- Eglė Morkienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Trečiadienį Indrę Weaver pritrenkė itin skaudi žinia – mirė jos 59-erių tėvas Arūnas Naujalis. Vyrą, be sąmonės parkritusį ant gatvės Sargėnuose, rado praeiviai. Aplinkiniai iškvietė medikus. „Manau, kad jeigu jam būtų suteikta pagalba greičiau, viskas būtų pasibaigę kitaip. Greitoji neatvažiavo pusę valandos“, – teigė moteris. Medikų atstovai tikina, kad vyro gyvybė užgeso ne dėl jų kaltės.
Ieškojo liudininkų
JAV gyvenanti I. Weaver tikina, kad apie šį skaudų įvykį sužinojo iš brolio, dirbančio Švedijoje. „Policija paskambino brolio žmonai ir pasakė, kad tėtis buvo rastas gatvėje – tai buvo visa informacija“, – sako pašnekovė.
Ji nusprendė daugiau detalių apie šią nelaimę sužinoti iš įvykio liudininkų, tad paviešino pagalbos prašymą feisbuko grupėje „Sargėnai“. „Šiandien mano tėtis be sąmonės buvo rastas ant gatvės. Kažkas jį rado ir iškvietė policiją. Ar kas nors žinote apie šį įvykį? Jis dabar kovoja už gyvenimą“, – į internautus trečiadienį kreipėsi moteris. Kai kurie feisbuko grupės nariai informacija dalijosi komentaruose po įrašu, kiti su I. Weaver susisiekė asmeniškai.
Niekas man konkrečiai neatsako į klausimą, po kiek laiko nuo skambučio greitoji atvyko į įvykio vietą.
„Visas detales aš sužinojau iš šios grupės. Man žmonės skambino ir rašė viską, ką matė, – pasakoja moteris. – Tėtis apie 7.20 val. ryto ėjo į stotelę važiuoti į darbą ir nukrito netoli pašto, prie taksi stotelės. Tai matė vienas vyriškis, kuris prie jo priėjo. Jis sakė, kad tėčiui pylėsi putos, ir pamanė, kad tėčiui – epilepsijos priepuolis. Tuo metu iš pašto išėjo vyriškis ir jie pradėjo skambinti greitajai pagalbai. Kiti atnešė mano tėčiui užklotą, padėjo po galva. Visi traktavo, kad greitoji užtruko pusę valandos. Jį ištiko širdies smūgis, o deguonis per ilgai nepateko į smegenis, todėl jis buvo komoje.“
Pašnekovė negalėjo pasakyti, į kurią gatvę buvo iškviesta greitoji medicinos pagalba ir ar aplinkiniai gatvėje gulintį vyrą gaivino. „Tik žinau, kad greitoji klausinėjo, ar jie užsipildė kažkokią anketą, net nežinau, kas tai yra. Ir jeigu žmonės kviečia pagalbą, kokios dar anketos reikia?“ – stebėjosi moteris. Pašnekovei liudininkai pasakojo, kad atvykę medikai nelaimėlį gaivino, tačiau jis vis tiek neva nekvėpavo ir nereagavo į aplinką.
„Manau, kad jeigu jam būtų suteikta pagalba greičiau, viskas būtų pasibaigę kitaip. Kaip supratau, tėčio mirties priežastis – širdies smūgis, – sakė mirusio vyro dukra – Vakar skambinau į greitąją, jie sako, kad viską padarė gerai. Niekas man konkrečiai neatsako į klausimą, po kiek laiko nuo skambučio greitoji atvyko į įvykio vietą, o juk jie tai turėtų žinoti. Truputį pasiginčijome ir man pasakė, kad su manimi daugiau nešnekės, nes jie viską pasakė mano broliui. Aš tikiu tuo, ką man pasakojo žmonės.“
Pasiteiravus, ar moteris žada dėl šio įvykio kreiptis į atsakingas institucijas, ji tikino nemananti, kad pavyktų iš to gauti naudos. „Aš nemanau, kad kreipęsi į institucijas, mes laimėsime. Kraupu, kad taip nevertinama žmogaus gyvybė“, – nuoskaudos neslėpė moteris.
Atvykome per 10 minučių
Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stoties (Kauno m. GMPS) atstovas portalui kauno.diena.lt teigė, kad iškvietimas į Vandžiogalos pl. 11 ir Žiburių gatvės sankirtą buvo gautas trečiadienio rytą, 7.21 val.
Vilmanto Raupelio nuotr.
„Brigada atvyko per 10 minučių nuo ragelio pakėlimo. Pacientas atgaivintas ir nuvežtas į Kauno klinikas. Pranešimas buvo gautas 7.21 val., išvykimas – 7.22 val., atvykimas – 7.31val. 7.56 val. asmuo buvo transportuotas į Kauno klinikas, o Kauno klinikose buvo 8 val., – teigė Slaugos padalinio vadovas - Civilinės saugos specialistas Donatas Paliulionis. – 30 minučių į įvykio vietą nevažiavome, turime GPS rodmenis, ir kortelę. Viskas įvykdyta laiku ir kaip priklauso.“
Iki atvykstant pirmajam GMP ekipažui, praeiviai pacientą gaivino.
Anot Kauno m. GMPS atstovo, į nelaimės vietą vyko artimiausia Šilainių medikų brigada ir reanimobilis. Anot D. Paliulionio, iki atvykstant pirmajam GMP ekipažui, praeiviai pacientą gaivino. „Asmuo, kuris kvietė GMP, paciento nepaliko. Po kelių minučių prisijungė ir kitas praeivis, abu teikė pagalbą, gaivino pacientą iki atvykstant pirmajam GMP ekipažui. Praeiviai pacientą buvo užkloję dviem užklotais, – pasakojo Kauno m. GMPS atstovas. – Atvykusi pirmoji brigada pacientą rado klinikinės mirties būsenoje. Nedelsiant perimtas gaivinimas. Atliekant gaivinimo veiksmus pacientas perneštas į šiltą GMP automobilį. Taikant specializuotą reanimacinės pagalbą, pacientui atstatyta spontaninė kraujotaka ir jis transportuotas į Kauno klinikas.“
Anot pašnekovo, medikams atvykus į nelaimės vietą, policijos įvykio vietoje nebuvo.
Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė Odeta Vaitkevičienė teigė, kad į nelaimės vietą policijos pareigūnai nevyko, nes jie žmonių nebuvo kviesti. „8.40 val. iš gydymo įstaigos mes sulaukėme pranešimo, kad 1961 metais gimęs vyras be sąmonės buvo rastas gatvėje. Buvo prašoma pagalbos nustatyti artimuosius“, – teigė O. Vaitkevičienė.
Bendrojo pagalbos centro (BPC) atstovė viešiesiems ryšiams Vilma Juozevičiūtė portalui teigė BPC informacinėje sistemoje radusi informaciją apie minėtą įvykį bei perklausiusi skambučio garso įrašą.
Anot jos, vasario 17 d. skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112 buvo gautas skambutis apie gatvėje parkritusį žmogų. „Skambutis gautas 07.18 val. Pranešėjas nurodė, kad prie Vandžiogalos pl. 11 namo parkrito priepuolio ištiktas žmogus, – teigė V. Juozevičiūtė. – Kadangi buvo pranešta apie sveikatos sutrikimą, į įvykio vietą turėjo būti siunčiama greitosios medicinos pagalbos brigada.
Vilmanto Raupelio nuotr.
Vadovaujantis LR sveikatos apsaugos ministro patvirtinta tvarka, tokiu atveju Bendrojo pagalbos centro operatorius privalo išsiaiškinti įvykio vietos adresą, pagalbos poreikio pobūdį ir sujungti pranešėją su atitinkamos greitosios medicinos pagalbos stoties dispečeriu. Tuo pat metu greitosios medicinos pagalbos stoties dispečeris gauna Bendrojo pagalbos centro operatoriaus užpildytą elektroninę kortelę ir, sujungus su skambinančiuoju, jau mato adresą ir reikiamos pagalbos pobūdį.“
Pasiteiravus, ar žinoma, kada tarnybos buvo įvykio vietoje, BPC atstovė V. Juozevičiūtė teigė, kad į šį klausimą turėtų atsakyti Kauno m. GMPS, nes ji valdo greitosios medicinos pagalbos brigadas.
Ar dėl šio įvykio nebuvo kilę nesklandumų, nesusipratimų? „Negalime pasakyti, ar buvo kažkokių nesklandumų ir nesusipratimų reaguojant į minėtą pagalbos prašymą, nes ne mes valdome greitosios medicinos pagalbos pajėgas ir nežinome, kokia situacija buvo įvykio vietoje. Pradinis pagalbos teikimo etapas – atsakymas į pagalbos skambutį, įvykio vietos adreso, pagalbos poreikio išsiaiškinimas, elektroninės kortelės užpildymas ir pranešėjo sujungimas su greitosios medicinos pagalbos stoties dispečeriu – vyko greitai ir sklandžiai“, – teigė V. Juozevičiūtė.
Kauno m. GMPS atstovai pasidalijo atmintine, kaip elgtis radus gatvėje sukniubusį žmogų.
Kauno m. GMPS atmintinė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kauno klinikos savo pacientams pradėjo teikti ambulatorines slaugos paslaugas namuose2
Kauno klinikų Šeimos medicinos klinika – viena pirmųjų įstaigų, pradėjusių teikti ambulatorines slaugos paslaugas namuose savo klinikos pacientams: neįgaliems vaikams, pacientams su specialiaisiais ar nuolatinės slaugos poreikiais bei žm...
-
Tarnybos potvyniui pasirengusios: Neryje laužomi ledai, pasiruošta evakuacijai5
Vandens lygis Neryje vis dar žemas, artimas vasaros laikotarpiui, tačiau potvynio grėsmė išlieka. Todėl prieš savaitgalį Kauno rajono savivaldybė sušaukė posėdį su visų specialiųjų tarnybų atstovais. ...
-
Dėl kilnaus tikslo Kauno Kristaus Priskėlimo bazilika nušvis nekasdieniškomis spalvomis11
Vasario 28-ąją, sekmadienį, 18 val. Kauno Kristaus Prisikėlimo bazilika nušvis nekasdieniškomis spalvomis. ...
-
Marių įlanka – mokyklai, buriuotojams ir visuomenei9
Šiuo metu Kauno marių Neptūno įlanką sunku pavadinti traukos centru, tačiau situacija greitai pasikeis. Įlanka tuoj bus pradėta tvarkyti. Joje atsiras šiuolaikiškos viešos erdvės ir infrastruktūra poilsiautojams, buriavimo ...
-
„Kauno dienos“ studijoje – M. Špokas: apie galimą Šaro pagalbą D. Maskoliūnui2
Šiandien „Kauno dienos“ studijoje svečiuojasi Lietuvos krepšinio federacijos generalinis sekretorius Mindaugas Špokas. ...
-
Medikai apie būdus, kaip susidoroti su stresu ir įtampa: svarbiausia – palaikymas ir humoro jausmas1
Į Lietuvą prieš metus įžengęs koronavirusas atnešė permainų į visų gyvenimus, tačiau labiausiai COVID-19 pakeitė priešakinėse fronto linijose stovinčių medikų kasdienybę. Nuolatinis skubėjimas, pagalbos laukiantys nukent...
-
Darbą pradeda didžiausias vakcinavimo centras Lietuvoje – Kauno ledo rūmai (vaizdo įrašas)16
Didinant kauniečių skiepijimo nuo koronaviruso apimtis, Kaunas atidaro antrąjį vakcinavimo centrą. Skiepijimo eilės sulaukę miestiečiai jau kviečiami į naujus ledo rūmus. Skaičiuojama, kad dirbant pilnu pajėgumu per dieną bus galima aptarnau...
-
Ant tirpstančio ledo vaikštinėjantys vaikai į kauniečio perspėjimus numojo ranka4
Termometrų stulpeliams šoktelėjus gerokai aukščiau nulio nerimą kelia vis dar užšalę, tačiau jau pradėję tirpti vandens telkiniai. Specialistai įspėja, kad tokie pasivaikščiojimai ant tirpstančio ledo gali baigtis skaud...
-
Šančiuose pajudėjusios dangoraižių statybos vienus piktina, kitus – džiugina109
A.Juozapavičiaus prospekte burzgia sunkioji technika. Šioje vietoje, prie Nemuno, iškils pirmieji Šančių dangoraižiai. ...
-
Akcija „Lydeka“ Kaune: aplinkosaugininkai pažeidimus skaičiuoja dešimtimis4
Vakar Aplinkos apsaugos departamento Kauno gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai kartu su neetatiniais aplinkos apsaugos inspektoriais vykdė akciją „Lydeka 2021“: patikrino 215 žvejų ir nustatė 28 pažeidimus. ...