Tarp kandidačių į Metų kaunietės titulą – gyvybės sergėtojos Pereiti į pagrindinį turinį

Tarp kandidačių į Metų kaunietės titulą – gyvybės sergėtojos

2015-01-27 16:00

Medicinos pažanga be mokslininkų indėlio – neįmanoma. Kaunas gali pasigirti ir puikiomis mokslininkėmis, ir profesionaliomis, šilumą skleidžiančiomis gydytojomis. Kai kurios jų – kandidatės į Metų kaunietės titulą.

Meilė Minkauskienė Meilė Minkauskienė

Medicinos pažanga be mokslininkų indėlio – neįmanoma. Kaunas gali pasigirti ir puikiomis mokslininkėmis, ir profesionaliomis, šilumą skleidžiančiomis gydytojomis. Kai kurios jų – kandidatės į Metų kaunietės titulą.

Autoritetas Europoje

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorė, Neurologijos klinikos vadovė prof. habil. dr. Daiva Rastenytė – autoritetas ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Už profesinius pasiekimus šiemet jai įteikta Kauno mokslininko premija.

Jos moksliniai darbai labai aktualūs, nes susiję su labiausiai paplitusiomis širdies ir kraujagyslių, neurologinėmis ligomis.

D.Rastenytės pasirinkimą, kaip ji pati mano, tikriausiai lėmė mamos, taip pat medikės, pavyzdys. "Bet pasirinkimas nebuvo lengvas ir aiškus. Gana ilgai svajojau apie teisės studijas ir netgi papildomai ruošiausi stojamiesiems egzaminams", – pasakojo D.Rastenytė. Baigusi mokyklą jis vis dėlto paniro ne į teisės, o medicinos studijas.

Kauno mokslininko vardą ji pelnė už savo indėlį į neurologiją. Ši sritis, anot D.Rastenytės, toli gražu nebuvo jos pirmoji meilė. "Turėjau vidaus ligų gydytojos kvalifikaciją, ilgai svajojau apie kardiologiją, keletą metų dirbau gydytoja kardiologe. Taip susiklostė, kad mokslinis darbas siejosi su viena dažniausių nervų sistemos ligų – galvos smegenų kraujotakos sutrikimais. Taigi neurologija buvo šalia", – aiškino mokslininkė.

Kodėl pasuko į mokslinę veiklą? Tiesiog taip susiklostė gyvenimas. "Beveik prieš 30 metų šviesaus atminimo profesorius Juozas Blužas pakvietė mane įsijungti į Pasaulio  sveikatos organizacijos koordinuojamą projektą MONICA. Tai buvo mokslinės veiklos pradžia, besitęsianti iki šios dienos", – pasakojo kaunietė.

Paklausta apie žinomumą ir pripažinimą, ji teigė, kad, metams bėgant, kolegų ratas tik didėja, tačiau "tai, kas yra įdomu ir reikšminga tau ir tavo kolegoms, visuomenei gali atrodyti kaip nereikalingas laiko ir pinigų švaistymas".

Gydytojų sunkesnė dalia ne tik dėl jiems tenkančios atsakomybės. "Visuomenė operatyviai informuojama apie "blogų" gydytojų klaidas, pamirštant sunkų pasiaukojamą kasdienį nepertraukiamą gydytojų ir kitų medicinos darbuotojų darbą", – pabrėžė D.Rastenytė.

Ji teigė, kad siekti dar didesnių profesinių aukštumų jai padeda ne žinomumas, o tie patys kolegos ir draugai, su kuriais jau daugelį metų dirba. "Be kolegų ir draugų nebūtų ir rezultatų", – įsitikinusi mokslininkė.

Kokie jos profesinės veiklos siekiai, ambicijos? "Mes, tai yra Neurologijos klinika, siekiame būti geriausi. To siekiame ir sieksime ugdydami jaunuosius kolegas studentus, rengdami sau pamainą – jaunuosius gydytojus neurologus, kurie, tikiu, gilinsis į neurologiją tiek klinikiniu, tiek moksliniu aspektais, gebės bendrauti ir bendradarbiauti ne tik su daugelio giminingų specialybių, bet ir kitų sričių – fizinių, technologijų mokslų atstovais pacientų labui", – teigė kaunietė.

Kelios gyvybės iš karto

Kauno klinikų Priešlaikinio gimdymo ir nėščiųjų infekcijos skyriaus vadovė gydytoja akušerė-ginekologė doc. dr. Meilė Minkauskienė su kolegomis yra išgelbėjusi ne vieną gyvybę. Būna, kad vienu metu gelbsti po kelias: ir mamos, ir kūdikio, o kartais net ir kelių kūdikių, jeigu nėštumas – daugiavaisis.

Darbe jai, kaip ir daugeliui medikų, tenka rizikuoti savo sveikata, gyvybe, pavyzdžiui, gelbstint tuberkulioze, AIDS sergančias gimdyves ir jų mažylius.

"Įtemptų ir stresinių situacijų patiriame kasdien. Jos yra mūsų darbo kasdienybė, – neslėpė medikė. – Bijome infekcijų, bijome sužalojimų, kai susiduriame su agresyviomis ligonėmis, jaudinamės, nes bijome suklysti, pakenkti ir mažam, ir dideliam pacientui. Vis dėlto, jeigu dirbame tokį darbą, vadinasi, adrenalino mums trūksta, mums jo reikia."
Neišgelbėtų pacientų istorijos, pasak M.Minkauskienės, ilgam įsirėžia atmintin. "Apie juos galvojame dieną ir naktį. Nemiegame, nerimaujame, kalbame", – pasakojo gydytoja, turinti penkiolikos metų darbo patirtį.

Asmeninę riziką, įtampą ir paaukotas jėgas bei laiką atperka sėkmės istorijos, kai mato laimingus mamą ir vaiką.

Pacientės M.Minkauskienę vertina ne tik už jos kompetenciją, bet ir už rūpinimąsi, mokėjimą bendrauti, skleidžiamą šilumą. "Matyti, kad ji dirba iš pašaukimo", – dėkojo kaunietės. "Žmogiškosios stiprybės visada galima gauti iš šitos moters", –  apibūdino gydytoją skaitytojai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų