Pirmojo Lietuvoje sukurto kabuki teatro spektaklio „Teatro veidai“ premjera įvyko Japonų kalbos ir kultūros centre „Seito San“ Klaipėdoje. Pasak spektaklio režisieriaus Taurūno Baužo, „Teatro veidai“ buvo sukurtas ir pristatytas Klaipėdos licėjaus 30-ies metų jubiliejaus proga.
Pasak Klaipėdos licėjaus direktorės dr. Reginos Kontautienės, Klaipėdoje puoselėti japonų kalbą ir kultūrą pradėta dar 1989 metais, kai buvo pradėta bendradarbiauti su Kudži miestu Japonijoje, o 2023 metais įkurtas Japonų kalbos ir kultūros centras „Seito San“. Šių metų rugsėjį šiame centre laukiama jau trečioji japonų kalbos besimokančiųjų grupė. Taip pat licėjaus direktorė užsiminė ir apie naujas galimybes Lietuvoje besimokantiems japonų kalbos.
Klaipėdos licėjaus nuotr.
„Nuo šių metų rugsėjo Vilniaus universitete jau bus galima laikyti japonų kalbos egzaminą. Išlaikius šį egzaminą atsivers daug platesnės galimybės žmonėms įsidarbinti tarptautinėse Japonijos verslo kompanijose ar vystyti kitas profesines kompetencijas, kurioms reikalingos geros japonų kalbos žinios“, – teigė dr. R. Kontautienė.
Klaipėdos licėjaus nuotr.
Klaipėdos miestas – partneris Japonijoje – gintaro miestas
Japonų kalba ir kultūra yra labai artima Klaipėdai per Japonijos miestą-partnerį Kudži, su kuriuo bendradarbiaujama nuo 1989 metų. Kudži miestas Klaipėdai artimas dar ir tuo, kad tai yra vienintelė vieta Japonijoje, kurioje randamas gintaras.
Japonų kalbos ir kultūros centro „Seito San“ vadovas brolis Benediktas Sigitas Jurčys džiaugėsi, kad japonų kalbos ir kultūros centras sparčiai plečia savo veiklos kryptis.
Klaipėdos licėjaus nuotr.
„Vos per porą metų centras tapo ne tik edukacine įstaiga, bet ir prasmingą japonišką kultūrą skleidžiančia vieta Vakarų Lietuvoje. Kabuki teatro spektaklis „Teatro veidai“ yra puikus mūsų pagrindinės vizijos kuriant šį centrą pavyzdys. Siekiame, kad Japonų kalbos ir kultūros centras „Seito San“ kuo plačiau dalintųsi japoniška kultūra su Lietuvos visuomene ne tik per kalbą, bet ir kitas kultūros formas. Japonų kultūra yra labai turtinga, iš jos gylio, dvasingumo ir pagarbos savo ištakoms gali labai daug išmokti ir kitų tautų žmonės“, – teigė brolis Benediktas.
Klaipėdos licėjaus nuotr.
Po spektaklio premjeros – dėmesys
Pasak spektaklio režisieriaus T. Baužo, jį labai maloniai nustebino toks šiltas publikos priėmimas premjeros metu.
„Su šiuo projektu dirbome apie pusantrų metų. Viskas prasidėjo nuo vieno mažo etiudo ir išaugo iki nuostabios premjeros. Labai džiugu, kad publika spektaklį priėmė taip šiltai. Po premjeros sulaukėme daug gražių atsiliepimų ir tai tik parodo, kad Japonijos kultūra yra labai įdomi ir Lietuvos publikai“, – sakė T. Baužas.
Klaipėdos licėjaus nuotr.
Pagrindinius vaidmenis spektaklyje atliko du talentingi artistai: Klaipėdos licėjaus absolventė ir Vilniaus universiteto studentė Anelija Slabenko ir Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro baleto solistas Mykhailo Mordasov (Ukraina). Specialiai kabuki teatro spektakliui grimą ir peruką sukūrė Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro grimo dailininkė Rima Balsienė.
Klaipėdos licėjaus nuotr.
Pasak T. Baužo, po premjeros spektaklio kūrėjai sulaukė paskatinimų pristatyti spektaklį kur kas platesnei auditorijai. Publikos prašymai buvo išgirsti ir dar šiemet pirmąjį lietuvišką kabuki teatro spektaklį „Teatro veidai“ turės galimybę išvysti daugiau japoniškos kultūros ir teatro gerbėjų. Spektaklis „Teatro veidai“ jau įtrauktas į Saugų muzikos festivalio „Muzikos malūnas“ ir Japonijos menų ir kultūros festivalio Palangoje programas. Taip pat jau žinoma, kad spektaklis bus rodomas ir Japoniškame sode Kretingoje.
Klaipėdos licėjaus nuotr.
Kabuki (daina-šokis-vaidyba) – tai tradicinis japonų teatras, atsiradęs daugiau nei prieš 400 metų (XVII a. pradžioje). Jis garsėja ryškiais grimo stiliais, išraiškingais kostiumais, teatrališkomis pozomis ir choreografuotais judesiais. Keturis šimtmečius tai buvo vienas pagrindinių japonų menų. Spektakliai dažnai vaizduoja istorines dramas, mitus ar kasdienio gyvenimo temas su emocingomis scenomis ir įspūdingais specialiaisiais efektais. Kabuki yra UNESCO nematerialaus kultūros paveldo dalis ir iki šiol išlieka populiarus Japonijoje bei visame pasaulyje.

Naujausi komentarai