Nuomonės dėl komisijos išvadų išsiskyrė Pereiti į pagrindinį turinį

Nuomonės dėl komisijos išvadų išsiskyrė

2006-11-15 00:00

Seimas negirdi socialdemokratų raginimo “Alitos” privatizavimą vertinti ne politiniu, o ekonominiu aspektu

Seimas negirdi socialdemokratų raginimo “Alitos” privatizavimą vertinti ne politiniu, o ekonominiu aspektu

Buvusiam Vyriausybės vadovui Algirdui Brazauskui, Ūkio ministerijai vadovavusiam Petrui Čėsnai ir buvusiems Valstybės turto fondo (VTF) vadovams nepalankios laikinosios komisijos, tyrusios Alkoholio bendrovės “Alita” privatizavimą, išvados įveikė antrą nagrinėjimo etapą. Po svarstymo Seime komisijos išvadoms pritarė 68 parlamentarai, 11 balsavo prieš, o 23 susilaikė.

Komisijoje vyravo išankstinė nuomonė

Prieš balsavimą kalbėjęs susisiekimo ministras socialdemokratas Algirdas Butkevičius, kurį laiką kaip Seimo narys dirbęs “Alitos” privatizavimo istoriją narpliojusioje komisijoje, tikino, kad jis smarkiai nusivylė komisijos darbu. “Komisijoje iš anksto buvo susiformavusi nuomonė, kad privatizuojant “Alitą” kažkas buvo padaryta blogai”, - kalbėjo ministras.

Tiek A.Butkevičius, tiek kiti vakar kalbėję socialdemokratai tikino, kad iš italų verslininko Luidžiterco Boskos elgesio buvo galima susidaryti nuomonę, kad jis ir neturėjo rimtų ketinimų įsigyti alkoholio bendrovę Alytuje, kadangi kelis kartus kviečiamas neatvyko į Lietuvą parafuoti pirkimo-pardavimo sutarties.

“Socialdemokratų atstovai teigia, kad VTF pristigo kantrybės kviesti konkurso nugalėtoją atvykti pasirašyti sutarties, tačiau Aukščiausiojo Teismo išvada labai aiški - negalima prievartauti kitos pusės atvykti pasirašyti sutarties, kai nesuderintos pačios svarbiausios sutarties nuostatos: atsiskaitymų tvarka, baudų dydis, ginčų sprendimo vieta. Kiekvienam normaliam verslininkui tai yra ABC”, - paprieštaravo konservatorius Audronius Ažubalis.

Parlamentinė komisija nustatė, kad privatizuojant “Alitą” valstybei buvo padaryta beveik 36 mln. litų žala. Komisijos duomenimis, Vyriausybė turėjo informacijos, kad įmonė privatizuojama pažeidžiant įstatymus, tačiau vis vien pritarė tokiam scenarijui, pagal kurį iš privatizavimo proceso buvo išstumtas konkurso nugalėtojas, italų verslininkas L.Boska. Konkurso nugalėtoju buvo pripažintas ketvirtą pagal dydį kainą už įmonę pasiūlęs įmonės vadovų konsorciumas. Aukščiausiasis Teismas neseniai pripažino, kad L.Boska iš konkurso buvo pašalintas neteisėtai ir priteisė jam 1,7 mln. litų kompensaciją.

Mokesčių suma - ne argumentas

Nepaisydami šių komisijos išvadų ir nebeskundžiamo teismo
sprendimo socialdemokratai vakar ir toliau tikino, kad VTF ir Vyriausybės sprendimas parduoti įmonę dabartiniams jos savininkams yra teisingas ekonominiu požiūriu.

“Aš manau, kad šitas Vyriausybės sprendimas, priimtas vadovaujantis ekonomine logika, buvo visiškai teisingas. Šiandien matome, kad įmonė dirba gerai. Mes neturime žiūrėti taip siaurai aiškindami, kad valstybė patyrė nuostolių dėl to, kad kažkas žadėjo, bet neištesėjo. Turime žiūrėti ir į būsimąją to objekto vertę, o ta vertė susideda iš to, kad įmonė vykdo veiklą, investuoja į naujas technologijas, moka mokesčius, įdarbina žmones. Čia yra pagrindinė įmonės kaina, o ne tai, kiek kažkas sumokėjo”, - teigė A.Butkevičius.

Socialdemokratė Birutė Vėsaitė jam pritarė tvirtindama, kad “Alitos” pardavimas yra “vienas sėkmingesnių privatizavimo atvejų”. “Kai kurių komisijos narių nuomonė buvo pagrįsta grynai politiniais motyvais ir visiškai neatsižvelgta į ekonominius interesus”, - sakė ji, vėliau dar kartą primindama, kad “Alita” po privatizavimo į valstybės biudžetą jau sumokėjo 300 mln. litų mokesčių.

Tačiau, liberaldemokrato Egidijaus Klumbio nuomone, sumokėtų mokesčių suma nėra argumentas, galintis pateisinti privatizavimo procedūrų pažeidimus: “Gintis tuo, kad ši gamykla veikia sėkmingai, nėra rimta - alkoholio gamyba visada yra pelninga. Kalbame apie 300 mln. litų sumokėtų mokesčių, bet nežinome, kiek mokesčių galėjo sumokėti kitas savininkas - gal jis būtų sumokėjęs kur kas daugiau”.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas

Savo išvadose Seimo komisija siūlo kreiptis į Konstitucinį Teismą, kad šis ištirtų, ar Vyriausybės priimti nutarimai dėl pritarimo “Alitos” akcijų pardavimo sutarčių projektams neprieštarauja Konstitucijai. Seimas taip pat raginamas kreiptis į Generalinę prokuratūrą, kad ši ištirtų viešojo intereso gynimo galimybę sandoryje dėl valstybei priklausiusių “Alitos” akcijų pardavimo.

Nelaukdama tokio kreipimosi Generalinė prokuratūra vakar savo iniciatyva pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto L.Boskos pašalinimo iš privatizavimo konkurso. Šį tyrimą atliks Vilniaus apygardos prokuratūra.

Ikiteisminis tyrimas pradėtas dėl tarnybos pareigų neatlikimo. Jo metu bus aiškinamasi, kodėl L.Boska, už “Alitos” akcijas pasiūlęs didžiausią sumą, buvo pašalintas iš jos privatizavimo konkurso.

“Susipažinus su visais dokumentais matyti, kad “Alitos” privatizavimo procese buvo padaryta įvairių Privatizavimo įstatymo ir Privatizavimo viešo konkurso būdų nuostatų pažeidimų. Taigi šioje veikoje įžvelgiama nusikalstamos veikos požymių”, - vakar išplatintame Generalinės prokuratūros pranešime cituojamas generalinio prokuroro pavaduotojas Vytautas Barkauskas.

Dėl tarnybos pareigų neatlikimo gresia teisės dirbti tam tikrą darbą arba užsiimti tam tikra veikla atėmimas arba bauda, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.

Naujausi komentarai

Komentarų nėra

Daugiau naujienų