Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyboms pats darbymetis: seniūnijose aiškinama, kaip šiemet bus skirstomi Europos Sąjungos pinigai
Šiomis dienomis ūkininkai renkasi į seniūnijų, mokyklų, išlikusių kultūros namų šaltas sales. O, pavyzdžiui, Jurbarko rajono Veliuonos seniūnijos žemdirbiai apie ES pinigus kalbėjosi... Gricių koplyčioje. Kalbos sukosi apie turto deklaravimą, tiesiogines išmokas už žemės ūkio naudmenas, pasėlius, gyvulius, pieną. Atskira kalba apie kvotų administravimą, ES ir nacionalinės paramos programas, paskolų garantijų fondus, pigesnį dyzeliną.
Ne visi atėjo, ne viso suprato
Kauno rajono Domeikavos seniūnijoje su žemdirbiais susitiko Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos rajono biuro vadovė Jadvyga Ditkevičienė, šio biuro konsultantas augalininkystei Darius Aleknavičius ir Kauno rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjo pavaduotojas Vytautas Šniauka.
Apie tris valandas be pertraukų vykęs pokalbis piršo mintį, kad šių laikų ūkininkai privalo vos ne kiekviename žingsnyje užrašyti savo veiksmus, daryti verslo planus, ieškoti pažymų, pasų, paliudijimų, pildyti ilgiausias paraiškas, braižyti pasėlių planus. Visa tai reikalauja numinti takus ne tik į seniūniją, veterinarijos tarnybą, bet ir į Sodrą, Valstybinę mokesčių inspekciją, Žemės ūkio skyrių, informacijos apie turtą registravimo centrą, kitas institucijas.
V.Šniauka atėjusiems ūkininkams papriekaištavo, kad mažai jų susirinko. Žemės ūkio valdas šioje seniūnijoje yra deklaravę apie 320 ūkininkų, bet seniūnijos salėje tokių buvo atėję vos geras pusšimtis. Nedrąsu būtų galvoti, kad visi kiti gerai žino besikeičiančias paramos programų sąlygas. Atėjusieji pateikė daugybę klausimų, kai kuriuos atsakymus specialistams tekdavo vis pakartoti. Nepaisant to, kai kurie po tokio ilgo informacijos srauto prisipažino ne viską supratę. Žadėjo pasinaudoti svečių pasiūlytais telefonais, o gal ir dar kartą pas juos nuvažiuoti.
Už klaidas - baudos
Domeikavos seniūnijos vyresnioji specialistė Janina Pietarienė mums tvirtino, kad toks susirinkimas buvo ir pernai, bet apmaudžių klaidų ūkininkams išvengti nepavyko. Nacionalinės mokėjimo agentūros tikrintojai ir šioje seniūnijoje rado netiksliai deklaruotų pasėlių, prastos agrarinės būklės laukų, netiksliai užpildytų dokumentų.
V.Šniauka pripažino, kad ne visus dokumentus lengva užpildyti. Pavyzdžiui, Žemės ūkio valdos registras susideda iš aštuonių lapų. Čia turi tilpti nuosavybės dokumentais įrodyti, ir į kadastrą įtraukti pastatai, technika, kitas turtas. Bet koks netikslumas prišaukia bėdą, o tiksliau, paramos sumažinimą ar net netekimą. Tokiu atveju, visos pastangos, kaip sakoma, eina šuniui ant uodegos. Jeigu gyvuliai bus įregistruoti vyro vardu, o pieno kvota - žmonos (arba atvirkščiai), tada trokštamo dokumento negaus, nes kvota bus konfiskuojama. Pieno pardavimas be kvotos - mirtina nuodėmė, už kurią gresia ekonominės sankcijos.
Nemenką vaidmenį ūkininko veikloje vaidina veterinarijos gydytojas. Ne tiek kaip kovotojas su ligomis, bet dokumentų išdavėjas. V.Šniauka patarė geriau juos kontroliuoti: jeigu ūkininko pavedimu perrašė gyvulį, tai tegul iš informacijos duomenų centro pristato pažymą. Patartina nesusidėti su neoficialiais gyvulių supirkėjais, nors gal jie sumoka truputį brangiau, bet jie nepristato dokumentų, todėl ES paramos nematysi.
Be dokumento - nė iš vietos
Nuo kovo mėnesio kiekvienas ūkyje laikomas gyvulys privalės turėti pasą. Be šio dokumento ūkininko nepriims į turgų, pasą reikės perduoti gyvulio pirkėjui, o papjovus ir kitais atvejais - žinią perduoti veterinarijos tarnybai.
Daugelis ūkininkų žemę nuomoja iš savininkų. Specialistai tokį sandorį patarė užregistruoti kadastro įmonėje, arba bent turėti tvarkingą panaudos sutartį, nes kitu atveju į tiesiogines išmokas gali pretenduoti savininkas, nors jau nuo praėjusių metų tvirtinama, kad visą paramą gauna tik tas, kuris konkrečiai dirba žemę.
Dokumentų pavadinimų ūkininkai neprisiminė, todėl salėje vis skambėjo: Geltonų lapų duomenis reikia įtraukti į žalią knygą ar panašiai. Seniūnijose turi būti papildomai priimti žemėtvarkininkai ar kiti, galintys suteikti pagalbą specialistai, bet taip dar padaryta ne visur.
Žinios - iš kosmoso
Domeikavos seniūnijoje netrūko gąsdinimų. Sakyta, kad šiemet po sodybas važinės tarnautojai ir reikalaus parašų, kad ūkininkai susipažino su gautomis pieno kvotomis. Anot V.Šniaukos, pasitaikė, kad kai kurie vėliau sako nieko apie tai nežinoję. Tenka gaišti laiką ir teisybės ieškoti net Vilniuje.
Ūkininkus nustebino žinia, kad po birželio pirmosios jų laukus nufotografuos iš kosmoso. Todėl meluoti ar kitaip gudrauti neverta, nes tikrintojai iš karto sužinos, pavyzdžiui, kurio nuosavybė krūmokšniais apaugusi, nors popieriai skelbė gerą agrarinę būklę. Paaiškėjus apgaulei, daugeliu atvejų anksčiau gautą paramą teks sugrąžinti.
Dešimtys paramos programų jau viliojo nuo praėjusių metų, kai kurios šiemet skelbiamos naujos. Pokalbio svečiai konstatavo, kad jau daugelis gavote pernykštes išmokas, bet nepatenkinta salė tai nepatvirtino. Dauguma sakė, kad pernai prieš rinkimus dauguma tik iš politikų gavo pažadų laiškelius: Bus išmokėta iki Naujųjų metų...
Naujausi komentarai