Tarp saulėlydžių: pirmosios Klaipėdos bienalės simpoziumas Pereiti į pagrindinį turinį

Tarp saulėlydžių: pirmosios Klaipėdos bienalės simpoziumas

2025-05-19 13:59 kauno.diena.lt inf.

Paskutiniąją gegužės dieną uostamiestyje vyks simpoziumas – atviras visuomenei meno ir mokslo renginys, žymintis 1-osios Klaipėdos bienalės startą. Tai pirmasis viešas susitikimas, kuriame bus pristatyta bienalės koncepcija, jos teminė kryptis, tonas ir kviečiama į bendrą pokalbį apie virsmą, ekologiją ir miesto tapatybę. Renginio metu vyks Tatos Frenkel ir Jan’o Glöckner kūrybinės arbatos dirbtuvės „Gung Fu Brewing as method for education and conversation“ / „Gung Fu Brewing kaip edukacijos ir pokalbių būdas“, o simpoziumą baigs tarpdisciplininės menininkės Agnės Jokšės skaitymai.

Tranzitas kaip kultūrinė, ekologinė ir pažintinė būsena

Simpoziumo turinys atskleidžia tranzitą – esminį bienalės raktažodį – kaip daugiasluoksnę sąvoką, apimančią ne vien fizinius, bet ir simbolinius perėjimus tarp būsenų, laikotarpių ir identitetų. Klaipėdos miestas, kurio tapatybė formavosi per nuolatinius politinius, geografinius ir kultūrinius virsmus, tampa gyvu šios temos kontekstu. Programoje – ekologinės ir meninės refleksijos, kur gamtos medžiagos – samanos, dumbliai, dirvožemis – tampa ir tyrimo objektu, ir pasakotojais. Šios tyliai kalbančios materijos liudija apie išnykimą, gedulą ir išlikimą, o menas čia veikia kaip archyvas, saugantis tai, kas nyksta, bet vis dar byloja. Moksliniai pranešimai atvers lagūnų ir jūrinių ekosistemų pasaulį, kuriame materija nuolat keičiasi savo forma ir poveikiu aplinkai: atomų ir molekulių transformacijos, Kuršių marių sistemos virsmai, mikroplastiko judėjimas ir jūros tarša. Simpoziumą moderuos kultūros žurnalistė Juta Kiudė.

Simpoziumo pranešėjai: dr. Valentinas Klimašauskas – bienalės kuratorius menotyrininkas, rašytojas, VDA docentas, ŠMC vadovas; prof. Vasilijus Safronovas, Klaipėdos universiteto istorikas, miesto tapatybės tyrinėtojas; Arūnė Baronaitė, biotechnologė ir menininkė, dirbanti su ekologiniu sielvartu ir posthumanistine vaizduote; Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų instituto mokslininkai dr. Arūnas Balčiūnasi ir dr. Mindaugas Žilius bei Agnė Jokšė, tarpdisciplininė menininkė.

Apie bienalę

1-oji Klaipėdos bienalė „Saulėlydis kas dvejus metus“ vyks 2025 m. rugsėjo 5 d. – spalio 31 d. Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose ir įvairiose miesto viešosiose erdvėse. Tarptautinis šiuolaikinio meno renginys tyrinės platų tranzito (lot. transitus – perėjimas) spektrą, ypatingas dėmesys bus skiriamas Klaipėdos regionui, jo istorijai bei Baltijos jūros šalių kultūrai ir menui.

Simpoziumas, skirtas bienalei, vyks Klaipėdoje gegužės 31 d. 14 val. Klaipėdos kultūrų fabrike (KUFA), Bangų g. 5. Įėjimas – laisvas, būtina registracija. Jos forma ir renginio programa skelbiama Klaipėdos kultūrų centro (KKKC) svetainėje ir socialinėse medijose.

Bienalę organizuoja Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras (KKKC) kartu su Šiuolaikinio meno centru. Kuratorius – Valentinas Klimašauskas, komisaras – Liudas Andrikis, kuratoriaus asistentė – Viktorija Misiulė, architektė – Gabrielė Černiavskaja, prodiuserė – Žana Jegorova, koordinatorė – Justina Trapokaitė, grafinis dizainas – Vytautas Volbekas.

Projektą finansuoja Klaipėdos miesto savivaldybė ir Lietuvos kultūros taryba.

Straipsnis užsakytas

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų