Šiandien Kauno klinikose mirė dvejų metų ir trijų mėnesių berniukas. Jam buvo diagnozuota meningokokinė infekcija.
Kauno visuomenės sveikatos centro žiniomis, vaikas susirgo vakar, sekmadienį, į gydytojus tėvai kreipėsi šiandien. Į Kauno klinikas mažylis atvežtas iš Jonavos rajono.
Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Rima Bagdonavičiūtė portalui kaunodiena.lt pasakojo, kad vaikui sukarščiavus ir pradėjus jį berti, tėvai galvojo, kad tai vėjaraupiai ir sūnų bandė gydyti namuose. Blogėjant vaiko būklei kreiptasi į vietos gydytojus. Tuomet mažylis jau buvo apatiškas, o Kauną jis pasiekė jau būdamas be sąmonės.
Berniuko šeimos nariams paskirtas profilaktinis gydymas antibiotikais. Vaikų darželio jis nelankė.
Tai antras mirtinas šios ligos atvejis Kauno apskrityje šiemet. Prieš mėnesį Kauno klinikose nuo meningokokinės infekcijos mirė metukų ir trijų mėnesių mergaitė, kuri taip pat buvo iš Jonavos. Specialistė pabrėžė, kad šie atvejai nesusiję. Šeimos gyvena toli viena nuo kitos.
Per du šių metų mėnesius Kauno apskrityje užfiksuoti penki meningokokinės infekcijos atvejai. "Visi susirgusieji – mažamečiai vaikai iki penkerių metų amžiaus. Vienam iš jų nebuvo nė metų. Visi susirgusieji apibūdinami kaip pakankamai sveiki vaikai", – pastebėjo R. Bagdonavičiūtė.
Meningokokinė infekcija, anot medikų, dažniausiai užklumpa netikėtai, tad ypač svarbu pastebėti pirmuosius ligos požymius ir laiku kreiptis medicininės pagalbos. "Gydyti būtina pradėti per pirmas 12 valandų", – sakė R. Bagdonavičiūtė.
Meningokokinė infekcija, tai – ūmi bakterinė, oro lašeliniu būdu plintanti infekcija, kurią sukelia bakterija Neisseria meningitidis.
Ankstyvieji ligos požymiai yra nespecifiniai ir panašūs į virusinę infekciją, tačiau jai progresuojant prasideda karščiavimas, stiprūs galvos skausmai, pykinimas, vėmimas, sprando raumenų nelankstumas ir atsiranda šiai infekcijai būdingas hemoraginis (kraujas iš kapiliarų patenka į aplinkinius audinius, susidaro tarsi nedidelės kraujosruvos) kūno bėrimas – požymis, skiriantis ją nuo kitų bėrimu pasireiškiančių ligų.
Vienintelis infekcijos šaltinis yra žmogus, sergantis įvairiomis formomis meningokokine infekcija bei bakterijų nešiotojai. Sergantis žmogus yra gerokai pavojingesnis negu bakterijų nešiotojas. Į aplinką meningokokai išsiskiria su smulkiausiais seilių lašeliais kalbant, kosint arba čiaudint. Imlūs asmenys artimo kontakto metu užsikrečia per kvėpavimo takus. Meningokokine infekcija serga įvairaus amžiaus žmonės, dažniausiai vaikai, ypač jaunesni nei 5 m. ir paaugliai. Susirgimai šia liga dažnesni rudens – žiemos – pavasario mėnesiais. Ligos slaptasis periodas trunka nuo vienos iki dešimties dienų, dažniausiai apie 3 – 4 d.
Meningokokinės infekcijos profilaktinės priemonės:
1. Susirgusiojo izoliacija. Nustačius arba įtarus susirgimą meningokokine infekcija, sergantysis izoliuojamas iki 24 val. nuo antibiotikų vartojimo pradžios. Praėjus šiam laikotarpiui, sergantysis tampa nepavojingas aplinkiniams.
2. Artimą sąlytį su meningokokine infekcija sirgusiu ligoniu turėjusiems asmenims rekomenduojama antimikrobinė chemoprofilaktika, bei 10 dienų po paskutinio kontakto su susirgusiuoju sveikatos būklės stebėjimas (kasdieninis kūno temperatūros matavimas).
3. Aplinkos valymas. Patalpų dezinfekcija nerekomenduojama (meningokokai aplinkoje greitai žūsta: +10ºC temperatūroje jie žūsta per 2 val.; +50ºC – per 5 min., ultravioletiniai spinduliai sukėlėją sunaikina nedelsiant). Tačiau būtina užtikrinti tinkamą patalpų valymą ir vėdinimą, ypač jei jose gyvena ar dirba daug žmonių.
4. Rankų higiena. Plauti rankas prieš valgį, pasinaudojus tualetu, prieš maisto gaminimą, grįžus iš lauko, mokyklos ir t.t.
5. Skiepijimas. Visuotinis skiepijimas meningokokine vakcina nerekomenduojamas. Pagrindinė rizikos grupė, kuriai rekomenduojama skiepytis yra keliautojai, vykstantys į šalis, kuriose meningokokinė infekcija pasireiškia protrūkiais, ar į šalis, kuriose reikalaujama būti pasiskiepijusiam nuo C grupės N. meningitidis, priimant į mokymo įstaigas. Dėl skiepų rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Naujausi komentarai