Susirasti darbą padeda kursuose įgytos žinios, kvalifikacija
Nedarbas Lietuvoje mažėja. Dėl emigracijos į kitas šalis atsiranda daugiau laisvų darbo vietų, tačiau, nepaisant teigiamų tendencijų darbo rinkoje, vyresnio amžiaus moterims susirasti darbą vis dar sunku. Vyresnėms nei 50 metų amžiaus kaunietėms integruotis į darbo rinką padeda Pagyvenusios moters veiklos centras, įgyvendindamas Europos socialinio fondo lėšomis finansuojamus projektus.
Nereikia nuleisti rankų
Šių metų sausio 1-ąją šalyje buvo 79,3 tūkstančio registruotų bedarbių. Lietuvos darbo biržos duomenimis, tai 9,1 proc. mažiau nei praėjusių metų sausio 1-ąją.
Nedarbo lygis Lietuvoje - 3,7 proc. Kaune nedarbas - vienas mažiausių - 2,6 proc. Laisvų darbo vietų daugiau nei registruotų bedarbių, bet dėl įvairių priežasčių kai kurioms visuomenės grupėms (vyresnio amžiaus moterims, jaunoms mamoms, auginančioms vaikus ir kt.) sunkiau įsidarbinti, - teigia Kauno darbo biržos konsultantė Akvilė Gerulskytė.
Norint susirasti darbą, reikia turėti tam tikrą kvalifikaciją. Statistikos departamento prognozės rodo, kad ateityje nekvalifikuoto darbo poreikis žymiai mažės. Pagyvenusios moters veiklos centro savanorės Editos Šatienės teigimu, daug vyresnio amžiaus moterų nemoka naudotis kompiuterine technika, o tai trukdo susirasti net aukštos kvalifikacijos nereikalaujančio darbo.
Pensinio amžiaus Marija Mickevičienė atėjo į Pagyvenusios moters veiklos centro organizuojamus kursus vildamasi, kad jų metu įgijusi žinių, tam tikros kvalifikacijos galės susirasti jai tinkantį darbą.
Tikiuosi išmokti dirbti kompiuteriu, įgyti slaugos įgūdžių. Visa tai pravers ieškant darbo. Įsidarbinti norėčiau ne tik dėl pinigų, bet svarbu ir galimybė bendrauti su žmonėmis, paįvairinti savo gyvenimą, - sakė M.Mickevičienė.
Penkiasdešimtmetė Aldona Klevienė džiaugiasi, kad organizuojamas kursų kompleksas. Viskas reikalinga - ir darbas kompiuteriu, ir slauga, ir prisistatymas darbdaviui. Taip pasirengiu būsimam darbui vaikų namuose: turiu vilčių netolimoje ateityje ten įsidarbinti, - pasidalijo planais A.Klevienė.
57-erių metų daugiavaikė mama Elena turi trisdešimt metų darbo stažą, tačiau šiuo metu - bedarbė. Į kursus atėjo taip pat vildamasi susirasti darbą.
Įdomūs man ir kompiuterinio raštingumo, ir slaugos kursai. Susipažinsiu su verslo pagrindais, patobulėsiu. Gal kokiu nors smulkiu verslu galėsiu užsiimti. Be to, Pagyvenusios moters veiklos centre yra galimybė pabendrauti su savo bendraamžėmis. Anksčiau tokio amžiaus moterys apskritai jausdavosi atstumtos, o paskutiniais metais situacija keičiasi, - sakė Elena.
Įdarbinimo agentūros Nova Lux psichologė Živilė Valančiauskienė mano, kad yra nemažai trukdžių įsidarbinti vyresnio amžiaus moterims.
Tačiau bet kokiu atveju nereikia nuleisti rankų, - tvirtina Ž.Valančiauskienė. - Dažniausiai iškylanti problema - žmonės bijo keisti esamą situaciją, bijo nesėkmės. Bet jei žmogus pats nieko nedarys, tai niekas ir nesikeis. Reikia tikėti, kad pasiseks ir ieškoti darbo ar pradėti savo verslą.
Integracija į darbo rinką
Didžiausias nedarbo lygis - tarp vyresnio amžiaus moterų, - sakė Pagyvenusios moters veiklos centro pirmininkė Nijolė Arbačiauskienė. - Mūsų rengtų apklausų rezultatai rodo, kad praradus darbą blogėja santykiai šeimoje, socialinis bendravimas apsiriboja šeima, didėja nervinė įtampa, pašlyja sveikata. Neturinti darbo moteris jaučia diskomfortą.
Šias moterų problemas spręsti padeda Pagyvenusios moters veiklos centras, kuris šiuo metu pradėjo įgyvendinti projektą Socialiai pažeidžiamų vyresnio amžiaus moterų integracija į darbo rinką.
Projekto tikslas - padėti pensinio amžiaus dar nesulaukusioms arba jau pensinio amžiaus, tačiau dėl įvairių priežasčių nedirbančioms ir norinčioms dirbti moterims susirasti darbą.
Projekto metu organizuojami kompiuterinio raštingumo, slaugos kursai. Taip pat moterys mokysis, kaip parengti verslo planą: jos susipažins su individualaus verslo ar darbo pagal verslo liudijimą ypatumais, elementariais įmonės struktūros, vadybos ir finansų tvarkymo principais. Viena kursų dalis - darbo paieškos ir prisistatymas darbdaviui: koks turėtų būti CV (gyvenimo aprašymas) ir motyvacinis laiškas, pokalbis su darbdaviu ir kt. Moterys turės galimybę gauti psichologo konsultaciją.
Neigiamas darbdavių požiūris
Dirbantis žmogus daugiau bendrauja, jo gyvenime daugiau prasmės, - įsitikinęs Kauno regiono smulkiųjų ir vidutinių verslininkų asociacijos pirmininkas Artūras Mackevičius.
Jis pats turi verslą ir samdo darbuotojus, kurių amžius labai įvairus: nuo jaunimo iki perkopusių penkiasdešimtmetį, kurie galės dirbti, kiek norės ir leis sveikata. A.Mackevičius mano, kad vyresni darbuotojai - labiau atsakingi, pareigingi.
Psichologė Ž.Valančiauskienė taip pat tvirtina, kad pastaruoju metu keičiasi požiūris į vyresnio amžiaus darbuotojus.
Vyresni žmonės - brandesni, tai jau susiformavusios asmenybės, sėslesni, todėl rečiau keičia darbovietes, tai aktualu darbdaviams, - sakė Ž.Valančiauskienė.
Nepaisant gerų pokyčių, nemažai vyresnio amžiaus moterų tvirtina, kad dažnai susiduria su neigiamu darbdavių požiūriu į jas. Daug kartų pagal darbo skelbimus telefonu teiravausi darbo. Atrodo lyg ir tikčiau pagal jų reikalavimus, bet kai tik sužino, kad man - 56 metai, tuo pokalbis ir baigiasi, - pasakojo bedarbė Regina M.
Moterys pripažįsta, kad laisvų darbo vietų šiuo metu yra, ypač prekybos srityje, tačiau darbas sunkus, darbo valandos ilgos, o moka tik minimalų atlyginimą ir, pasak moterų, dažnai žmogumi nelaiko.
Naujausi komentarai