„Siūlė eiti vogti“
„Visą naktį negalėjau užmigti, galvojau, ar dalytis šia istorija ir nusprendžiau, kad reikia“, – pasakojimą pradėjo Lauryna (tikras vardas redakcijai žinomas – aut. past.).
„Sūnus su draugais nuėjo į Kauno „Akropolį“ – pabūti, pavalgyti, praleisti laiko su bendraamžiais. Atrodytų, tai saugi vieta, juk ten visada yra apsaugininkai. Jei kas nors ne taip, jie iškart prisistato. Jie viską stebi. Važiavau pasiimti sūnaus, kai jis paskambino šaukdamas, kad jo draugą muša. Nepamenu, kaip greitai ten atsiradau. Ieškojau jų ir radau – trys vaikinai, vienas tamsaus gymio jau buvo nusivedęs kitą berniuką ir gąsdino. Žinote, ką jam siūlė? Eiti vogti, pardavinėti narkotikus, jei nori būti su chebra ir negauti į galvą!“ – sakė ji.
Moteris teigė, kad įsiveržė į įvykių sūkurį, o agresyvūs jaunuoliai buvo šiek tiek vyresni nei jos sūnus su draugais.
„Su šypsenomis veide jie sakė: „Teta, mes niekuo dėti!“ Kalbėjau su jais jų kalba, kad suprastų. Kas girdėjo – atleiskite, bet kitaip nemoku. Nežinau, kaip dar apsaugoti savo vaiką, nes kitą kartą galiu nespėti. Kas dabar – sveiki sugrįžę į gyvenimą? Negalėjau patikėti, kad tai vyksta mums tiesiai po nosimi. Vaikai bauginami kažkokių padugnių, su kuriais niekas nesusitvarko“, – stebėjosi Lauryna.
Ji patarė visiems tėvams kalbėtis su savo vaikais, nebūti griežtiems, kad vaikai nebijotų atvirauti, nes kitaip gali pasinaudoti piktavaliai. Moteris pridūrė, kad verta tokias problemas kelti į viešumą, nebijoti reikalauti atsakomybės iš tų, kurie turi užtikrinti vaikų saugumą.
Žinote, ką jam siūlė? Eiti vogti, pardavinėti narkotikus, jei nori būti su „chebra“ ir negauti į galvą!
Ji patarė visiems tėvams kalbėtis su savo vaikais, nebūti griežtiems, kad vaikai bijotų atvirauti, nes tuo gali pasinaudoti piktavaliai. Ir pridūrė, kad verta tokias problemas kelti į viešumą, nebijoti reikalauti atsakomybės iš tų, kurie turi užtikrinti vaikų saugumą.
Nuolat dairosi aplink
Šiek tiek daugiau apie nemalonų incidentą ir priešistorę papasakojo vieno užkabinto paauglio močiutė Lina (tikras vardas redakcijai žinomas – aut. past.).
„Narkotikus siūlė platinti draugui, o mano anūkas nukentėjo fiziškai – jį pradėjo spardyti, – sakė Kauno rajone gyvenanti moteris. – Anūkas prieš kelis mėnesius buvo įtrauktas į tą kompaniją, jam buvo liepta vogti, buvo pavogęs daiktą. Sužinojome, kad jis įsivėlęs į šią kompaniją, ėmėmės griežtai, tai buvo grasinama. Čia vadovauja mergina, ji kažkaip pasako, kas kur yra. Jie dažniausiai renkasi prie „Akropolio“ kino teatro.“
Pašnekovė teigė, kad jos anūkas buvo kartą užpultas ir tuomet jis pateko į ligoninę. Apie šį incidentą buvo informuota policija.
„Nelabai galime anūką kur nors išleisti, nes sakė, kad bus sudaužytas ir suspardytas. Ėjo valgyti picos į „Akropolį“ – buvo sudaužytas, spardė kojomis į galvą. Vaiką muša, spardo į galvą ir niekas nemato? Vaikui dabar stresas, eina ir dairosi aplink, – Lina teigė, kad prie jos anūko kabinėjasi, nes anksčiau po smurtinio incidento kreipėsi į teisėsaugą. – Čia yra Centro ir Senamiesčio gauja. Jie prigrasina, liepia nusikalsti. Ne vienus metus ši istorija tęsiasi.“
Asociatyvi Shutterstock nuotr.
Ėjo valgyti picos į „Akropolį“ – buvo sudaužytas, spardė kojomis į galvą. Spardo ir niekas nemato?
Į apsaugininkus nesikreipė
Dėl prekybos centre kilusios situacijos „Kauno diena“ kreipėsi tiek į „Akropolio“, tiek į policijos atstovus.
„Incidentą esame užfiksavę, tačiau plačiau jo pakomentuoti negalime, nes visi asmenys pasišalino, į apsaugininkus niekas nesikreipė. Kviečiame lankytojus, susidūrusius su netinkamu kitų žmonių elgesiu, nedelsiant apie tai pranešti policijai ar apsaugos darbuotojams“, – teigė Kauno „Akropolio“ valdytoja Brigita Kuodytė.
„Lankytojų ir darbuotojų saugumas yra mūsų prioritetas, jam nuolat skiriame daug dėmesio. Kauno „Akropolis“ yra vieša vieta ir traukos centras – per mėnesį čia apsilanko per 1 mln. žmonių. Prekybos centre dirba apsaugos darbuotojai, asmenų ir turto apsaugos tikslu patalpose vykdomas vaizdo stebėjimas. Konkrečių saugumo priemonių atskleisti, siekiant išlaikyti jų efektyvumą, negalime, tačiau jas nuolat peržiūrime ir atnaujiname pagal aktualiausią situaciją ir poreikį. Bendradarbiaujame su policija tiek sulaukę užklausų dėl konkrečių incidentų, tiek pareigūnams vykdant prevencinę veiklą“, – pridūrė ji.
Stebi dvi gaujas
Anot policijos duomenų, vasario 7–8 d. minėtu adresu pareigūnai sulaukė keleto pranešimų, vienas jų buvo susijęs su nepilnamečiais asmenimis.
Vasario 7 d., apie 16 val., buvo gautas pranešimas, kad Kaune, Karaliaus Mindaugo prospekte esančiame prekybos centre nepilnamečiai gadina inventorių. Atvykus policijos pareigūnams nurodyta, kad keturi nepilnamečiai vaikinai (du gimę 2013 m. ir du – 2010 m.) gadino inventorių (gėrimu apipylė prekybos vietoje esančią pardavimų salelę). Nepilnamečiai buvo perduoti tėvams. Dėl šio įvykio surinkta medžiaga, kuri tolesniems sprendimams perduota teritoriniam policijos komisariatui.
Anot Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Komunikacijos poskyrio vedėjos Odetos Vaitkevičienės, nuo vasaros pradžios šiuo adresu gauta kiek daugiau nei pusšimtis pranešimų, susijusių su nepilnamečiais asmenimis. Dauguma jų – dėl vykdytų ar bandytų vykdyti vagysčių.
„Policijos pareigūnai yra identifikavę paauglių mėgstamas susibūrimo vietas miesto centre – parkai, prekybos centrai ir kt. Minimas adresas – vienas jų. Tokioms vietoms pareigūnai skiria daugiau dėmesio, reguliariai patruliuoja prieigose, siekdami užkardyti daromas nusikalstamas veikas, vykdo įvairias prevencines priemones“, – teigė policijos atstovė.
Kalbant apie nepilnamečių daromas nusikalstamas veikas, 2024 m. visoje Kauno apskrityje registruota 2 311 teisės pažeidimų, kuriuos padarė nepilnamečiai asmenys. Iš 2 311 registruotų teisės pažeidimų – 550 nusikalstamos veikos, 1 761 – administracinis nusižengimas.
Anot O. Vaitkevičienės, vyraujančios nusikalstamos veikos tarp nepilnamečių – fizinio skausmo sukėlimas ar nežymus sveikatos sutrikdymas, vagystės, turto sunaikinimas ar sugadinimas, neteisėtas disponavimas narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti ir viešosios tvarkos pažeidimai.
„Kauno apskrities VPK yra sudaryta darbo grupė dėl nepilnamečių daromų teisės pažeidimų užkardymo Kauno mieste, ši darbo grupė nuolat stebi dvi nepilnamečių grupes (svarbu neleisti grupės lyderiams daryti įtaką kitiems nepilnamečiams vykdyti nusikalstamas veikas). Nepilnamečiai, Kauno mieste sistemingai vykdantys teisės pažeidimus, yra nustatyti ir žinomi. Atsižvelgiant į nepilnamečių vykdomų teisės pažeidimų didėjimą, nuolat vykdomos prevencinės priemonės tiek dienos, tiek nakties metu“, – sakė policijos atstovė.
Anot jos, policijos pareigūnai aktyviai vykdo prevencines priemones, siekdami užkardyti nusikalstamas veikas ar teisės pažeidimus, daromus nepilnamečių asmenų. Kauno apskrities VPK Viešosios tvarkos valdybos Bendruomenės pareigūnų veiklos skyriaus pareigūnai praėjusiais metais vykdė narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo ir platinimo tarp nepilnamečių mažinimo priemonių planą, pagal kurį buvo tikrinamos jaunimo susibūrimo vietos, organizuota ir įgyvendinta daugiau kaip 20 prevencinių priemonių Kauno mieste. Taip pat vykdytos įvairios prevencinės priemonės nepilnamečių ir pilnamečių asmenų vykdomų teisės pažeidimų ir susibūrimų vietose. Buvo vykdyta individualioji prevencija su nepilnamečiais, linkusiais vykdyti teisės pažeidimus, taip pat organizuoti prevenciniai pokalbiai su nepilnamečiais ir jų atstovais pagal įstatymą, supažindinta su galimais teisiniais padariniais, esant teisinių pagrindų, taikyta atsakomybė. Įvairios prevencinės priemonės tęsiamos ir šiais metais.
Naujausi komentarai