Jei ne pilietiškas žmogus, galėjo įvykti tragedija Pereiti į pagrindinį turinį

Jei ne pilietiškas žmogus, galėjo įvykti tragedija

2025-02-20 10:39 kauno.diena.lt inf.

Po trečiadienio įvykio Jonavos rajone galima tik pasidžiaugti, kad turime pilietiškų gyventojų.

Jei ne pilietiškas žmogus, galėjo įvykti tragedija
Jei ne pilietiškas žmogus, galėjo įvykti tragedija / Asociatyvi freepik.com nuotr.

Kauno Priešgaisrinės gelėjimo valdybos paros įvykių suvestinėje rašoma apie vasario 19 d. 10.06 val. gautą pilietiško asmens pranešimą.

Jis tikino, kad mato ant Neries upės ledo vaikštančius du mažamečius vaikus, jie atsisako nulipti nuo ledo.

Į įvykio vietą skubiai atvyko ugniagesiai, kurie rado mergaitės jau ant kranto.

Vaikams buvo paaiškinta apie pavojų ir elgesį ant ledo.

Šylant orams, vandens telkinių ledas yra ypač nesaugus, todėl reikia būti budriems ir atsargiems, kiek anskčiau įspėjo Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras.

Saugokite vaikus!

Verta priminti, kad per metus Lietuvoje nuskęsta apie 200 žmonių, dalis jų – įlūžus ledui.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, pernai ugniagesiai gelbėtojai daugiau kaip 400 kartų dirbo vandenyje ir ant ledo. Jie ištraukė 106 skenduolius, trys iš jų – vaikai. Taip pat išgelbėti 38 žmones, iš jų penki – vaikai.

Anot centro, svarbu pasirūpinti vaikų saugumu – neleisti vienų mažamečių prie užšalusių vandens telkinių, mokyti juos elgesio ant ledo taisyklių, perspėti apie pavojus ir kaip gelbėtis įvykus nelaimei.

„Ypač atsargiems reikia būti, jei vandens telkiniai yra arti namų, šalia ugdymo įstaigų ar pakeliui į jas. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad pavojingi yra ne tik dideli vandens telkiniai, bet ir mažesni – maži tvenkinukai, lauko baseinai prie namų, melioracijos grioviai, nuotekų duobės“, – rašoma pranešime.

Centro teigimu, prie tokių vandens telkinių turėtų būti apribotas vaikų patekimas – jie turėtų būti užtverti, uždengti.

Specialistai taip pat primena, kad pavieniams žmonėms žiemą ant ledo lipti saugu, kai jo storis yra didesnis kaip 7 cm, o kad jis išlaikytų grupę žmonių, jo storis turi būti ne mažesnis kaip 12 cm.

Įlūžus ledui, centras pataria nepanikuoti, karštligiškai nesikabinti už ledo krašto, bandyti užplaukti ant ledo, nenusivilkti drabužių, o išlipus ant kranto kuo greičiau ieškoti pagalbos.

Pamačius skęstantįjį, pirmiausia reikia įvertinti situaciją, nuraminti jį ir pranešti 112. Tada – šauktis kitų žmonių pagalbos, neduoti skęstančiajam rankos, nesiartinti prie žmogaus arčiau nei 10 metrų atstumu, geriausia jam būtų paduoti šaką, slidę, lazdą ar panašų tvirtą daiktą.

Skęstantįjį ištraukus ant kranto, jeigu jis be sąmonės, patikrinti jo kvėpavimą ir pulsą. Jeigu jo nėra, reikia gaivinti. Jeigu išgelbėtasis sąmoningas, reikia jį palydėti į šiltą patalpą, padėti sušilti, negalima trinti jo odos, duoti alkoholio.

Jei vis tik įlūžote, nepasiduokite panikai ir nepraraskite savitvardos.

Koks ledas saugus?

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba skelbia, kad vandens telkiniuose stebimas priekrantės ledas, ižas, kai kur susidariusi ištisinė ledo danga.

Kuršių mariose ties Nida susidariusio ledo storis 13 cm, ties Vente 8 cm. Šiaurinėje Kuršių marių dalyje lipti ant ledo pavojinga.

Tvirtas ledas visada turi mėlyną arba žalią atspalvį, o matinės baltos spalvos arba geltono atspalvio ledas yra netvirtas. Trapus, plonas ledas būna tose vietose, kur jame įšąla medžių šakos, lentos ir kiti daiktai, o taip pat arti krūmų, medžių, nendrių. Netvirtas ledas susidaro ir tose vietose, kur įteka upeliukai, vanduo iš gamyklų, yra šaltiniai.

„Jei vis tik įlūžote, nepasiduokite panikai ir nepraraskite savitvardos. Ropškitės ant ledo į tą pusę iš kur atėjote, o ne plaukite pirmyn. Nesikapanokite vandenyje ir visu kūno svoriu neužgulkite ledo krašto. Ant ledo užšliaužti reikia plačiai ištiesus rankas, kad padidėtų atramos plotas. Pasistenkite kaip galima daugiau krūtine užgulti ledą, paskui atsargiai ant jo iškelti vieną koją, po to kitą. Užšliaužus ant ledo, negalima tuojau pat stotis. Reikia nusiridenti nuo eketės kuo toliau į tą pusę iš kur atėjote, nes ten ledas tvirtesnis. Tik išlipus ant kranto reikia bėgti, kad sušiltumėte ir kuo greičiau pasiekti šiltą vietą“, – pataria ugniagesiai gelbėtojai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
ironija

bet pilietiški žmonės vadinami "skundikais" spaudoje....
5
-2
nu jo

gūdžiais laikais tuos vaikus su riksmu ir šlioptelėjimu nuvytų nuo ledo ir tėvai dar ačiū pasakytų,o dabar reikia įkalbinėti ir trukdyti spectarnybas,nes kitaip liksi kaltas.
14
-1
Visi komentarai (3)

Daugiau naujienų