Likviduotų bendrovių darbininkai tebelaukia išmokų iš Garantinio fondo, tačiau ne visi jie pateko į pretendentų sąrašus
Netekę uždirbtų pinigų Inkaro darbuotojai tikisi dalį lėšų gauti iš fondo, tačiau įstatymas užkirto kelią gauti iš fondo pinigų į dekretines atostogas išėjusioms moterims. Joms buvo apskaičiuotos išeitinės pašalpos, o įstatymas numato, kad fondas nemoka išeitinių pašalpų, atostoginių, delspinigių.
Turtas išgaravo
Keletą metų įvairios institucijos - Valstybės kontrolė, Revizijų departamentas prie Finansų ministerijos, teismai, prokuratūra, policija ir kitos narpliojo gudriai suregztą akcinės bendrovės Inkaras ir jos dukterinių įmonių finansinės veiklos, bankroto, aferų kamuolį. Tyrimai tebevyksta.
Kaip prieš keletą metų, taip ir dabar manau, kad Inkaro žlugimas ir nesumokėti darbininkams jų atlyginimai - tai EBSW grupuotės veiklos padariniai. Žmonių uždirbtus, bet jiems neišmokėtus pinigus grupuotė investavo į kitus objektus, - Kauno dienai tvirtino Kauno vicemeras, buvęs apskrities viršininkas Kazys Starkevičius.
Į asociacijos Grupė EBSW nagus patekusio Inkaro, Inkaro avalynės ir kitų padalinių likimas panašus į kitų EBSW sužlugdytų įmonių likimus. Scenarijus ir istorijos finalas - bankrotas bei bedarbių minia - daugeliu atvejų panašus. Sužlugdyta senas tradicijas turėjusi bendrovė. Kauno Inkaras savo istoriją skaičiuoja nuo 1933 metų. Atkūrus nepriklausomybę Lietuvoje, Inkaro koncernas žadėjo mieste sukurti net 2500 darbo vietų. Tačiau prichvatizavimo ir bankrotų strategai įmonės likimą pasuko kita linkme. Į smulkesnes bendroves suskaldytu Inkaru manipuliavo jo vadovai ir savininkai, kol įmonės turtas išgaravo. Įstatymų pažeidimų buvo gausu nuo pat naujųjų lietuvių veiklos Inkare pradžios.
Padaugėjo garantijų
Tuometinio Kauno apskrities viršininko Kazio Starkevičiaus iniciatyva bent iš dalies padėti Inkaro darbininkams, daliai jų išmokant pinigus, problemos ne tik neišsprendė, bet, kai kurių politikų bei pačių darbininkų nuomone, dar labiau padidino socialinę įtampą mieste, supriešino nuo darbdavių nukentėjusius žmones.
Pasipylė inkariečių protesto akcijos prie Kauno apskrities, Savivaldybės pastatų. O 2000-ųjų rugpjūtį prasidėjo antroji bado akcija. Norėdami atgauti sąžiningai uždirbtus pinigus, neturėdami pragyvenimo šaltinio ir netekę vilties tąkart dešimt Inkaro avalynės darbininkų įsikūrė palapinėje prie gamyklos. Darbininkai reikalavo išmokėti 3,8 milijono litų.
Buvusi inkarietė Janina Šukevičienė mano, kad ne veltui tuomet kartu su Inkaro profsąjungos pirmininku Kazimieru Ruževskiu mynė valdininkų kabinetų slenksčius Vilniuje ir Kaune.
Po mūsų darbininkų bado, protesto akcijų, valdžia priėmė įstatymus, kurie labiau gina dirbančiųjų interesus, - prisimena J.Šukevičienė. - O tada nieko nebuvo: jokių garantijų, kad atgausime uždirbtus pinigus.
Laukia išmokų iš Garantinio fondo
Likvidavus bankrutavusią bendrovę, buvo parduota išlikusi produkcija, darbininkų išsaugota įranga. Gautais pinigais buvo atsiskaitoma su bendrovės kreditoriais. Dalis lėšų teko ir inkariečiams, tačiau visų uždirbtų pinigų darbininkai tikriausiai nebeatgaus. Juos tikriausiai teks palaidoti, - sako Lietuvos darbo federacijos Kauno skyriaus bei Inkaro profsąjungos pirmininkas K.Ruževskis.
Jis vis dar kariauja, kad inkariečiai atgautų savo uždirbtus pinigus. Dabar rengiami dokumentai, pagal kuriuos apie 930 Inkaro avalynės buvusių darbuotojų gaus išmokas iš Garantinio fondo, - Kauno dienai sakė K.Ruževskis. - Deja, fondas gali išmokėti ne daugiau nei tris minimalius (430 litų) atlyginimus - 1290 litų. O žmonės yra uždirbę kur kas daugiau. Tačiau ne visi inkariečiai galės pasinaudoti Garantinio fondo išmokomis. Iš pretendentų sąrašo išbraukiamos dekretinėse atostogose buvusios moterys. Joms buvo apskaičiuotos išeitinės pašalpos, o Garantinis fondas išeitinių pašalpų, atostoginių, delspinigių nemoka. Kaip man pasakyti toms moterims, kad jos negaus išmokų, kad įstatymas jas paliko už borto?
Apie tokį įstatymo nelogiškumą K.Ruževskis informavo Seimo narius.
Garantiniam fondui pateikti ir dar trijų Inkaro padalinių - Įvairūs padai, Techninės gumos, Inkaro komunikacijos buvusių darbininkų, kurie pretenduoja gauti išmokas iš fondo, sąrašai.
Garantiniam fondui pateiktame bendrovės Techninė guma darbuotojų sąraše įrašyta 130 žmonių - visi, kuriems priklauso išmokos. Tuo tarpu Inkaro avalynės - tik apie 930, kai iš tiesų turėtų būti apie pusantro tūkstančio, - sakė profsąjungos pirmininkas Kazimieras Ruževskis. - Kai kurie žmonės nežinojo, kur kreiptis, ką daryti, ir jie nepareiškė savo kreditorinių reikalavimų, o buvęs bendrovės administratorius jų neieškojo.
Naujausi komentarai