Klaipėdos koncertų salė sezoną pradės dviem ypatingais koncertais Pereiti į pagrindinį turinį

Klaipėdos koncertų salė sezoną pradės dviem ypatingais koncertais

2016-08-26 12:00 kauno.diena.lt inf.

Klaipėdos koncertų salė (KKS) 13-ąjį koncertinį sezoną pradės dviem išskirtiniais koncertais, siūlydama klausytojams pasimėgauti dviguba porcija gražiausios klasikinės muzikos.

Klaipėdos koncertų salė sezoną pradės dviem ypatingais koncertais
Klaipėdos koncertų salė sezoną pradės dviem ypatingais koncertais / Vytauto Petriko nuotr.

Jungia požiūris į tradiciją

Ją atliks du ypatingi orkestrai, vedami charizmatiškiausių dirigentų, – „Baltic Sea Philharmonic“ su žaižaruojančia Kristjano Järvi (JAV) asmenybe priešakyje ir Klaipėdos kamerinis orkestras, sekantis žavesiu ir įtaiga užburiančios Mirgos  Gražinytės-Tylos batutos mostus.

Abiejų orkestrų koncertines programas jungia gaivus požiūris į tradiciją, kai peržengiamos įprastos klasikinės muzikos normos ir judama ieškojimų keliu. Taip atsiranda įtaigiausi meniniai sprendimai, alsuojantys gyvybe ir jausmo jėga, tarsi suktųsi amžinas judėjimo ir džiaugsmo variklis. KKS kviečia visa tai patirti, pasisemti įkvepiančios energijos rugsėjo 15 ir 16 dienomis.

Baltijos jūros atradimai

Baltijos jūros filharmonijos orkestrą, koncertuosiantį pirmiausia, sudaro geriausi atlikėjai iš dešimties Baltijos šalių. Šiais metais orkestras, vadovaujamas jo įkūrėjo ir muzikos vadovo dirigento K.Järvi, išsiruošė į savo antrąjį koncertinį turą. Įspūdinga muzikinė kelionė, kaip ir pirmoji, prasidės Lietuvos pakrantėje – Klaipėdoje.

„Orkestro programose jungiame skirtingus elementus iš naujosios, populiariosios ir vis dar daugeliui neatrastos muzikos. Kaip tik todėl turą pavadinome „Baltijos jūros atradimais“, – teigė K.Järvi.

Iš lig šiol „neatrastos“ muzikos lobyno šioje programoje skambės Mieczysławo Weinbergo Koncertas smuikui. Jį atliks sparčiai į geriausių nūdienos smuikininkų gretas besiveržianti Lidia Baich (Austrija). Kiti du programoje skambėsiantys kūriniai susiję su gulbės tema. Tai Arvo Pärto „Gulbės giesmė“ ir Piotro Čaikovskio „Gulbių ežeras“ – vienas labiausiai publikos pamėgtų baletų, iš kurio fragmentų siuitą orkestrui sudarė pats K.Järvi. „Gulbės yra nepaprasto tyrumo ir grožio sutvėrimai, joms skiriamas ypatingas vaidmuo visų Šiaurės kraštų tradicinėse kultūrose“, – paaiškino K.Järvi.

Gulbės tema taip pat susijusi su aplinkosauga, su kurios idėjomis orkestras solidarizuojasi ir tapatinasi nuo pat savo įkūrimo. Meno vadovas paaiškino, kodėl: „Stengiamės peržengti bet kokias išankstines nuostatas apie tai, koks turi būti orkestras ir kokia jo paskirtis. Imantis sukurti ir išlaikyti dar vieną naują orkestrą, tam turi būti rimta priežastis. Ir tai tikrai nėra vien muzikos atlikimas. Mes kuriame judėjimą, vienijantį jaunus žmones nuo Norvegijos iki Rusijos. Turime pasirūpinti Šiaurės regionu. Kuo būsime stipresni, tuo stipresnis bus ir mūsų regionas. Tada galime tapti pavyzdžiu visam pasauliui.“

Kerinti ir ekspresyvi

Būtent tokia, gebanti įtikinti nuo pat pirmos minutės. Atlikimo precizika ir intelektas puikiai dera su jos šypsena ir grakščia išvaizda. Ji sužavi tiek orkestrantus, tiek klausytojus, kad ir kur bediriguotų. Ji dirba Zalcburgo teatro meno vadove ir Los Andželo filharmonijos orkestro dirigento asistente, o nuo šių metų spalio taps Birmingamo miesto simfoninio orkestro vyriausiąja dirigente.

Tai lietuvaitė M.Gražinytė-Tyla. Pasak kritikų, ji įskėlė ugnį, diriguodama Los Andželo filharmonijos orkestrui. „Kiekvienas, kuris pasirinko muziką, pats ar tėvų nuvestas, ir išliko tame kelyje, išliko traukiamas kažkokios ugnies, kibirkšties. Ja dalytis mes ir susirenkame“, – viename interviu kalbėjo dirigentė.

Tarp atsakingų pasirodymų JAV ir  Jungtinėje Karalystėje M.Gražinytė-Tyla mielai sutiko pamuzikuoti su Klaipėdos kameriniu orkestru. Kartu rugsėjo 16-ąją KKS scenoje pasirodys ir Mirgos sesuo pianistė Onutė Gražinytė bei altininkas Milanas Radičius (Slobvakija, Austrija), atliksiantys solo partijas.

Koncerto „Kerinti ekspresija“ programai dirigentė pasiūlė didžiojo Vienos klasiko  Josepho Haydno  ir  gruzinų kompozitoriaus, pianisto bei dirigento Vakhtango Kakhidzes kūrinius. Pasak jos, „Haydno simfonijos, ypač ankstyvosios, beveik niekam nežinomos – stebuklų stebuklai“. Kakhidzes kūrybai savitą atspalvį suteikia išradingai panaudoti nacionaliniai elementai. Ji gyvybinga, patraukli ir suteikianti erdvės interpretacijai. Koncerte taip pat bus atliktas Ramintos Šerkšnytės „De profundis“, anot dirigentės, „vienas puikiausių kūrinių styginių orkestrui – ne tik lietuviškos muzikos gretose“.

Į KKS 13-ojo sezono atidarymo pirmąjį koncertą bilietai – po 18 Eur, į antrąjį – po 14 Eur, taikomos nuolaidos. Perkant vieną bilietą į abu koncertus – 24 Eur. Bilietus platina „Bilietai.lt“.

Koncertų pradžia – 18.30 val.

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų