- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
„Klaipėdos knyga 2020“: kultūros palikimo ir gamtos atodangos
-
„Klaipėdos knyga 2020“: kultūros palikimo ir gamtos atodangos
-
„Klaipėdos knyga 2020“: kultūros palikimo ir gamtos atodangos
-
„Klaipėdos knyga 2020“: kultūros palikimo ir gamtos atodangos
-
„Klaipėdos knyga 2020“: kultūros palikimo ir gamtos atodangos
Dėl skaitomiausio ir gražiausio titulų 15-ajame konkurse „Klaipėdos knyga 2020“ konkuruoja beveik keturios dešimtys leidinių, gimusių Lietuvos pajūryje. Klaipėdos metų knygos rinkimus karantino sąlygomis organizuojanti Imanuelio Kanto viešoji biblioteka, prieš paskelbdama balsavimo pradžią, jau trečią mėnesį rengia virtualius konkurse dalyvaujančių knygų pristatymus, susitikimus su autoriais ir leidėjais.
Bibliotekų leidiniai
2020-aisiais abi Klaipėdos bibliotekos minėjo garbingas sukaktis: uostamiesčio savivaldybės I.Kanto viešoji biblioteka – šimtmetį, Klaipėdos apskrities I.Simonaitytės viešoji biblioteka – septynių dešimtmečių veiklos jubiliejų. Ta proga bibliotekos išleido tris svarbius leidinius, papildančius miesto kultūros ir istorijos metraštį: „Klaipėdos miesto viešoji biblioteka: 100 istorijos faktų (1920-2020)“; Jurgos Bardauskienės „Kultūros palikimo beieškant: Klaipėdos miesto biblioteka 1920–1945 metais“ ir Juozo Šikšnelio „Septyni dešimtmečiai kaitos ir pastovumo: Klaipėdos Ievos Simonaitytės biblioteka 1950–2020 metais“.
Visuomenės balsavimas už populiariausią Klaipėdos metų knygą prasidės pasibaigus karantinui.
Bibliotekos šimtmečiui pernai išleistą leidinį „Klaipėdos miesto viešoji biblioteka: 100 istorijos faktų (1920–2020)“ sudarė bibliografė Jolanta Gvozdevienė, I.Kanto bibliotekos direktorė Bronislava Lauciuvienė ir direktoriaus pavaduotoja Eugenija Koveckienė. Šis leidinys – apie biblioteką, nuėjusią sudėtingą kelią, blaškomą istorijos vingių, bet išlikusią. Jis – ir apie čia dirbančius ir dirbusius bibliotekininkus. Sudarytojos išrinko 100 faktų, kurie byloja, kaip Klaipėdos miesto biblioteka vystėsi, taikėsi prie laikmečio ir XX a. politinių vėjų, keitėsi ir ieškojo savo kelio. Knyga atspausdinta irgi Klaipėdoje, Sauliaus Jokužio leidykloje-spaustuvėje.
Ieškant pėdsakų
Ten pat dienos šviesą išvydo ir J.Bardauskienės knyga „Kultūros palikimo beieškant: Klaipėdos miesto biblioteka 1920–1945 metais“.
Joje pristatomas rekonstruojamos bibliotekos kolekcijos atvejis. Tai pastangų, ieškant dingusios Klaipėdos miesto bibliotekos (Stadtbücherei Memel), veikusios Klaipėdoje 1920–1945 m., pėdsakų, rezultatas. Remiantis išskirtiniu Klaipėdos krašto istoriniu kontekstu, knygoje atskleidžiama bibliotekos, kaip kultūros židinio, reikšmė tarpukario Klaipėdoje. Kartu su bibliotekos knygomis sugrįžta ir kitų Klaipėdos įstaigų bei organizacijų spaudiniai. Kaip kultūros paveldo migracijos atvejis, tyrinėjamos ir proveniencijos. Ypač atkreipiamas dėmesys į Klaipėdoje tarpukariu veikusių mokyklų bibliotekas, kurios, nors ir nebuvo prieinamos visuomenei, bet neabejotinai turėjo reikšmės skaitymo kultūrai ir visuomenės švietimui. Knyga gausiai iliustruota vaizdine medžiaga iš Klaipėdos apskrities viešojoje
I.Simonaitytės bibliotekoje saugomo AdM (Arbeitsgemeinschaft der Memellandkreise e.V.) archyvo, taip pat iš kitų Lietuvos ir Vokietijos archyvų.
Beletrizuota istorija
Kitoje Klaipėdos spaustuvėje „Druka“ išleista J.Šikšnelio knyga „Septyni dešimtmečiai kaitos ir pastovumo: Klaipėdos Ievos Simonaitytės biblioteka 1950–2020 metais“ – beletrizuota šios bibliotekos septynių dešimtmečių istorija, kurioje pateikti istoriniai faktai susipynė su smagiomis istorijomis iš bibliotekos ir jos darbuotojų gyvenimo.
2020-ieji buvo labai produktyvūs ir kūrybingi buvusiam Klaipėdos apskrities I.Simonaitytės bibliotekos direktoriui J.Šikšneliui. Jis ne tik parašė bibliotekos istoriją, bet ir išleido savo apsakymų, novelių ir esė rinkinį „Būsenos“ (Vilniaus „Homo liber“ leidykla). Naujausia J.Šikšnelio prozos knyga „Būsenos“ – tai pasakojimai apie mažo niekuo neišsiskiriančio žmogaus kasdienybės realijas, kuriose slypi gyvenimo prasmės įžvalgos. Kūriniai žaižaruoja autoriui būdinga ironija ir autoironija.
Kovo 1 d. 17 val. Klaipėdos miesto savivaldybės I.Kanto viešoji biblioteka kviečia į tiesioginę šių leidinių pristatymo transliaciją. Dalyvaus knygų autoriai J.Bardauskienė ir J.Šikšnelis, renginį ves I.Kanto bibliotekos Meno skyriaus vedėja Birutė Skaisgirienė.
Tiesioginė transliacija vyks bibliotekos „YouTube“ kanalu: https://youtu.be/_hQPS8OkP1Y. Nuoroda taip pat skelbiama svetainėje www.biblioteka.lt.
Keliaujantiems ir smalsiems
Kuršių nerijos nacionalinis parkas Klaipėdos metų knygos rinkimuose pristato Remigijaus Sereikos sudarytą ir Vilniaus leidykloje „Didakta“ išleistą „Vadovą po Kuršių neriją“, skirtą keliaujantiems ir smalsiems žmonėms.
Vadove glaustai ir išsamiai pateikta Kuršių nerijos istorija, kruopščiai aprašyta išskirtinė gamta. Daug dėmesio skirta kartografijai – įtraukti 27 autoriaus sudaryti detalūs atskirų nerijos dalių ir gyvenviečių žemėlapiai. Leidinys gausiai iliustruotas istorinių žemėlapių fragmentais, nuotraukomis.
Šiame kelionių vadove gausu ne tik įdomios teorinės, bet ir naudingos praktinės informacijos, apimančios visą Kuršių neriją (nuo Kopgalio Lietuvoje iki Zelenogradsko Rusijoje). Knygoje daug dėmesio skirta vaizdingiausiems pažintiniams takams, įstabiausioms lankytinoms vietoms, svarbiausiems objektams, asmenybių biografijoms, legendoms ir kt.
Veda jūros pakrante
Klaipėdos universiteto leidykloje išleista ir Vilniaus „Petro ofseto“ spaustuvėje atspausdinta geografo, okeanologo Rimo Žaromskio knyga „Abipus kranto linijos“ supažindina su Lietuvos Baltijos jūros pakrante ir priekrante, joje per pastaruosius amžius vykstančia gamtos ir žmonių veiklos nulemta kaita.
Didesniam skaitytojų būriui iki šiol mažai žinoma, kas ir kaip tyrinėja mūsų krantus, kaip augo, vystėsi pakrantėje įsikūrusios gyvenvietės, kaip statyti uostai ir kiti hidrotechnikos įrenginiai, kaip pakrančių gyventojai panaudojo jūrą laivybai ir prekybai, koks skirtingas kiekvieno priekrantės ruožo dugnas ir kokios nevienodos nuosėdos.
Čia galima rasti medžiagos ir apie audras bei jų padarinius, laivų avarijas, krantotvarką, įvairius įgyvendintus ir tik popieriuje likusius projektus, sužinoti, kaip priimami nelengvi Palangos ir kitų kranto atkarpų krantosaugos sprendimai.
Knyga skirta su jūra susijusių specialybių studentams, valdymo įstaigų ir aplinkosaugos darbuotojams, poilsiautojams, tiems, kurie nori geriau pažinti kranto zonos aplinką, vandens teikiamus džiaugsmus ir pavojus.
Muziejaus gidas
Lietuvos jūrų muziejus pernai išleido savo gidą „Jūros istorijos“ (spausdino „BALTOprint“ spaustuvė Vilniuje). Ši knyga skirta visiems, kurie grįžta į Lietuvos jūrų muziejų kasmet ir kaskart čia atranda vis kitų įdomių eksponatų, kaskart – vis įdomesnę istoriją ir nori tai pasiimti su savimi.
Eksponatus gidui skrupulingai atrinko muziejaus specialistai, o tekstus apie juos sukūrė Klaipėdos miesto gidė, žurnalistė Kristina Sadauskienė. Čia sudėti įdomiausi laivybos istorijos pasakojimai apie lietuvius ir „Titaniką“, apie pramoninės žūklės rekordus, burlaivius ir garlaivius, nutrūktgalvius nuotykių ieškotojus ir įstabiausios jūros gamtos istorijos apie muziejaus numylėtinius pingvinus, delfinus, dovanojančius šypsenas, pašėlusius jūrų angelus ir tuos, kurie gyvi tik istorijose.
„Muziejus kupinas gražiausių istorijų, paskaitykite ir aplankykite“, – kvietė knygos sudarytoja Neringa Stančikienė.
Visuomenės balsavimas už populiariausią / skaitomiausią Klaipėdos metų knygą prasidės pasibaigus karantinui. Gražiausią knygą tradiciškai išrinks specialiai suburta knygos meno ekspertų komisija. Baigiamasis konkurso renginys numatytas balandžio 29-ąją.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Festivalio pabaigai – kerintis arfos ir fleitos skambesys
Į pabaigą artėjantis „Klaipėdos muzikos pavasaris“ kitą savaitę kviečia dar kartą susitikti virtualioje erdvėje ir pasinerti į muziką. Festivalio finale kerintis arfos ir fleitos skambesys išsilies Klaipėdos kamerinio orkestro pr...
-
A. Šeštoko ambrotipai – Klaipėdos apskrities I. Simonaitytės viešojoje bibliotekoje
Nuo gegužės 3-iosios Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje (Herkaus Manto g. 25) veiks klaipėdiečio fotomenininko Artūro Šeštoko darbų paroda „Portretas Nr. 21“. ...
-
Klaipėdos dramos teatras grįžta su premjera ir festivaliu
Klaipėdos dramos teatre – dviguba šventė. Ne tik grįžtama vaidinti publikai, bet ir jau viešai paskelbta birželį vyksiančio V tarptautinio teatro festivalio „TheATRIUM“ programa. ...
-
Uostamiesčio Rūtų galerijoje – V. Bogatyriovo akvarelių „Fantazmai“1
Uostamiesčio Rūtų galerijoje Klaipėdoje (Danės g. 9) iki birželio 1-osios eksponuojama klaipėdiečio dailininko Vladimiro Bogatyriovo dar niekur iki šiol nerodytų akvarelių paroda „Fantazmai“. ...
-
Šokio šventei – klaipėdiečių baleto vakaras
Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras sceną publikai atvers pareikšdamas: „Dėmesio! Baletas 2021“. Tradicinis teatro baleto trupės renginys Tarptautinę šokio dieną virs džiaugsmingu pirmuoju susitikimu su publika, atlaisvinus...
-
Klaipėdos galerijoje – T. Šlimaitės grafikos „Amžina kaita“
Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus Klaipėdos galerija (Bažnyčių g. 6) nuo šio penktadienio 17 val. atvers duris į klaipėdietės dailininkės Tomos Šlimaitės multimedinio grafikos projekto parodą „Amžina kaita“...
-
XXI Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė Klaipėdoje: nauja realybė – naujos formos
Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešoji biblioteka balandžio 23–30 d. kviečia į XXI Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės „Nauja realybė – naujos formos“ renginius. Parengta turininga ir įdomi 20 rengi...
-
Parašyti laišką Klaipėdos valstybiniam muzikiniam teatrui galima visada
Belaukiant Sergejaus Prokofjevo šokio spektaklio „Romeo ir Džuljeta“, statomo pagal to paties pavadinimo Williamo Shakespeare'o kūrinį, premjeros Žvejų rūmuose rugsėjo 17, 18, 19 dienomis Klaipėdos valstybinis muzikinis tea...
-
Internete – knygos „Klaipėdos senųjų kapinių istorijos“ pristatymas2
2021 m. balandžio 23 d., penktadienį, 17.00 val. Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešoji biblioteka kviečia stebėti tiesioginę konkurso „Klaipėdos knyga 2020“ renginio transliaciją – pristatysime knygą „Kl...
-
Klaipėdos etnokultūros centras dovanoja lankytojams filmą „Varškės pyragas“
Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centras švenčia 30-ąjį gimtadienį ir dovanoja žiūrovams filmą „Varškės pyragas“. ...