Turėjo veikti vasarį
Dar praėjusią vasarą Respublikinė Kauno ligoninė paskelbė atvirą konkursą naujam rentgeno aparatui įsigyti. Rugsėjo pabaigoje laikinai generalinį ligoninės direktorių Liną Vitkų pavadavusi direktorė medicinai Vitalija Gresevičienė su konkursą laimėjusios bendrovės "Graina" atstovu pasirašė viešojo pirkimo-pardavimo sutartį. Bendrovė įsipareigojo ligoninei pateikti dviejų darbo vietų skaitmeninės rentgeno diagnostinės sistemos "RADspeed" vieną komplektą, jį sumontuoti, įdiegti, paleisti, apmokyti dirbti personalą, garantiniu laikotarpiu atlikti techninę priežiūrą, remontą. Šios japoniškos aparatūros kaina – per 434 tūkst. eurų.
Abi pusės sutarė, kad rentgeno aparatas turi būti sumontuotas ir juo būtų galima tirti ligonius per tris mėnesius nuo sutarties įsigaliojimo – iki šių metų vasario 1 d. Ligoninė įsipareigojo sutartu laiku pristatytą ir sumontuotą įrangą, jei ji atitinka jai taikomus reikalavimus, priimti.
Ligoninė neparuošė patalpų
Naujasis aparatas pagal funkcijas nebuvo naudojamas nei vasarį, nei kovą, nei įsibėgėjus vasarai.
"Grainos" vadovo Arūno Padvariškio pasiteiravus, kodėl rentgeno aparatas iki šiol neišnaudojamas, jis nustebo: "Jis sumontuotas. Turėtų veikti. Gal iš Radiacinės saugos centro neišsiėmė licencijos?"
Tiesa, A.Padvariškis neslėpė kad rentgeno aparatas sumontuotas daug vėliau, negu buvo numatyta sutartyje, – gal balandį, gal gegužę. Dienraščio nuotraukose užfiksuoti montavimo darbai vyko paskutinėmis balandžio dienomis. "Priežastis paprasta – rentgeno aparatas buvo Lietuvoje, o patalpos, kuriose jis turėjo būti įrengtas, neparuoštos", – atviravo pašnekovas.
Bendrovės teisininkas Andrius Ziniukas dienraščiui "Kauno diena" teigė, kad sutartis su ligonine buvo pratęsta remiantis Civiliniu kodeksu – dėl perkančiosios organizacijos kaltės. "Mes neprašėme netesybų. Raginome užsakovą, kad kuo skubiau įvykdytų savo įsipareigojimus", – sakė A.Ziniukas.
Aiškėja, kad ligoninės vadovai patalpų įrengimu pradėjo rūpintis, kai rentgeno aparatas jau buvo pasiekęs Lietuvą – sausio mėnesį. Sausio 11 d. buvo paskelbtas atviras konkursas rentgeno patalpų remonto darbams. Konkurso rezultatai paaiškėjo jau po poros savaičių, tačiau tik vasario 23 d. buvo pasirašyta sutartis su bendrove "Statybų vizija". Rangovas darbus žadėjo baigti ne ilgiau kaip per tris mėnesius, iki gegužės 23 d.
"Grainos" raginimai privertė paskubėti ir medikus, ir statybininkus – darbai buvo baigti anksčiau. "Kai tik pabaigė savo remontus, rentgeno aparatas iškart atgabentas ir sumontuotas per dvi savaites", – teigė "Grainos" vadovas.
Unikalus aparatas
Pasak A.Padvariškio, šis rentgeno aparatas unikalus, plačių galimybių: "Jame pritaikytos naujausios technologijos, yra tomosintezės funkcija. Šią funkciją Lietuvoje iki šiol turi tik du rentgeno aparatai. Ši ligoninė yra trečioji, kuri tokį aparatą turi."
Tomosintezė – tai organo sluoksniuotas 3D vaizdas, kai rentgeno spinduliai skaitmeniniu būdu pereina kiaurai iki reikiamo audinio ir gydytojui iškart parodo vaizdą. Norint atlikti panašius tyrimus naudojami tomografai, tačiau juos naujasis rentgeno aparatas su tomosintezės funkcija žymiai lenkia. Beje, skaitmeninė krūtų tomosintezė 2013 m. pakliuvo į pažangiausių medicinos naujovių dešimtuką – pasaulio medikai jai skyrė devintą vietą.
A.Padvariškis sakė nežinojęs, kad Respublikinės Kauno ligoninės personalas rentgeno aparato dar nenaudoja, tačiau pripažino, kad su visomis prietaiso funkcijomis jie dar nėra susipažinę, nors pinigai už personalo apmokymą jau sumokėti.
"Gal jie dar neišsiėmė licencijos? Be to, dar neatvykę specialistai iš Japonijos, kurie apmokys, kaip dirbti su aparatu. Bet tai – specifiniai mokymai, kaip naudoti tomosintezę. Krūtų, pilvo tyrimams, kaulų lūžių nustatymui aparatas gali būti naudojamas", – teigė A.Padvariškis.
Dokumentų pateikti neskubėjo
Radiacinės saugos centro Ekspertizės ir apšvitos stebėsenos departamento direktorius Julius Žiliukas dienraščiui teigė, kad centro specialistai apie į registrą dar neįtrauktą naująjį rentgeno aparatą žinojo seniai, tačiau ligoninė reikiamus dokumentus pateikė tik birželį, kai dienraščio žurnalistai jau domėjosi, kodėl nenaudojama brangi įranga. "Bendrovė "Graina" yra pateikusi sąrašą asmenų, kuriuos jie apmokė dirbti su šiuo aparatu. O ligoninė visai neseniai kreipėsi į mus, pateikė visus dokumentus", – situaciją aiškino J.Žiliukas.
Paprašius paaiškinti, kaip galėjo atsirasti sąrašas su apmokytais ligoninės darbuotojais, jei japonai dar neatvykę, J.Žiliukas sakė, kad "80 proc. funkcijų visų rentgeno aparatų vienodos, standartinės", o specifinėmis funkcijomis bus naudojamasi vėliau.
Atsakymai – aptakūs
Ligoninės atstovai pareikalavo, kad žurnalistų klausimai būtų atsiųsti raštu. O atsakymus pateikė ne pats L.Vitkus ar kiti įstaigos vadovai, o administratorė-referentė Jūratė Radvilienė.
Paklausus, kokios priežastys lėmė, kad ligoninės Diagnostikos klinika pavėluotai gavo naują rentgeno aparatą, ji atsakė aptakia kliše: "Naujasis rentgeno aparatas buvo nupirktas numatytu laiku pagal sudaromą įstaigos Pirkimų planą, laikantis visų Viešųjų pirkimų įstatymų procedūrų ir sutartinių įsipareigojimų su konkursą laimėjusia įmone."
Tai, kad rentgeno aparatas buvo laiku nupirktas, patvirtino ir "Grainos" vadovas, o štai kodėl ligoninė aparatą gavo ir įrengė gerokai pavėluotai, J.Radvilienė taip ir neatsakė.
Paklausus, ar gauta Radiacijos saugos centro licencija ir ar aparatūra veikia, ar visomis jos funkcijomis naudojamasi, o jei ne, dėl kokių priežasčių, J.Radvilienė vėl buvo nekonkreti: "Įsigytas skaitmeninis rentgeno aparatas su tomosintezės funkcija yra visiškai paruoštas darbui. Rentgenas ir patalpos, kuriame yra šis aparatas, birželio 21 d. buvo patikrintas Radiacinės saugos centro Kauno skyriaus specialistų. Šiuo metu laukiame patikrinimo aktų ir leidimo pradėti veiklą, kuriuos turėdami galėsime teikti skaitmeninio rentgeno aparato su tomosintezės funkcija paslaugas pacientams."
J.Radvilienė pabrėžė, kad, gavus visus reikalingus dokumentus iš Radiacinės saugos centro, "mielai informuos" redakciją. Informacijos iki šiol redakcija negavo.
Skandalinga ligoninė
"Čia ta ligoninė, kurios direktorius valdišku transportu važinėjo lyg savo?" – išgirdusi klausimus, pasiteiravo Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė. Pašnekovės teigimu, komitetas buvo užverstas skundais apie šios gydymo įstaigos vadovų galbūt neteisėtus veiksmus, Sveikatos apsaugos ministerija ligoninėje turi atlikti auditą. Politikė prisipažino nesistebinti, kad unikalus rentgeno aparatas ligoninės vadovų buvo "pamirštas".
"Įranga, ypač jei ji unikali ir brangi, turi tarnauti pacientams. Situacija aiški – ligoninėje ne viskas gerai su vadyba. Manyčiau, į tokią skandalingą istoriją turėtų sureaguoti steigėjas. Tai įstaigos vadovų ir atsakingų asmenų atsakomybės klausimas", – teigė D.Mikutienė.
Ji pažymėjo, kad dėl prastos vadybos nenaudojant brangios įrangos nukentėjo ne tik paslaugų negavę pacientai, bet ir pati įstaiga – ji negavo planuotų pajamų. O už tai kažkas turėtų prisiimti atsakomybę.
Dienračio žiniomis, ligoninės Diagnostikos klinikos Radiologijos skyriuje šiais metais neveikė ne tik naujasis rentgeno aparatas, bet sustreikavo ir magnetinio rezonanso prietaisas. Nepaisant to, kolegų gretose algos dydžiu negalinti skųstis skyriaus vedėja Jolanta Rukanskienė per šį laikotarpį skatinta ne vienu priedu prie algos.
Naudojosi tarnybiniu transportu
Dienraštis prieš porą mėnesių rašė, kad ligoninės vairuotojai skundžiasi, jog buvo atvejų, kai buvo priversti dirbti nemokamai, į darbą buvo kviečiami ir per savo atostogas, nes tarnybiniu transportu reikdavo pavėžėti aukščiausius ligoninės vadovus. Antai praėjusiais metais ligoninės vairuotojas, būdamas atostogose, tarnybiniu automobiliu turėjo važiuoti į Kauno oro uostą paimti iš atostogų užsienyje grįžusius L.Vitkų ir buvusį patarėją, šiuo metu laikinai direktoriaus valdymui pareigas einantį Rimantą Autuką su žmonomis.
Šių metų sausio pradžioje tas pats vairuotojas jau po savo darbo valandų tarnybiniu automobiliu "Toyota" vyko į Vilniaus oro uostą parsivežti parskridusios ligoninės direktorės medicinai V.Gresevičienės. O štai į naujametį įmonės vakarėlį ligoninės vadovai, taip pat ir už antikorupcijos priežiūrą atsakingas Medicininių inovacijų ir plėtros skyriaus inovacijų ir plėtros koordinatorius Andrius Statkevičius atvyko tarnybiniais automobiliais. Fiksuota ir daugiau faktų, kai tarnybiniai automobiliai buvo naudojami neteisėtai.
Ligoninės generalinis direktorius L.Vitkus visus šiuos galimus nusižengimus yra pavadinęs pramanytais, o atseit, jei kada tarnybiniai automobiliai ir buvo naudojami asmeniniams tikslams, už tai žmonės sumokėdavo. Tačiau tarnybinių automobilių naudojimas asmeninėms reikmėms yra negalimas. Dienraščio žiniomis, už minėtą automobilių naudojimą ligoninės vadovai sumokėjo tik tada, kai šiuos faktus atskleidęs skundas pasiekė Sveikatos apsaugos ministeriją.
Naujausi komentarai