- Asta Dykovienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Dar ir šiandien moterims kur kas sunkiau nei vyrams įsitvirtinti versle, moksle ar politikoje. Todėl aktyvios ir veiklios moterys iš Lietuvos, Latvijos bei Kaliningrado srities buriasi bendrai veiklai. Gegužės pabaigoje Nidoje rengiamas tarptautinis moterų forumas, kur tikimasi rasti bendrų problemų sprendimų.
Suvienijo verslias moteris
Per 22 atkurtos nepriklausomybės metus Lietuvoje moterų atlyginimai vis dar išlieka mažesni nei vyrų. Lygių teisių kontrolieriaus tarnybos ataskaitoje pabrėžiama, kad pernai diskriminacija dėl lyties (taip pat ir darbe) buvo pirmoje vietoje tarp visų gautų skundų.
Dar aštriau šios tendencijos buvo jaučiamos prieš gerą dešimtmetį.
Būtent tuomet klaipėdietė verslininkė ir visuomenininkė Žiedūna Bielinienė įsteigė organizaciją „Moterys ir verslas Lietuvoje“.
„Per tuos metus mes intensyviai dirbome ir užsimezgė pažintys su kolegėmis – aktyviomis verslo moterimis iš Latvijos bei Kaliningrado srities“, – pasakojo Ž.Bielinienė, viena iš Tarptautinio moterų forumo Nidoje organizatorių.
„Moterys ir verslas Lietuvoje“ organizacijos vadovė prisiminė daugybę projektų, kurie veiklai padėjo išjudinti šalies moteris.
„Vyko dešimties įvairių seminarų ciklas, kaip bendrauti su žmonėmis, su darbuotojais. Dar ir dabar sulaukiu atgarsių, kad moterys tuose seminaruose pažino save ir ten išmoko dirbti“, – tvirtino Ž.Bielinienė.
Esą šitų projektų rezultatai gana ryškūs. Vienas jų – Moterų užimtumo centras Anykščiuose, kuris veikia iki šiol.
„Kartu su ispanėmis, olandėmis, graikėmis dalyvavome mokymuose “Moterys politikoje„. Ši programa liko mums, ją galima taikyti ir dabar“, – tvirtino Ž.Bielinienė.
Viename mieste vienyti moteris esą nesunku, tačiau visoje Lietuvoje – kur kas sudėtingiau, pripažino verslias moteris Lietuvoje vienijančios organizacijos vadovė.
„Nors keletą metų organizacijos veikla buvo sustabdyta, bet mes nė akimirkos nebuvome praradusios ryšio viena su kita. Mūsų organizacijoje dabar jau yra ne tik verslininkių, bet ir gydytojų, mokytojų, dailininkių“, – teigė Ž.Bielinienė.
Tebėra vyrų šešėlyje
Moterų padėtis labai panaši ir kitose kaimyninėse šalyse, kurios kažkada priklausė vienam blokui. Kitose šalyse moterys taip pat buriasi į organizacijas.
„Ne paslaptis, kad šiuolaikiniame pasaulyje tiek versle, tiek ir politikoje, taip pat kitose gyvenimo sferose, moterims sunkiau įsitvirtinti nei vyrams“, – neslėpė Kaliningrado srities moterų kongreso vadovė Valentina Zosimenko.
Kaliningrado srities moterų kongresas vienija visas aktyvias moteris, ne tik verslininkes. V.Zosimenko tikina, kad su kolegėmis iš Lietuvos – organizacija „Moterys ir verslas Lietuvoje“ susipažino maždaug prieš 10 metų ir nuolatos palaiko ryšius.
„Kai kilo šio forumo idėja, mes iš karto pareiškėme, kad mūsų siekis – ne feministinis. O ir visos tos moterų organizacijos nėra feministinės. Jose gali dalyvauti ir vyrai, bet savo esme tos organizacijos vadinamos moterų, nes pagrindinis jų tikslas – padėti ir vienyti aktyvias moteris“, – pasakojo V.Zosimenko.
Organizacijos aktyvistės teigia nemenkinančios moters – šeimos saugotojos bei motinos vaidmens. Jos telkia aktyvias moteris, padeda realizuoti įvairius projektus, programas.
„Juk kiekviena moteris turi Dievo dovaną. Vienos jų – sėkmingos verslininkės, kitos mokslininkės, politikės ar vadovės, tačiau jos visuomet likdavo vyrų šešėlyje“, – konstatavo V.Zosimenko.
Per aktyvių moterų visuomeninės veiklos dešimtmetį kai kas pasikeitė. Tačiau Rusijos moterų dalia esą ir šiandien yra nelengva.
„Pavyzdžiui, smulkusis verslas net vyrams nelengvas, o ką jau kalbėti apie moteris. Todėl tokios vieningos organizacijos, kurios pataria, palaiko – labai svarbios. Tik tada moterys gali kažkaip realizuoti savo sumanymus“, – tikino V.Zosimenko.
Šiandien Rusijos valdžia esą pagaliau tiesiogiai atkreipė dėmesį į visuomenines verslo bei socialines organizacijas. Toliau siekiama, kad kuo daugiau moterų būtų valdžioje. Aktyvistės iš Rusijos pripažįsta, kad Skandinavijos šalyse, taip pat ir Lietuvoje, moterų politikių daugiau nei Rusijos Federacijoje.
„Mūsų moterų organizacijų tikslas – ne kovoti už kraštutines feministines teises, bet kartu su vyrais, su tarptautinėmis organizacijomis, su valdžia siekti, kad moterys turėtų tokias pačias galimybes, kaip ir vyrai. Kai kurių teigiamų pokyčių šioje srityje yra ir pas mus“, – sakė V.Zosimenko.
Už moterų nugarų – stiprios organizacijos
Kiek kitokia moterų situacija kaimynėje Latvijoje. Buvusi Latvijos Respublikos švietimo ir mokslo ministrė Baiba Rivža vienija aktyvias šalies moteris ir palaiko stiprius ryšius su kolegėmis iš Lietuvos.
„Pas mus yra aktyvių verslininkių moterų judėjimas, kuris siekia išjudinti provincijų, kaimo moteris imtis savo verslo, vystyti turizmą Latvijoje. Mes nemokamai konsultuojame, kaip pradėti verslą, kaip susitvarkyti su mokesčiais“, – pasakojo B.Rivža.
Esą iš aukščiausiosios valdžios smulkiajam verslui nėra labai didelės paramos, priešingai – tikrintojai dažniausiai tik skiria baudas, o ne pataria. Todėl esą šios nevyriausybinės organizacijos siekia sušvelninti verslo aplinką.
„Manau, tai labai svarbu. Latvijoje moterų verslininkių skaičius kasmet auga. Verslas yra rizika, juk sunku nuspėti, kaip pasiseks“, – įsitikinusi B.Rivža.
Teigiama, kad Latvijos moterims dabar jau lengviau įsitvirtinti nei prieš 20 metų. Nes jos yra ne vienos, už jų nugarų – nevyriausybinės organizacijos. Kuriose yra jurisčių, bankininkių ar savivaldybės darbuotojų. Visais atvejais jos padeda, konsultuoja reikiamais klausimais. Nors pripažįstama, kad kol kas ta sistema dar neveikia taip, kaip Vakarų Europos šalyse.
A.Vinkus – Moterų forumo globėjas
Visos šios Lietuvos, Latvijos ir Kaliningrado srities aktyvios moterys gegužės pabaigoje susitiks Tarptautiniame moterų forume Nidoje.
Teigiama, kad kiekvienas susitikimas, koks jis būtų, duoda naudos, moterys esą visuomet suranda, kuo gali viena kitai padėti. Paradoksalu, bet šio forumo globėjas ir kuratorius yra vyras.
„Kai Neringos meru tapo buvęs ambasadorius Antanas Vinkus, moterys aktyvistės taip pat buvo susirinkusios Nidoje, mes nuėjome pasveikinti naujai išrinkto mero, o jis priėmė sveikinimus. Jis sako, gal steigiame ką nors panašaus Nidoje? Tuomet paprašėme jį tapti mūsų būsimo forumo globėju, kuratoriumi, ir jis sutiko. Tokia buvo pradžia“, – pasakojo Neringos verslininkė ir visuomenės bei politikos veikėja Irma Baltrušaitienė.
„Nusprendėme, kad šalių kaimynių aktyvios moterys kartu gali daugiau nuveikti nei po vieną. Ir A.Vinkus mus labai palaikė“, – džiaugėsi B.Rivža.
„Jūs moterys, turite rodyti mums, kaip vystyti verslą“, – tokiais žodžiais tuomet Neringos meras A.Vinkus paskatino vienytis aktyvias ir verslias Lietuvos, Latvijos bei Kaliningrado srities moteris.
„Į šią veiklą noriu įtraukti ir Latvijos mokslų akademiją, pačių įvairiausių sričių mokslininkus – medikus, žemės ūkio, energetikus, ekonomistus, net humanitarus. Ketiname atvažiuoti į Tarptautinį moterų forumą Nidoje. Juolab aš esu ir Lietuvos mokslų akademijos užsienio valstybės narė. Mūsų ryšiai labai glaudūs“, – tvirtino B.Rivža.
Tarptautinio forumo tikslas – vienyti veiklias moteris ir jų organizacijas. Ypač tų šalių, kurių moralinės vertybės ir tradicijos istoriškai panašiai susiformavo.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Į Teatro aikštę atkeliavo Kalėdų pranašas – eglutė
Trečiadienio rytą į Teatro aikštę atkeliavo svarbiausias Kalėdų elementas – eglutė, pranešė miesto savivaldybė. ...
-
Klaipėdoje bus atnaujinami pėsčiųjų ir dviračių takai
Ateinančiais metais Klaipėdoje bus pradėti pėsčiųjų ir dviračių takų tinklo atnaujinimo darbai Smiltelės ir Minijos gatvių atkarpose, pranešė savivaldybė. ...
-
Žvejybos uosto rajone teko stabdyti darbus: nepagelbėjo net skambutis policijai
Žvejybos uosto rajone rangovai buvo priversti stabdyti darbus dėl gyventojų paliktų automobilių. Paaiškėjo, kad statybininkams nepagelbėjo net skambutis policijai. ...
-
„Mano būsto“ taurės siekia aštuonios komandos
Klaipėdos krepšinio mėgėjai, praeitą sezoną dalyvavę „Bendruomenių“ turnyruose, šiemet kovoja „Mano būsto“ taurės varžybose. ...
-
Senamiestyje pajudėjo viešbučio statybos
Po septynerių metų atkaklios kovos su vietos biurokratais senamiestyje, Tomo gatvėje, viešbutį ketinantys statyti verslininkai pagaliau gavo statybos leidimą. Šioje vietoje, kur dar visai neseniai archeologų kadaise išraustose ir pal...
-
Virš jūros – atominis debesis?
Tarp Klaipėdos ir Palangos sekmadienio popietę užfiksuotas įspūdingos formos debesis. Danguje pasirodė atominės bombos sprogimo metu susiformuojančio grybo formos debesis. ...
-
Klaipėdoje – Kalėdų eglutės įžiebimas: šventę stebėti galės visi
Lapkričio 30-ąją uostamiestyje sužibs šventinio stebuklo laukimo simbolis. Klaipėdiečiai ir miesto svečiai kviečiami į Teatro aikštę, kur vyks šventinis koncertas ir bus įžiebta pagrindinė uostamiesčio eglė bei atverta ledo ...
-
Siuntų patikra – tik kilus įtarimų
Vienas būdų į mūsų šalį atgabenti draudžiamus dalykus – atsisiųsti juos siuntiniais. Nors pareigūnai neretai randa tokių neteisėtų siuntinių, kiek jų pasiekia adresatus, atsakyti niekas negali. ...
-
Ko Lietuvos švietimo sistema galėtų pasimokyti iš tarptautinio bakalaureato programos?
Kodėl Lietuvoje verta mokytis pagal tarptautinę programą? Kokios jos stipriosios pusės lyginant su lietuviška nacionaline švietimo programa, kokias galimybes ji padidina? Į šiuos klausimus atsakė Lietuvoje apsilankę tarptautinio bak...
-
„Klaipėdos vanduo“ informuoja: naktį iš ketvirtadienio į penktadienį vyks vandentiekio darbai
„Klaipėdos vanduo“ informuoja, kad naktį iš lapkričio 28 d. į 29 d., t. y. iš ketvirtadienio į penktadienį, nuo 22 val. iki 6 val. bus vykdomi vandentiekio modernizavimo darbai. Dėl jų galimi laikini geriamojo vandens kokybės...