Žmonos pramogauja, o vyrai karves melžia Pereiti į pagrindinį turinį

Žmonos pramogauja, o vyrai karves melžia

2006-03-27 00:00

Lietuvos ūkininkių draugija jau vienija apie 3000 kaimo moterų

Lietuvos ūkininkių draugija jau vienija apie 3000 kaimo moterų

Lietuvos ūkininkių draugijos veikloje (LŪD) dalyvauja ne tik ūkininkės, bet ir kaimo medikės, mokytojos, kultūros darbuotojos, vaikus auginančios namų šeimininkės - visos kaime gyvenančios moterys.

Auksinis Antanėlis

LŪD pirmininkė Marija Račkaitienė “Kauno dienai” pasidžiaugė, kad 180 skyrių visuomeniniais pagrindais dirba apie 3000 LŪD narių. “Iš mūsų draugijos išsivystė Lietuvos kaimo bendruomenių sąjūdis. Mes džiaugiamės, kad padėjome susiformuoti ir kitoms solidžioms kaimo organizacijoms”, - kalbėjo M.Račkaitienė.

Išplėstiniame LŪD tarybos posėdyje veiklos patirtimi vakar pasidalijo Kupiškio rajono skyriaus vadovė Palmyra Penkauskienė. Moteris sakė, kad jau dešimtmetį jų rajone dirba 12 skyrių, kurie jungia apie porą šimtų narių. “Vasarą važiuojam į ekskursijas, o žiemą kviečiamės lektorių. Norim, kad ir kaimo moterys nevaikščiotų sutrūkusiais užkulniais ir sudiržusiomis rankomis. Pradžioje kai kas nustebo, kai pasikvietėm visažistę. Vėliau nutarė, kad būtų patenkintos ir atvažiuojančia masažuotoja”, - bėrė darbų ataskaitą darbščioji kupiškietė.

Kupiškio moterys rengia Sūrių, Vaistažolių šventes, Šeimininkės dienas, dalyvauja tradicinėse šventėse, kurios vyksta Žemės ūkio universitete, grįždamos namo dar užsuka į Babtus. Sodininkystės ir daržininkystės instituto mokslininkai pataria, apdovanoja globotines perspektyvių veislių sodinukais. Moterys ypač gražiai bendrauja su Latvijos giminingomis organizacijomis. Visada grįžta namo su pilnomis automobilių bagažinėmis sėklų, sodinukų, gėlių.

Moteris ilgai pasakojo apie pasisėdėjimus prie žvakių šviesos, švenčiamus gimtadienius, sveikinimus gimus kūdikiui. Neiškentę paklausėme, o ką tuo metu veikia jų vyrai? “Jie namuose karves melžia”, - atsakė žodžio kišenėje neieškanti P.Penkauskienė. Dar pridūrė, kad pasirodžiusius vyrus savo šventėse moterys taip “nušokdina”, kad kitąsyk jie bijo pasirodyti... Be to, ant stalų beveik nebūna alkoholio. Tačiau pripažino, kad be vyrų paramos neišsiverstų. Ypač šiltai atsiliepė apie auksinį Antanėlį. Kas jis? Tai Alizavos seniūnas Antanas Alkauskas, kuris moterų išvykoms visada autobusą parūpina, o kai reikia, tai ir pats už vairo atsisėda.

Nugalėjo konkurentus iš Afrikos

Žemės ūkio rūmų darbuotoja G.Burokienė informavo apie tarptautinį projektą “Vanduo ir sveikata Lietuvos kaime”. “Kai paaiškinome, kokį vandenį mūsų kaime žmonės geria, tai dėl problemos svarbos net nugalėjome panašių projektų rengėjus iš Afrikos”, - nustebino susirinkusiuosius ŽŪR darbuotoja. Kokie Lietuvos rajonai buvo pristatyti? Joniškio, Radviliškio, Biržų, Pasvalio, Plungės ir Merkinės gyvenvietė.

Konstatuojama, kad Lietuvos kaime daug kur nėra vonių, ne visų šachtinių šulinių vanduo tinkamas gerti. Daug kur neveikia kažkada įrengtas vandentiekis. Net tinkamų vandens telkinių nėra, todėl Jungtinės Tautos sutinka finansuoti šulinių valymo, naujų vandens telkinių kasimo, valymo ir kitus darbus.

Virginija Šetkienė, ŽŪR darbuotoja, apgailestavo, kad už numatomus darbus pradžioje reikia apmokėti savo pinigais, gal tik po metų sulauksi kompensacijos. Be to, beveik ketvirtadalį sumos suryja Suomijos ir Lietuvos audito administratoriai. “Per pusmetį konkrečiai veiklai neišleidome nė lito, bet mokesčius jau iš anksto reikėjo sumokėti. Liko metai iki projekto pabaigos, todėl gal vertėtų jo atsisakyti?” - samprotavo V.Šetkienė. Tačiau moterys - optimistės ir tikisi, kad kai kuriuos projektus padės įgyvendinti Žemės ūkio ministerija. Kažkuri prisiminė net ministrės Kazimiros Prunskienės pažadą.

Idėjų netrūksta

Draugijos pirmininkė Marija Račkaitienė minėjo, kad ir šiemet dalyvaus tradiciniuose renginiuose Lietuvos žemės ūkio universitete, rudenį vėl važiuos į Berlyne vykstančią žemės ūkio parodą “Žalioji savaitė”. Jau trečią kartą gauna pakvietimą dalyvauti Europos miestelių ir kaimų festivalyje, kuris šiemet įvyks Italijoje. Dėl lėšų trūkumo vis pasilikdavo namuose. Moterys išdavė net mažą paslaptį, kad kreipėsi į europarlamentarus, kurie turi teisę grupę žmonių nusivežti į ekskursiją po Briuselį. Gal šiemet pavyks?

Spalio mėnesį Latvijoje vyks Pasaulinės kaimo moterų dienos renginiai. Taip pat knieti nuvažiuoti. Kartu su Kaimo bendruomenių sąjunga dalyvaus “Agrobalt” parodos renginiuose, kurie šiemet pirmąkart įvyks Šiauliuose. Ten, kaip ir visur, važiuos ne tuščiomis rankomis - įrengs kaimo amatų miestelį.

Užtenka planų ir Lietuvoje. Pavyzdžiui, Žemės ūkio ministerijoje moterys prieš Kalėdas surengs tradicinę kompoziciją “Duonos kelias”, gegužės pradžioje skyriuose vyks Motinos dienai skirti renginiai. Su Jungtinių Tautų finansine parama Babrunge įsteigtos vaistinių žolelių auginimo plantacijos, kuriose nuolatinio darbo gavo būrys vietos moterų. Vaistinių augalų pirkėjų visuose renginiuose netrūksta.

LŪD buvo įkurta 1939 metais. Archyvai liudija, kad šios idėjos iniciatorė, o vėliau ir vadovė, Alena Devenienė ilgai grūmėsi su tuo metu valdžioje buvusia tautininkų vyriausybe. Dėl savo idėjos įgyvendinimo moterys net streikais pagrasino. Atkuriamasis LŪD suvažiavimas įvyko 1992 metais, kurio metu buvo nutarta atsiremti į istorines šaknis ir toliau rūpintis kaimo moterų buitimi, dvasiniu tobulėjimu, švietimu.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų