svečius priėmė 2022 m. balandžio 11 d. Jame yra 105 kambariai, penkios konferencijų salės, sporto salė, SPA, vaikų kambarys, restoranas, barai.

K. Demerecko leidinys pretenduoja tapti populiariausia „Klaipėdos knyga 2022“. Tad klaipėdiečiai kviečiami dalyvauti ir išrinkti mėgstamą knygą I. Kanto bibliotekos padaliniuose.NAUJAUSI KOMENTARAI

Ka jūs čia skiedžiat išproteje

Ka jūs čia skiedžiat išproteje portretas
konservatnikai. Eikit galvas gydyt jei nieko nežinot o tik tiredžiat sowietai sowietai Nxja nieko kramėse nėr:D:D O gal specialia kiaurai meoujat /kap landzbergyno liberastam iprasa/Pajurio univ'parduotuve kap ir prekybos baze ar kitas valstybines istaigas irgi pradėjo plikai plėšt kuomet prekybos vadas žideira Lixtenšteinas išskuodė viska palikes. Dar reiktu pasiaiškint ar ne patis žimiausi vietos sajudiečia sykiu su banditas ta viska darė Kap ir laivynus ar gamiklas vogėTep kad geriau tylėk bukena čia visem nemelaves Dar gyvi liudininkai kaip kas ka darė yra/ Su dokumentais/Gal prie noro laisvai rast tikrus faktus

pritariu...

pritariu... portretas
Pritariu dk. Ne tik Viktorijos viesbuti - visa Klaipeda buvo suniokota sovietmeciu. Paziurekit i H.Manto, Pergales gatves. Ka padare sovietai su senais pastatais. Paziurekit i "universaline parduotuve Pajuris" . Ka sovietai padare su buvusia nuostabia universaline parduotuve. Paziurekit i sovietini monstra - dabartini viesbuti Klaipeda. Sarasa galima buti testi.

dk

dk portretas
Kas tu per idiotas, klpd??? Visa viesbuti sudarke ir suniokojo sovietai Dar daug kas prisimena koks jis buvo iki sovietines okupacijos ir ka su "Viktorijos" viesbuciu padare sovietine klika. Taigi uzsiciaupk rusu gerbejau ir neskleisk savo durnu ereziju.
VISI KOMENTARAI 8
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių