Kaista aistros dėl brangsiančio šildymo Pereiti į pagrindinį turinį

Kaista aistros dėl brangsiančio šildymo

2004-04-22 00:00

Vyriausybės siūlymas kompensuoti apie 40 mln. litų nuostolius, kuriuos patirs gyventojai, vertinamas neigiamai

Vyriausybės siūlymas kompensuoti apie 40 mln. litų nuostolius, kuriuos patirs gyventojai, vertinamas neigiamai  

Vakar prie Vyriausybės rūmų surengta protesto akcija. Joje buvo piketuojama prieš 18 proc. PVM tarifą centralizuotam šildymui, įsigaliosiantį nuo gegužės 1-osios.

Akciją surengė nuosaiki tautinė partija “Lietuvos kelias”. Piketo dalyviai gėdijo Vyriausybę dėl prastų derybų su Europos Sąjunga. Kai kuriose ES šalyse šildymui taikomas lengvatinis 5 proc. PVM. Lietuva jo išsiderėti nesugebėjo. Dėl to žmonėms kitą šildymo sezoną už šilumą teks mokėti brangiau.

Reikalavo atnaujinti derybas

“Protestuojame dėl 18 proc. PVM už šilumą. Vyriausybė neatstovauja gyventojų daugumos interesams, nes net nesiderėjo su ES dėl lengvatinio mokesčio už šilumą. Estai ir čekai išsiderėjo 5 proc. tarifą, toks jis ir Didžiojoje Britanijoje, o mes turėsime mokėti žymiai daugiau”, - tikina “Lietuvos kelio” pirmininkė Lilijana Astra.

Jos teigimu, ne viena mūsų šeima neužsidirba net normaliam pragyvenimui, o dabar našta joms dar labiau padidės. L.Astra atkreipia dėmesį, kad po gegužės pirmosios brangs ir kitos prekės. Tarp jų ir vaikiškos, mokyklinės prekės. Joms bus taikomas didžiausias PVM tarifas. Tuo tarpu kaimynai lenkai sugebėjo išsiderėti šioms prekėms pereinamąjį laikotarpį, kurio metu joms bus taikomas nulinis PVM tarifas.

“Šiandien mes įteikėme Vyriausybei savo reikalavimus. Reikalaujame, kad toliau būtų deramasi dėl trejų metų pereinamojo laikotarpio ir jo metu taikomo lengvatinio tarifo. Taip pat reikalaujame, kad šį darbą dirbtų nauji derybininkai, gabesni už dabartinius, kurie uždirba po 10 tūkst. litų, o žmonių interesų apginti nesugeba”, - aiškino partijos pirmininkė.

Piketuotojai į akciją susirinko nešini veidrodėliais. “Dovanojame Vyriausybei saulės zuikučių be PVM. Tegu jie primena: saulė visiems šviečia ir šildo vienodai”, - komentavo akcijos rengėjai.

Kompensuoti žada valstybė

Vakar Finansų ministerija išplatino pranešimą, kad ketvirtadienio posėdyje Vyriausybei bus siūloma pritarti, kad valstybė kompensuotų gyventojams didžiąją dalį pridėtinės vertės mokesčio už šilumos energiją. Tokiu atveju gyventojai mokėtų tik 5 proc. PVM.

“Valstybei pradėjus įgyvendinti šį kompensavimo mechanizmą vien per šiuos metus gyventojai sutaupytų apie 40 mln. litų”, - sako Finansų ministerijos Mokesčių departamento Netiesioginių mokesčių skyriaus vedėja Daiva Brasiūnaitė. Lėšas, reikalingas kompensacijoms, siūloma numatyti tikslinant šių metų biudžetą.

Šiuo metu gyventojams tiekiama šilumos energija apmokestinta lengvatiniu 9 proc. PVM. Karštas vanduo apmokestintas 18 proc. PVM tarifu.

Tačiau Lietuvai įstojus į ES lengvatinis tarifas šioms paslaugoms turėtų būti panaikintas. Vadinasi, už šilumą visi mokėsime žymiai brangiau.

Valdančioji Seimo valdančiosios koalicijos Socialliberalų frakcija siūlė mokėti kompensacijas šilumos tiekėjams jau anksčiau. Seimas jau pradėjo svarstyti PVM įstatymo pataisas. Įstatymo pataisų projekte numatyta PVM tarifą šilumos energijai sumažinti iki 5 proc.

Iniciatyvą vertina neigiamai

Protesto akcijos rengėjai Vyriausybės ketinimus kompensuoti žmonėms padidėjusias šilumos išlaidas vertina neigiamai. “Tam nepritariame. Tai ne išeitis. Juk kompensuoti manoma iš biudžeto, o tai taip pat visų žmonių uždirbti pinigai. Jei vieniems reikės duoti, kiti kažko negaus. Biudžetas ne koks maišas, iš kurio galima traukti ir traukti”, - įsitikinęs “Lietuvos kelio” tarybos pirmininkas Petras Burgaila.

Išgirdusi apie tokius Vyriausybės planus juos neigiamai įvertino ir Seimo Liberalų ir centro frakcija. Jos atstovų nuomone, Vyriausybės priimtas sprendimas kompensuoti gyventojams nuostolius dėl padidėsiančio PVM tarifo apsunkintų tolesnes derybas su ES dėl lengvatų šildymo paslaugoms. Be to, įteisinus kompensacijas reikėtų išlaikyti naują biurokratinę sistemą, kuri jas išmokėtų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų