Dienos telegrafas
Baubas gyvas
„Pagrindinis mano tikslas pasiektas: Rusija niekada nebegrįš atgal“, - 2000-ųjų išvakarėse palikdamas Rusijos prezidento postą tautai pareiškė Borisas Jelcinas. Už valdžios borto likę šios šalies dešinieji mano, jog B.Jelcino optimizmas buvo nepamatuotas.
„Valdoma demokratija“. Šiuo terminu apibūdinama ir antrąkart prezidentu išrinkto Vladimiro Putino vykdoma politika. Nors junginyje yra ir žodis „demokratija“, politologai siūlo loginį kirtį dėti ant žodžio „valdoma“. Valdomais jie linkę pavadinti ir sekmadienį vykusius prezidento rinkimus.
Juos stebėjęs Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijos atstovai pranešė, jog rinkimai buvo gerai administruojami, tačiau neatitiko demokratinių reikalavimų. JAV pareigūnai taip pat pareiškė, esą rinkimai buvę „nepakankamai demokratiški“. V.Putino reakcijos ilgai laukti nereikėjo. Jau pirmadienio naktį Rusijos prezidentas pareiškė žinąs, „kokie procesai vyksta JAV“. Anot V.Putino, prisidengdamos kova su terorizmu Valstijos neretai griebiasi nedemokratinių veiksmų.
„Rusai turi patarlę: „Svetimoje akyje šapą pamato, savoje akyje rąsto neįžvelgia“, - JAV poziciją dėl rinkimų apibūdino Kremliaus šeimininkas.
Vargu ar šis žodžių karas byloja apie puikius Vašingtono ir Maskvos santykius. Kokie jie bus ateityje, galima tik spėlioti.
Tačiau amerikiečiai spėlioti nelinkę. JAV Nacionalinė žvalgybos taryba pristatė tyrimą „Projektas 2020“. Šioje ambicingoje studijoje žvalgai prognozuoja artimiausius 15 metų labiausiai pasauliui įtaką darysiančius veiksnius.
Nepamiršdami sureikšminti savęs, amerikiečiai pranašauja, kad Rusija nesugebės bent jau iki 2020-ųjų iš regioninės reikšmės valstybės tapti tikra supervalstybe. Ją kankins ligos ir AIDS, žmonių emigracija į kitas šalis ir kinų antplūdis į Rusiją. Šalis per artimiausius keliolika metų netaps nei parlamentine, nei teisine valstybe. Vakarai ne tik nepastebės kai kurių Rusijos nusižengimų žmogaus laisvių srityje, bet su Rusija dažnai elgsis kaip su supervalstybe - ją kviesis į rimtus forumus, seminarus, posėdžius ir disputus, atsižvelgs į jos nuomonę. Ir nors Rusija ir toliau sieks savo tikslų priemonėmis, kurios nepriimtinos Vakarams, tačiau grįžimas į „šaltojo karo“ laikus neįmanomas, ramina JAV žvalgai.
Kita vertus, aštuonias dešimtis metų Rusija buvo baubas Vakarams. Kai kuriose šalyse dosniai finansuojamos specialiosios tarnybos nieko daugiau neveikdavo, tik gąsdindavo „šliaužiančia komunizmo šmėkla“. Gąsdinimas buvo tapęs pelningu verslu. Todėl pamiršti baubą kai kam nenaudinga ne tik politiškai.
Naujausi komentarai