Sartuose lenktyniavę kruvini ristūnai pašiurpino žirgų globėjus Pereiti į pagrindinį turinį

Sartuose lenktyniavę kruvini ristūnai pašiurpino žirgų globėjus

2012-02-07 20:57
Sartuose lenktyniavę kruvini ristūnai pašiurpino žirgų globėjus Sartuose lenktyniavę kruvini ristūnai pašiurpino žirgų globėjus Sartuose lenktyniavę kruvini ristūnai pašiurpino žirgų globėjus Sartuose lenktyniavę kruvini ristūnai pašiurpino žirgų globėjus Sartuose lenktyniavę kruvini ristūnai pašiurpino žirgų globėjus

Praėjusį savaitgalį vykusių Sartų lenktynių organizatoriai ir dalyviai neužtikrino tinkamų sąlygų žirgams, tvirtina Žirgų globos asociacija (ŽGA), įvertinusi daugelį šokiravusias sukruvintų ir nušalusių gyvūnų nuotraukas iš varžybų. Žirgų globėjų nuomone, atsakingi už gyvūnų gerovės pažeidimus turėtų būti ne tik sužalotų žirgų vadeliotojai, bet ir varžybų teisėjai bei veterinarai.

Portalas 1diena.lt primena, kad praėjusią savaitę vyko nuolatinės diskusijos dėl to, ar dėl speigų nereikėtų nukelti lenktynių datos.

„Prieš lenktynes vyko daug diskusijų dėl šalčių. Vienareikšmiškai vertinti šaltį nėra teisinga, kadangi žema temperatūra kiekvieną žirgą veikia skirtingai. Tai priklauso nuo daug aplinkybių, tokių kaip veislė, auginimo sąlygos, treniruočių procesas ir panašiai. Tačiau įrodyta, jog intensyvaus krūvio metu įkvėptas šaltas oras sukelia didelę grėsmę žirgų kvėpavimo takų sistemai. Tad prieš lenktynes viešai išreiškėme susirūpinimą dėl šalčio grėsmės žirgams, taip pat pabrėžėme detalios veterinarinės apžiūros prieš ir po varžybų svarbą, tačiau išgirsti buvome tik iš dalies, kadangi mūsų balsas neturėjo įtakos sprendimui. Dėl to belieka apgailestauti“, – sakė ŽGA atstovė Rūta Matukonytė.

Jos teigimu, šiuo atveju buvo sudėtinga pasiremti tarptautinė praktika, nes tik Norvegijoje ir Suomijoje reglamentais nurodoma, jog varžybos yra draudžiamos, kai termometro stulpelis pasiekia 25 laipsnius šalčio. „Buvo nurodyta, jog Sartų lenktynės vyko esant aukštesnei temperatūrai, bet panašu, jog visgi gamtos sąlygos nebuvo palankios žirgų startams. Apie tai liudijo ir dukart mažesnis nei planuota lenktynių dalyvių bei žiūrovų skaičius“, – teigė R. Matukonytė.

Didžiausią susirūpinimą ŽGA išreiškė dėl to, jog lenktynėse nebuvo laikomasi žirgų gerovės nuostatų. „Pavyzdžiui, tarptautinė žirgų sporto federacija (FEI) skelbia, jog ruošiant žirgus ir dalyvaujant varžybose, gyvūnų gerovė privalo būti aukščiau bet kokių kitų reikalavimų. O kraujuojantys žirgai ir jų vadeliotojai turėjo būti nedelsiant diskvalifikuoti, tokį sprendimą diktuoja paprasčiausias žmogiškumas, ne tik taisyklės. Gaila, bet nei teisėjai, nei Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai ne tik to nepadarė, bet ir neatsiprašė žiūrovų ir visuomenės. Sukruvintų žirgų vaizdai menkina žirgų sporto lygį, o tokios varžybos sukelia daugiau neigiamų emocijų nei teigiamų. Būtent dėl to ir kilo daugiausiai diskusijų ir net pasiūlymų apskritai uždrausti žirgų lenktynes. Kadangi žiemą žirgų sporto varžybos vyksta ne tik Sartuose, toks neatsakingas požiūris į gyvūnų gerovę gali įgauti ir platesnį mastą“, – teigė ŽGA atstovė.

Pirmadienį šalies žiniasklaidoje pasirodžiusioje informacijoje Sartuose sužeistų žirgų savininkai teigė, kad žirgams nebuvo padaryta rimtų sužeidimų ir grėsmė jų sveikatai nebuvo kilusi.

Mokslinių tyrimų duomenimis, minusinėje temperatūroje sportuojantys žirgai patiria periferinių kvėpavimo takų gleivinių pažeidimus. Tyrimo rezultatai taip pat rodo, kad kvėpavimo takų atšalimas ir išsausėjimas gali sukelti kvėpavimo takų ligas, dažnai pasitaikančias sportiniams žirgams. Viena priežasčių – esant intensyviam krūviui, viršutiniai kvėpavimo takai nespėja pakankamai sušildyti patenkančio oro, todėl apatiniai kvėpavimo takai netenka šilumos ir vandens.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų