Bazinių bei šalpos pensijų gavėjų pinigines jau balandį papildys 205 mln. litų
Nuo balandžio pirmosios didėja išmokos neįgaliesiems ir pagyvenusiems žmonėms. Valstybinė socialinio draudimo bazinė pensija šoktelės 20 litų. Šiems tikslams Sodros ir valstybės biudžete numatyta 160 ir 45 mln. litų. Taip pat įsigalioja naujovė, kad socialinės pašalpos ir kompensacijos už būsto šildymą bus mokamos deklaravus ne vien pajamas, bet ir turtą. Vienos auginančios vaikus motinos socialinę pašalpą gaus tik deklaravusios tėvą.
Įvertins turimą turtą
Iki šiol skiriant socialinę paramą vertintos tik žmogaus pajamos - atlyginimas, pensijos, pašalpos. Į turimą turtą atsižvelgiama nebuvo. Todėl pasitaikydavo atvejų, kai turintys gerus butus ar namus, važinėjantys brangiomis mašinomis, tačiau niekur nedirbantys asmenys gaudavo socialinę pašalpą ir kompensaciją už būsto šildymą.
Valstybė ir jos institucijos negali leisti piktnaudžiauti valstybės parama. Todėl pirmą kartą pradėta įgyvendinti vieninga pajamų ir turto vertinimo principu teikiamos piniginės socialinės paramos sistema. Įsigaliojus naujam Piniginės socialinės paramos mažas pajamas gaunančioms šeimoms (vieniems gyvenantiems asmenims) įstatymui, paramai skirtos lėšos bus paskirstytos socialiai teisingiau, - aiškina socialinės apsaugos ir darbo ministrė Vilija Blinkevičiūtė.
Socialinę pašalpą turės teisę gauti šeimos ar vieni gyvenantys asmenys, kurių pajamos vienam asmeniui ne didesnės už valstybės remiamų pajamų lygį - 135 litų per mėnesį. Tačiau jų turto vertė neturi viršyti miestui ar rajonui, kuriame jie gyvena, nustatytos normatyvinės turto vertės.
Ji susideda iš normatyvinės būsto vertės - 50 kv. metrų vienam iš šeimos narių, pridedant kiekvienam kitam šeimos nariui po 15 kv. metrų, žemės sklypo vertės - namų valdos 6 arai miestuose ir 25 arai kaimuose ar žemės ūkio paskirties sklypo iki 1 ha bei kilnojamojo turto normatyvo - 30 valstybės remiamų pajamų dydžio (4050 Lt) kiekvienam sutuoktiniui.
Valstybės remiamų pajamų lygis, vietoje minimalaus gyvenimo lygio, bus naudojamas ir apskaičiuojant kompensaciją už šildymą. Todėl pajamų dalis, nuo kurios skaičiuojama kompensacija už būsto šildymą vienam šeimos nariui, padidės 3,5 lito, iki 125 litų, o mokestis už šildymo išlaidas - 0,875 Lt. Vienam šeimos nariui per mėnesį bus kompensuojamas 1 kubinis metras karšto ir 2 kubiniai metrai šalto vandens. Tačiau už šaltą vandenį reikės mokėti ne daugiau kaip 2 proc., o už karštą - ne daugiau 5 proc. savo pajamų.
Teks deklaruoti tėvą
Pirmą kartą teisę į piniginę socialinę paramą įgyja ilgalaikiai bedarbiai, kurie ne mažiau kaip 6 mėn. įregistruoti darbo biržoje ir aktyviai ieško darbo, dalyvauja darbo biržos programose, tačiau jiems nepavyksta įsidarbinti. Ši naujovė palies apie 63 tūkst. šalies gyventojų.
V.Blinkevičiūtė akcentuoja, kad jauni, sveiki ir darbingi žmonės, norėdami gauti socialinę pašalpą, privalės dalyvauti įvairiose programose, dirbti visuomenei naudingus darbus, kurių sąrašus sudarys savivaldybės.
Vienišos motinos, auginančios vaikus, turės deklaruoti jų tėvą, jei ir toliau norės gauti socialinę pašalpą ir kompensacijas už šildymą. Tėvystę nustačius ir pripažinus bei įvertinus tėvo turtą ir pajamas teismas priteis vaiko išlaikymą, o pašalpa mokama nebus. Ją auginančios vaikus motinos gaus tais atvejais, kuomet teismo sprendimu nebus galimybės nustatyti tėvystės ar tėvas neturės pajamų ir turto.
Jei motinos dėl įvairių priežasčių nenorės deklaruoti vaiko tėvo, valstybė jų nepaliks be duonos kąsnio, žada ministrė. Tačiau jos paramą gaus ne pinigais, o paslaugomis ir natūra - už tą sumą savivaldybės socialinės paramos skyrius joms nupirks maisto ar drabužių, suteiks paslaugų.
Didėja šalpos išmokos
Nuo balandžio šiokį tokį piniginės pastorėjimą pajus ir neįgalieji bei likę be maitintojo vaikai. Lig šiol jiems mokamos šalpos pensijos didėjo tik didėjant bazinei pensijai. Asmenims, pripažintiems invalidais iki 24 metų, iš jų ir invalidams nuo vaikystės, kuriems pripažinta I invalidumo grupė, pensija didėja iki 2 bazinių pensijų dydžio. Balandį jie gaus ne 228 litus, o 344 litus. II grupės invalidams bus mokama 1,5 bazinės pensijos - vietoje 152 jie gaus 258 litus. III grupės invalidams priklausys 53 litais daugiau, arba 129 litai.
Dvigubai didinamos pensijos ypač sunkiai sergantiems neįgaliems vaikams. Jiems už balandį priklausys net 192 litais daugiau nei kovą - 344 litai. Vidutinės ir lengvos negalios vaikams invalidams paliktas dabartinis pensijos dydis - 1 bazinė pensija. Tačiau ir jie gaus 20 litų daugiau, tiek, kiek išauga bazinė pensija.
Neįgaliesiems numatyta ir tikslinė kompensacija slaugos išlaidoms. Ji pakeis šalpos pensiją už invalidų slaugą namuose. Slaugos išlaidos bus kompensuojamos sunkios ir vidutinės negalios vaikams invalidams, I ir II grupės invalidams tapusiems neįgaliaisiais iki 24 metų amžiaus, jei jiems bus nustatytas nuolatinės slaugos, pagalbos ar priežiūros poreikis. Sunkios negalios ir I grupės invalidai gaus bazinės pensijos dydžio kompensaciją slaugai, o vidutinės ir II grupės - pusės bazinės pensijos dydžio.
Vaikams našlaičiams, kurių mirę tėvai ar vienas iš jų nebuvo įgijęs reikalaujamo pensijų draudimo stažo, ir dėl to jie negauna socialinio draudimo našlaičių pensijų, bus mokamos našlaičių šalpos pensijos - 86 litai kiekvienam vaikui per mėnesį.
Bazinė pensija auga 20 litų
Pasak V.Blinkevičiūtės, bazinės pensijos padidinimas palies visus, gaunančius socialinio draudimo pensijas. Jų iš viso yra apie 844 tūkst. asmenų: apie 611 tūkst. senatvės pensijų gavėjų, 196 tūkst. neįgaliųjų ir 37 tūkst. našlaičių. Taip pat didės ištarnauto laiko ir maitintojo netekimo pensijos bei kompensacijos už ypatingas darbo sąlygas. Senatvės pensijos šių pensijų gavėjams, turintiems būtinąjį darbo stažą, išaugs 20 litų.
Padidėjusi bazinė pensija atsispindės ir invalidumo pensijose tų žmonių, kurie turi būtinąjį stažą. I grupės invalidai gaus 30 litų, II grupės - 20 litų, o III grupės - 10 litų daugiau. Dalinės senatvės ir invalidumo pensijos didės proporcingai ją gaunančių įgytam darbo stažui. Slaugos pašalpos, kurias gauna visiškos negalios invalidai, taip pat padidės. Tokių asmenų yra apie 12 tūkst.
Naujausi komentarai