Prieš gastroles Italijoje orkestras surengs koncertą Klaipėdoje

 • Teksto dydis:

Klaipėdos kamerinis orkestras ruošiasi išvykti į koncertinį turą Italijoje. Prieš iškeliaudamas jis kviečia klaipėdiečius pasiklausyti gastrolėse skambėsiančių kūrinių. Programa „Klaipėdos kamerinis orkestras pakeliui į Italiją“ bus pristatyta gegužės 5 d. 18.30 val. Klaipėdos koncertų salėje.

Atliks A.Vivaldi kūrinius

Būsimame koncerte Klaipėdos kamerinio orkestro ir net trijų solistų tandemas megs dialogą tarp itališkojo baroko ir nūdienos kompozitorių muzikinės kalbos išraiškos formų. Dvi pagrindinės programos kolonos – tai venecijietiško baroko genijus Antonio Vivaldi ir dabarties kompozitorių kūryba.

A.Vivaldi į muzikinės kultūros istoriją įėjo kaip instrumentinio koncerto žanro kūrėjas, orkestrinės muzikos pradininkas. Daugelis jo instrumentinių kūrinių turi programinius subtitrus, tarp kurių vyrauja nuotaiką arba vaizdinius momentus apibūdinantys pavadinimai, nes kompozitoriui buvo svarbiausia lyrinės kalbos perteikimas ir nuotaika. Po A.Vivaldi mirties jo vardas ir milžiniškas kūrybinis palikimas labai greitai nukeliavo į užmarštį. Tik XX a. italų muzikologas ir kompozitorius Alberto Gentili atrado unikalią jo rankraščių kolekciją. Nuo tada prasidėjo buvusios A.Vivaldi šlovės atgimimas, tebesitęsiantis ir XXI a.

Visa pirmoji koncerto dalis bus skirta šio baroko genijaus kūrybai. Skambės trys koncertai fleitai, styginiams ir klavesinui bei trys orkestriniai kūriniai.

Dabarties muzikos akcentai

Antroje koncerto dalyje bus atlikta Italijoje gyvenančios ir šios šalies publikos garbinamos lietuvaitės Justės Janulytės kompozicija „Vėjo arfa“ klavesinui ir styginiams. Kūrinys buvo sukurtas 2018 m. Th.Manno festivalio užsakymu, kur jo premjerą pristatė Klaipėdos kamerinis orkestras, netrukus kūrinį atlikęs ir Klaipėdos koncertų salės festivalyje „Permainų muzika“.

„Rašydama iš anksto žinojau, kad mano kūrinyje turėtų skambėti klavesinas ir styginiai. O vėjo arfa juk susijusi su Nida, pajūriu. Nežinojau, ar Kuršių nerijoje šis instrumentas yra, tačiau tokiame vėjuotame krašte jis, manau, puikiai skambėtų. Mano kūrinys yra vėjo arfos metafora“, – teigė kompozitorė.

Kitas lietuviškas akcentas būsimo koncerto programoje – kompozitoriaus ir violončelininko Alvydo Malcio „Izabelės sapnas“ violončelei ir styginiams. Beje, anūkei Izabelei parašytame kūrinyje autorius panaudojo F.Schuberto sonatos „Arpegione“ pirmosios dalies motyvą.

Italų šiuolaikinei muzikai atstovaus virtuoziškas kompozitoriaus ir dirigento Roberto Mollineli opusas „Twin Legends“, sukurtas taip pat violončelei ir styginiams.

Programą baigs lenkų avangardisto Wojciecho Kilaro „Orawa“, kurios muzikos veržlumas ir intensyvumas byloja apie didžiulę kompozitoriaus aistrą Tatrų kalnams.

Scenoje – trys solistai

Klaipėdos koncertų salės scenoje susitiks net trys solistai. Apie italų fleitininką Giuseppe Nova entuziastingai rašė daugelio užsienio šalių spauda. Solisto koncertų geografija driekiasi nuo Europos iki Azijos ir JAV. Jis grojo su „Prahos virtuozais“, „Orchestre de Cannes Côte d'Azur“, „Camerata Bohemica“, „Arena di Verona Orchestra“, „Orchestre Royal de Chambre de Wallonie“, Sanremo simfoniniu, Moravijos filharmonijos, Prahos nacionalinio teatro, Tailando filharmonijos ir kitais orkestrais.

Antroji solistė – klavesinininkė Nijolė Dorotėja Beniušytė. Baigusi studijas Lietuvoje ir Čekijoje, tolimesnį profesinio tobulėjimo ir kūrybinės raiškos kelią ji tęsia Italijoje. Atlikėja baigė klavesino ir istorinių klavišinių instrumentų specialybės magistro studijų programą Akvilos Alfredo Casella muzikos konservatorijoje. Jau 14 metų entuziastinga muzikė aktyviai tiesia bendradarbiavimo tiltus tarp Lietuvos ir Italijos.

Trečiasis solistas – unikalaus meninio mąstymo violončelininkas, Klaipėdos kamerinio orkestro meno vadovas Mindaugas Bačkus. Jo muzikinių interesų horizontai nepaprastai platūs: nuo baroko iki šiuolaikinių opusų, nuo tradicinio violončelės skambesio iki elektroakustinių eksperimentų ir dalyvavimo teatro projektuose.

M.Bačkaus vadovaujamas orkestras gegužės antroje pusėje vyksiančiose gastrolėse Italijoje surengs net penkis koncertus.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių