Pereiti į pagrindinį turinį

Užgavėnių kaukės – iš tautodailininko lobyno

2017-02-03 09:31
DMN inf.

Klaipėdos etnokultūros centre eksponuojama tautodailininko Sauliaus Tamulio drožinių paroda vilioja Užgavėnių kaukėmis.

Užgavėnių kaukės – iš tautodailininko lobyno
Užgavėnių kaukės – iš tautodailininko lobyno / Asmeninio archyvo nuotr.

Daugiau nei 20 metų medines kaukes drožiantis tautodailininkas – vienintelis Šiaulių menininkas, kaukes kuriantis pagal senovines tradicijas, o jos gimsta daugiabučio namo rūsyje. Su meile ir žemaitišku užsispyrimu S.Tamulis per metus kartais nudrožia daugiau nei tris dešimtis kaukių, kuriomis žavi žmones.

Tautodailininkas, namuose turintis per 100 Užgavėnių kaukių, išdrožia jų ir didelių, kabinamų ant sienos, ir mažyčių – suvenyrinių. Drožėjui svarbiausia, kad kaukė žmogui galvos nespaustų, būtų nesunki ir persirengėlis su ja galėtų šokti bei dainuoti.

„Gimiau 1965 m.  balandžio 22 d. Šiaulių rajono Šemetiškių kaime ir dar vaikystėje mano pasąmonėje įstrigo Užgavėnių šventė, – pasakojo tautodailininkas. – Be galo patikdavo, kai matydavau pas draugus, kaimynus einančius persirengėlius, kurie ir mus aplankydavo. Kai man buvo 23-eji, jau gyvenant Šiauliuose, pas vieną kaimyną pamačiau tokią netradicinę molinę kaukę. Ji mane labai sudomino, tai, galvojau, bandysiu kažką panašaus ir aš sukurti. Išbandžiau visokias technikas: ir foliją, ir kartoną lipdyti, šis tas pavyko, nors, kaip sakoma, tas pirmas blynas buvo apsvilęs. Po to kūriau ir papjė mašė technika. Sėkmingi bandymai įkvėpė.

Po kiek laiko pamačiau, kad žmonėms kaukės labai patinka, ir tai mane dar labiau paskatino. Nors iš medžio drožti kaukes man atrodė tik sapnas, pamaniau, pabandysiu. Pirmąją šiokią tokią išdrožiau. Ji man atrodė nelabai pavykusi, tai aš ją nukišau į užkampį. Po kiek laiko mane pakvietė dalyvauti Šiauliuose vykusioje tautodailės parodoje, kur pristačiau keletą savo išdrožtų kaukių. Tarp jų ir tą, mano manymu, ne kokią, kurios nuotrauką vėliau pamačiau kataloge. Aplinkinių padrąsintas taip įnikau drožti iš medžio.“

S.Tamulis taip pat dalyvauja tautodailininkų ansamblyje „Margulis“, o savo drožtomis kaukėmis papuošia kolegas, su kuriais kartu skina laurus Rumšiškėse, taip pat ir Plateliuose rengiamose parodose. Užgavėnės parodos autoriui – nuostabi šventė, geriausia per visus metus. Tautodailininkas nežada sustoti ir kaukes droš tol, kol turės sveikatos.

Paroda Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10) veiks iki kovo 1 d.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų