Pergyvenęs kolūkių griūtį, iškentęs ūkių steigimosi kančias, Lietuvos kaimas vėl atsidūrė kryžkelėje. Šįkart žemdirbius verčia sukti galvą Briuselio reikalavimai
Mūsų kaime gyvena arba turi užsiėmimą beveik trečdalis tautos. Kai kuriose Vakarų valstybėse ūkininkaujantieji tesudaro vos 3-5 procentus gyventojų.
Briuselio valdininkus šiurpina ir tai, kad pas mus vis dar aria ir sėja net 70-mečiai ūkininkai, kad žemės ūkį pasirenka pernelyg mažai jaunimo. Iš vienos pusės žiūrint, senimas išmirs ir perteklinėje žemės ūkio gamyboje natūraliai sumažės konkurencija.
Kita vertus, neblogas gamtines sąlygas turintį kraštą lyg ir nepatogu paversti valkataujančių karvių (žindenių) ar kitos ekstensyvios žemdirbystės poligonu. Todėl ieškoma įvairių problemos sprendimo būdų.
Skatina pasitraukimą
Nuo rugpjūčio 10 iki spalio 29 dienos mūsų ūkininkai gali dalyvauti Ankstyvo pasitraukimo iš prekinės žemės ūkio gamybos programose.
Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros ir struktūrinės paramos koordinavimo skyriaus vyresnioji specialistė Rasa Martinavičienė aiškina, kad šioje programoje gali dalyvauti jau sulaukusieji 55 metų, bet dar ne pensininkai. Į paramą gali pretenduoti ir Ankstyvo pasitraukimo iš prekinės gamybos programoje dalyvaujančio ūkininko samdiniai.
Toks žingsnis gana logiškas: jeigu šeimininkas meta ūkį, tai neturėtų likti nelaimėje ir jo ūkyje dirbę samdiniai.
Lėšas gali ir atimti
Numatoma, kad žemės ūkio darbininko parama per metus gali sudaryti 4450 litų. Tačiau tik su sąlyga, jeigu turi daugiau kaip 55 metus, negauna pensijos ir ne mažiau kaip penkmetį dirbęs žemės ūkyje, o pusę šio laiko - pas iš aktyvios gamybos pasitraukiantį ūkininką.
Samdinys dar gali kasmet gauti 2225 litų dydžio išlaikomo sutuoktinio priedą. Gavimo sąlygos panašios kaip ir darbininko. Beje, visos išmokos tęsis iki senatvės pensijos mokėjimo pradžios, bet ne ilgiau kaip 7,5 metų.
Ankstyvo pasitraukimo iš prekinės žemės ūkio gamybos rėmimo priemones kontroliuos Žemės ūkio ministerija, rinks ir vertins paraiškas bei skirs lėšas Nacionalinė mokėjimų agentūra, kurios Kontrolės departamentas tikrins, kaip paramos gavėjai laikosi prisiimtų įsipareigojimų. Pavyzdžiui, jeigu bus nustatyta, kad samdinys ir toliau dirba, tai paramos suma penktadaliu bus sumažinta. Jeigu toks faktas bus užfiksuotas antrą kartą, tai parama bus nutraukta ir daugiau niekada nebemokama. Tvirtinama, kad toks žmogus dirbti ne žemės ūkio sferoje galės.
Galima dalyvauti keliose programose
Europos Sąjunga pagal Bendrojo dokumento priemones mūsų ūkininkams siūlo ir daugiau paramos. Nuo rugpjūčio 10 dienos galima teikti paraiškas Investicijos į žemės ūkio valdas, Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas, Kaimo vietovių pritaikymo ir plėtros skatinimas, Leader+ bei Mokymų programoms remti.
Nacionalinės mokėjimų agentūros Kontrolės departamento teritoriniuose skyriuose apskrityse nuo rugsėjo bus priimami dokumentai paramai Žemės ūkio produktų perdirbimo ir rinkodaros gerinimo bei pagal Miškų ūkio programą. Visus reikalavimus atitikę ūkiai dar šiemet galėtų gauti 83 milijonus litų.
Nemenki pinigai bus sukaupti ir pagal Kaimo plėtros plano priemones. Be jau minėto Ankstyvo pasitraukimo iš prekinės žemės ūkio gamybos, bus finansiškai remiamas Žemės ūkio paskirties žemės apželdinimas mišku, Parama pusiau natūriniams restruktūrizuojamiems ūkiams. Norintieji gali dalyvauti Agrarinės aplinkosaugos Ekologinio ūkininkavimo, Retų veislių gyvulių ir paukščių programose bei Standartų laikymosi priemonėje.
Nuo 2005 metų laukia finansinė parama pagal Kraštovaizdžio tvarkymo bei paviršinio vandens telkinių pakrančių apsaugos juostos įrengimui pievose, ariamoje žemėje ir apsaugai nuo erozijos programą. Išmokų dydžiai, reikalingi dokumentai, paraiškų formos, jų pildymo instrukcijos bus numatytos Kaimo plėtros plano administravimo taisyklėse.
Pagal Kaimo plėtros plano priemones Lietuvos žemdirbiai jau šiemet galėtų pasinaudoti apie 325 milijonais litų.
Naujausi komentarai