Visagaliai ir nevaldomi rinkos dėsniai smarkiai koreguoja maisto kainas
Pasigirdo nuogąstavimų, kad pritrūksime mėsos, nes ji brangesnėmis kainomis bus išvežta į užsienį. Taip neatsitiko, bet ši rinka tapo sunkiai prognozuojama, todėl verčia apsukriai tvarkytis gyvulių augintojus, perdirbėjus, pardavimo tarpininkus ir mėsos pardavėjus.
Ūkininkams -sunkiausia
Ypač sunku prie laisvosios rinkos viražų prisitaikyti ūkininkams. Ilgą laiką buvusios elgetiškos pieno supirkimo kainos privertė dalį fermų likviduotis. Beveik masiškai skerdžiamų karvių mėsa perpildė galvijienos prekystalius. Dabar šių gyvulių supirkimo kaina vėl kyla, bet... jau nelabai yra ką parduoti. ES valstybėse dabar ypač graibstomi veršeliai, o kai kurie greitu pelnu susigundę ūkininkai rizikuoja prarasti verslą.
Ūkininkų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas Vytautas Žmuidzinavičius skeptiškai vertina gyvulių išvežimo į kitas ES valstybes galimybes. Smulkiam ūkininkui jos lygios nuliui, nes keleto galvijų ar kiaulių neveši. Reikia surinkti didelę partiją, kad apsimokėtų ilgas kelias. Susikooperuoti ne taip lengva, nes labai nevienodi gyvuliai, todėl juos pardavus užsienyje būtų sunku tarpusavyje atsiskaityti. O stambių fermų šeimininkai, anot V.Žmuidzinavičiaus, turi nusistovėjusią vietos rinką.
Prognozuojama, kad rudeniop žymiai padidės galvijų pasiūla, nes ūkininkai skuba panaudoti paskutinį pigų pašarą - ganyklų atolus. Kai jie baigsis, prasidės masinis mėsinių galvijų pardavimas. Tai savo ruožtu, sumažins supirkimo kainas.
Dėl rimtos informacijos stokos kaimas patiki gandais. Vienas jų, kad už parduotus galvijus nebus mokamos ES išmokos. Net žemės ūkio ministras neseniai buvo priverstas aiškinti, kad taip nebus. O tokius gandus, matyt, skleidžia gyvulių supirkėjai, kad tik valstiečiai kuo greičiau ir pigiau parduotų savo augintinius.
Europos rekordininkai
Žemės ūkio rūmų Žemės ūkio gamybos skyriaus specialistė veterinarijai Gintarė Kučinskienė, sekanti ES rinkoje mėsos konjunktūrą, pateikė keistų pastebėjimų. Kai stojome į Europos Sąjungą, mėsos rinkos specialistai prognozavo, kad ypač bus sunku išlaikyti konkurenciją kiaulių augintojams. Tačiau atsitiko keistas dalykas: kiaulių supirkimo kainos Lietuvoje tapo vienos didžiausių visoje Europos Sąjungos rinkoje. Ypač bijotasi Lenkijos fermerių, kurie nuo seno augina daug kiaulių. O išėjo viskas atvirkščiai: dabar Lenkijoje kiauliena net 20 procentų pigesnė nei Lietuvoje, - analizavo G.Kučinskienė.
Visai kitas vaizdas parduodant galvijus. Šiuo metu, anot G.Kučinskienės, Europos Sąjungos rinkoje mes turime bene mažiausias šios mėsos supirkimo kainas. Už gyvo svorio kilogramą ūkininkams supirkėjai moka po 2,5-2,6 lito. Specialistai tvirtina, kad mėsinių galvijų skerdienos išeiga sudaro 52-55 gyvulio gyvo svorio. Vadinasi, prekinė mėsa nuperkama po 5-6 litus už kilogramą. Parduotuvėse ar turgaus lentynose šios mėsos kaina daugiau nei padvigubėja. Mėsos perdirbėjai tvirtina, kad nemažai kainuoja gyvulių skerdimas, pavyzdžiui, už galvijo paskerdimą specializuotoje skerdykloje imama 50 litų. Nepigiai atsieina transportas, apdirbimo kaštai. Be to, galutinę kainą iškelia supirkėjai - tarpininkai, nes turgūs ar mėsos parduotuvės dažniausiai neturi savo supirkėjų. Ar pardavėjai ūkininkų sąskaita ne pernelyg daug uždarbiauja, lieka spręsti kiekvienam pagal savo asmeninę ir kitokią patirtį.
Turguose pasigendama jautienos pasirinkimo
Specialistai tvirtina, kad stambūs mėsos supirkėjai prisibijo užsienio partnerių, kurie gali numušti kainas arba vietinius palikti be žaliavos, todėl daug galvijienos padeda į šaldytuvus, kad bent dalinai sušvelnintų rinkos smūgius. Gal ir tai turi reikšmės, nes šiuo metu Kauno turguose galvijienos pasirinkimas yra kur kas menkesnis nei kiaulienos. Štai Urmo bazės mėsos paviljone iš karto krenta į akis kiaulienos pardavimo vietų gausa - gal dešimtys, bet užrašai jautiena matėsi vos trijose vietose, o vienoje iš jų šios mėsos nebuvo - puikavosi tik dešrelės.
Pardavėja Violeta Aikevičienė sakė, kad ši mėsa turi kur kas mažiau pirkėjų. Gal čia kaltos lietuviškos tradicijos - labiau pripažįstame kiaulieną? Paskersti galviją ir išrūšiuoti jo mėsą daug daugiau vargo nei kiaulės. Tačiau, matyt, turi įtakos gana aukštos kainos. Štai šviežios jautienos krūtinėlės kilogramas Urmo bazėje penktadienį kainavo 11,50 lito, litu pigesnis kumpis. Jautienos antrekotas - 9,50, šonkauliai - 6,90 lito. Beje, šiame skyriuje atitinkamos kategorijos mėsa visur kainuoja vienodai. Pardavėjos prasitarė, kad kai viena bandė kuo greičiau parduoti ir kiek sumažino kainą, tai nuo kolegių jai teko nukentėti. Dabar tokių išsišokėlių nepasitaiko.
Vienoje pardavimo vietoje teko užtikti triušienos, kurios kilogramas įvertintas 10,9 lito. Pardavėja sakė, kad šią mėsą, kaip ir kalakutieną, perka alergiškiems vaikams. Triušius, anot pardavėjos, perka iš Ariogalos jaunųjų ūkininkų. Kad ir kiek dairėmės, neteko užtikti kitos, anot specialistų, dietinės mėsos - avienos. Nejaugi niekas nepirktų?
Nori kokybės - mokėsi brangiau
Prieš pietus Žaliakalnio turgaus mėsos skyriuje pirkėjų buvo nedaug. Pardavėja Daiva tvirtino, kad didysis mėsos pirkimas būna apie 7-8 valandą ryte. Ir čia be konkurencijos karaliavo šviežia kiauliena. Daiva sakė, kad šiame turguje galima derėtis. Daugiau pirksi - pigiau atiduos. Ne, šis turgus jokia labdara neužsiima, bet čia mėsa vidutiniškai apie porą litų pigesnė nei kitur. Pelnas gaunamas dėl didesnės apyvartos. Sakoma, kad pirkėjai į Žaliakalnio turgų patraukia iš Kalniečių ir kitų miesto rajonų.
Šio turgaus šviežios mėsos pardavėja Natalija sako, kad prekių pasiūla jau didėja, o kainos per pastarąjį mėnesį sumažėjo. Veršiena, pavyzdžiui, net trimis litais už kilogramą (buvo 13, o dabar - 10).
Žaliakalnio mėsinės administratorė Onutė Saugintienė tvirtino, kad jie daugiau dėmesio nei turgaus prekeiviai skiria prekės kokybei. Švariau tvarkomės, visai kitaip atšaldom, nuo turgaus skiriasi mėsos išpjaustymas. Todėl pas mus prekės 1,-1,5 lito yra brangesnės. Viskas - pagal ES normas, - apibendrino administratorė ir iškart pasiskundė, kad jų prekybos vieta - Žaliakalnio turgaus užkampyje, todėl čia daugiausia ateina nuolatiniai klientai, iš anksto žinantys, ko nori. Tą patvirtino ir pensininkė Regina, pasakiusi, kad mėsinės prekių kokybe nusivilti dar neteko.
Turguje galima išsirinkti ir pigaus maisto. Štai Urmo bazėje kiaulės pažandės kainuoja 5,3 lito už kilogramą, už kepenis paprašys tik 3, o už širdį - poros litų, odos atliekų gausi dar pigiau. Anksčiau buvo skelbta, kad ES subproduktais jau neprekiaujama, bet pas mus to atsisakyti, matyt, nesiryžtama. O gal mes dar netikri europiečiai? Todėl ir samprotavimai apie turgaus, kaip prekybos organizavimo atgyveną, matyt, gerokai perdėti. Tokios mintys dažniausiai girdisi iš didžiųjų prekybos centrų, kuriuose mėsos produktų kainos gerokai didesnės. Tiesa, reklamos tikslais, o gal dėl užsigulėjimo skelbiami labai riboti pigesni išpardavimai.
Naujausi komentarai