Per Žolinę Rumšiškėse siekiama Lietuvos rekordo

Rumšiškėse susirinkusieji Aukščiausiajam dėkojo už šiųmečio derliaus gėrybes, skanavo vaistažolių nuovirus ir siekė didžiausios širdies kompozicijos rekordo.

Šventino derlių ir žolynus

Rugpjūčio 15-ąją šalyje švenčiama Žolinė – Švenčiausiosios Mergelės Marijos ėmimo į dangų diena. Su pirmojo derliaus švente susijusi labai graži tradicija – giminės susirinkimas. To nepadarę esą bus nelaimingi, vieniši ir bėdoje pamiršti. Kauniečiai gi turi kitą nerašytą tradiciją – Žolinę, kaip ir Užgavėnes švęsti Rumšiškėse, Lietuvos liaudies buities muziejuje, kur galima pajusti seną ir taurų Žolinės šventimą.

„Gera diena!“, – svečius, kertančius Aukštaitijos kaimo teritoriją sveikino muziejininkai ir visas būrys šventės dalyvių.

Pradedant fitoterapeutais, žolininkais ir sveikos mitybos žinovais, baigiant prekybininkais. Nors pastarieji į muziejų sugužėjo anksčiausiai, šventės pradžią skelbė Šv.Mišios miestelyje. Tradiciškai po jų, buvo pašventintas šiųmetinis derlius, gėlės ir žolynai.

„Atsimenu, kad močiutė parsinešusi puokštę iš bažnyčios sudžiovindavo ją. Paskui troboje paslėpdavo, kad perkūnas netrenktų. Nors dabar yra kitų apsaugos priemonių, pabandysiu“, – įkvėpta muziejaus dvasios ir vaikystės prisiminimų, kaunietė Monika koplyčios prieigose pirktą puokštelę žadėjo pakabinti garbingiausioje namų vietoje, todėl prieš dėdama ją pintinėn įsuko į baltą rankšluostį. Esą dėl to, kad magija neišsisklaidytų ir šventėje įsigyti pirkiniai neprispaustų.

„Nežadu išlaidauti, bet arbatžolių būtinai nusipirksiu. Gal dar kokį skanėstą“, – pusamžės moters planas pataupyti neišdegė.

Jau po gero pusvalandžio iš jos pintinės kyšojo ne tik popieriniai maišeliai su įvairiausiomis arbatžolėmis, bet ir šviežutėlis šimtalapis, sviestu kvepiantis šakotis ir du indeliai šilauogių.

Vaistažolės – visagalės

Kokius negalavimus lengvina liepų žiedai, čiobreliai ir gudobelė? Kuo naudinga dilgėlė ir ąžuolo žievė? Atsakymų į šiuos klausimus šventės svečiams neprireikė ieškoti internete. Žaliosiose dirbtuvėse sergantiesiems buvo dalijami patarimai kaip greičiau pasveikti, sveikiems – kaip nesusirgti.

„Liepžiedžių nuoviras gydo dantenų uždegimą, liaudyje tėvo barzda vadinamas čiobrelis – lėtinį kosulį ir laringitą, gudobelė maitina širdį, dilgėlė mažina susikaupusius skysčius ir druskas, o ąžuolo žievė gelbsti sergant gastritu. Tiesa, jei augalus pasirūpinti nusprendėte patys, turėtumėte dar šį bei tą žinoti“, – tautiniu kostiumu pasipuošusi žolininkė žadino besirenkančiųjų smalsumą.

Vaistingus augalus, anot jos, reikia rinkti švariose vietose ir giedrą dieną, geriausiai po pietų. Negalima skinti šalia judrių kelių, sąvartynų, gyvulininkystės kompleksų ar elektrinių.

„Vaistinių augalų nerekomenduojama ruošti po lietaus arba anksti rytą, kol ant jų nusėdusi rasa. Žinoma, yra išimčių, tarkim, augalai byrančiais vaisiais. Priešingai nuo kitų, dar nesubrendus vaisiams, jie rankami ankstų rytą. Tada rišami į ryšulėlius, džiovinami, kuliami ir valomi“, – supratusi, kad dauguma smalsuolių rankų į žolynus tikrai nekiš, moteris ragino įsigyti jau paruoštų rinkinių, tinkančių ir gydymui, ir profilaktikai, ir troškulio malšinimui. Atvėsus orams - rankoms ir pilvo šilumai.

„Tik nesugalvokite arbatos cukrumi gadinti! Jei labai norisi, tuomet lyžtelėkite medaus, bet šaukšto į gėrimą nemerkite“, – patarimus dalijo moteris.

Siekė ypatingo rekordo

Nuo arbatų - prie Žolinės puokščių. Vieni šventės metu jomis gėrėjosi iš tolo, kiti patys rišo ir namo nešė, treti draugams ir artimiesiems dovanų pirko.

„Į Žolinės puokštę anuomet buvo dedama kuo daugiau ir kuo įvairesnių augalų: medetkų, rugiagėlių, mirtų, nasturtų, kraujažolių, ramunių ir kitų lauko gėlių. Šalia jų puikavosi rugiai, avižos ir net daržo gėrybės, tokios kaip burokai, morkos ar kopūstų gūžės, skintos ilgesniu kotu. Todėl Pietryčių Lietuvoje Žolinė pelnė dar vieną – Kopūstinės vardą“, – aplink save subūrusi keliolika smalsuolių, muziejininkė skleidė žoles ant stalo.

Dalis puokščių tądien buvo panaudotos rekordo – didžiausios Lietuvoje širdies pavidalo vaistažolių kompozicijos, siekimui. Tiesa, su viena sąlyga.

„Visas žoles, kurias atnešite, turės patikrinti žolininkas. Kompozicijoje bus naudojamos tik vaistažolės! Matmenis žiūrėsime vėliau, svarbiausia, kad kompozicijos užpildymas būtų ne mažesnis nei 70 nuošimčių, tada bus galima galvoti ir apie rekordą“, – dalyvius instruktavo Lietuvos rekordų registravimo agentūros „Factum“ vadovas Vytautas Navaitis.

Aukštaitijos kaime vyko ir daugiau smagių renginių – kermošius, naminės kiaušinienės ragavimas, kaimiški žaidimai, derliaus viktorinos, simpatiškiausio Dzūkijos senovinio technikos klubo automobilio rinkimai, šunų futbolo ir krepšinio rungtynės. Įpusėjus dienai visi šventės dalyviai persikėlė į XX a. 3-4 dešimtmečio kaimą, kur  galėjo pajusti šventadienio nuotaiką.NAUJAUSI KOMENTARAI

to vieno nesuprantu

 to vieno nesuprantu portretas
Jei Tau nerūpi, nereiškia, kad ir kitiems neįdomu.....

taip

taip portretas
yra daug informacijos kas kur vyks, tik domėkitės.....

o kas

o kas portretas
vyks per Žolinę Kaune?Kodėl nerašote apie šv.Roko atlaidus A.Panemunėje?
VISI KOMENTARAI 7
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių