Senamiesčio vaiduoklis turi naujus savininkus: kokie planai?

Dienraščio „Kauno diena“ rašinys

Buvusi Kauno žydų ligoninė turi naujus šeimininkus, žadančius, kad pastatas atgims per kelerius metus. Tiesa, ir ankstesni savininkai dosniai žarstė pažadus, o paveldo saugomas statinys nyko akyse.

Įvykęs sandoris

Registrų centre galima rasti informaciją, kad praėjusio mėnesio pabaigoje pasikeitė buvusios Žydų ligoninės savininkai. Anksčiau šis pastatas priklausė UAB Tarptautinei skubiosios medicinos akademijai, vėliau buvusi Žydų ligoninė perduota bendrovei TSMA-T, kurios dalis akcininkų buvo tie patys asmenys.

Praėjusį mėnesį visuotinio akcininkų susirinkimo metu nuspręsta, kad minėtos bendrovės vadove skiriama Inga Malinauskienė. Šį mėnesį jos įgaliojimai TSMA-T panaikinti ir vadovu paskirtas kitas asmuo.

Pagal naujausius Registrų centro duomenis, bendrovę TSMA-T įsigijo UAB Baltijos ir Amerikos terapijos ir chirurgijos klinika, kurios savininkė yra jau minėtoji I.Malinauskienė.

Vadinasi, Baltijos ir Amerikos terapijos ir chirurgijos klinika dabar yra  šimtaprocentinė TSMA-T akcininkė, į jos rankas perėjo ir turėtas įmonės turtas, įskaitant buvusią Kauno žydų ligoninę.

Pokyčiai: po daugiau nei dešimtmečio buvusi Žydų ligoninė vėl pakeitė savininkus. (Justinos Lasauskaitės nuotr.)

Dėliojami remonto planai

TSMA-T atstovai su „Kauno diena“ pasidalijo planais, ką ketinama daryti su Žydų ligonine. Dabar vykdomi einamieji darbai, kad pastatas nekeltų pavojaus aplinkiniams.

Nors dar tiksliai negali pasakyti, kada prasidės didieji remonto darbai, naujieji savininkai tikisi, kad tai įvyks jau kitais metais. Kol kas žinoma tik viena – čia išliks ligoninė, bus atkurtos palatos, erdvės pritaikytos šiuolaikiniams poreikiams.

„Šiuo metu tvarkomos avarinės pastato vietos, demontuojami kaminai, nes jie kelia pavojų aplinkiniams. Džiaugiamės, kad policija geranoriškai pasižiūrėjo ir buvo laikinai užtvėrusi A.Jakšto gatvę, kad mes galėtumėme saugiai nuardyti byrantį kaminą. Taip pat užvirinome ertmes, pro kurias į pastatą įeidavo benamiai. Šiame pastate nėra elektros, tad gaisrų nekyla. Iš Kultūros paveldo departamento esame gavę nurodymą sutvarkyti tas stogo vietas, kurios kiauros. Be to, nuo stogo pašaliname pradėjusią želti augmeniją. Rugpjūtį iš teritorijos planuojame išvežti žemes“, – apie einamuosius darbus dienraščiui pasakojo naujų šeimininkų atstovai.

Buvusios Žydų ligoninės tvarkymo projektas buvo seniai parengtas, tačiau dabar jis minimaliai koreguojamas pagal dabartinius poreikius. Taip pat bus atliekami papildomi archeologiniai tyrinėjimai, nes prieš daugiau nei dešimtmetį atlikti tyrimai nebuvo pakankamai išsamūs.

„Kada prasidės didieji rekonstrukcijos darbai, tiksliai negaliu pasakyti, bet manome, kad tai bus kitais metais. Čia tikrai nebus jokių butų. Planas – atstatyti ligoninę su visomis palatomis, operacinėmis ir pan., o ne rengti kokį grožio centrą“, – kalbėjo TSMA-T atstovai.

Pagalba: naujieji pastato šeimininkai džiaugėsi, kad policijos pareigūnai laikinai užtvėrė A.Jakšto gatvę ir buvo galima saugiai nurardyti stogo elementus. (Justinos Lasauskaitės nuotr.)

Investicijų neviešina

„Kauno diena“ primena, kad iš šio pastato ligoninė buvo iškelta dar 1995 m. Po ilgų teismų su Žydų bendruomene pastatas liko savivaldybei. Daug metų jis nebuvo naudojamas, todėl investicijos į jo atstatymą dabar gerokai padidės. Kiek tam reikės skirti lėšų, naujieji savininkai kol kas neatskleidžia.

Primename, kad buvusi miesto valdžia kelis kartus skelbė Žydų ligoninės pardavimo konkursą, tačiau surasti naują šeimininką pavyko tik 2010 m. Tuomet A.Jakšto gatvėje esantį pastatą įsigijo bendrovė Tarptautinė skubiosios medicinos akademija. Už šį pirkinį įmonė sumokėjo 3,6 mln. litų (1,04 mln. eurų).

Kone prieš dešimtmetį buvo skelbiama, kad pastate bus įrengtas modernus stimuliacinis medicinos centras, kuriame tiek Lietuvos, tiek užsienio studentai galės tobulinti savo įgūdžius. Verslininkai taip pat buvo užsiminę ir apie SPA ir lengvojo kultūrizmo centro įrengimą. Senojoje ligoninėje turėjo atsirasti ir laboratorijų, ir kavinė, kuri turėjusi kviesti užsukti pro šalį einančius kauniečius. Visam pastatui įrengti buvo planuota išleisti apie 5 mln. litų (1,45 mln. eurų).

Čia išliks ligoninė, bus atkurtos palatos, erdvės pritaikytos šiuolaikiniams  poreikiams.

Tačiau per tiek laiko, natūralu, kad pasikeitė darbų ir medžiagų kainos, todėl kiek investicijų reikės dabar ligoninei prikelti, naujieji savininkai viešai nedetalizuoja. Nemažai įtakos tam turės ir dabar sunkiai prognozuojama rinka, ir tai, kiek truks archeologiniai tyrinėjimai.

Ne kartą kilo pavojus

Iš tiesų, Kaunas laiko kumščius, kad naujiesiems A.Jakšto g. 5 pastato savininkams pavyktų įgyvendinti planus ir būtų sutvarkyta vaiduoklį primenanti ligoninė.

Taip būtų ne tik sutvarkyta viena pagrindinių Kauno vietų, bet ir užtikrintas saugumas, nes dėl byrančių pastato detalių ne kartą yra tekę kviesti specialiąsias tarnybas ir baksnoti pirštu į vis naujai atsiveriančią piktžaizdę.

Nors ir šiuo metu pastatą vis dar dengia didelis tentas, o po langais įrengtas tinklas, turintis saugoti praeivių galvas nuo krintančių sienų detalių, pavojingų atvejų yra pasitaikęs ne vienas. Primename, kad visai neseniai nuo Žydų ligoninės kamino ant A.Jakšto gatvės ir šalia esančio pastato pažiro plytų gabalų lietus. Ne kartą buvo vėjo nuplėštas pastatą dengiantis tentas, ant automobilių buvo pabyrėję ir langai, ir tinkas.

Todėl, sutvarkius pastatą, bus galima ne tik grožėtis, kad neliko ilgus metus nekokia Kauno vizitine kortele tapusio objekto, bet ir jaustis saugiai, kad einant pro šalį ant galvos neužkris sena plyta.

Byrėjo: laiko tėkmė išgremžė kaminą, todėl jis demontuojamas. (Justinos Lasauskaitės nuotr.)

Saugomas objektas

Kadangi buvusi Žydų ligoninė įtraukta į Kultūros paveldo registrą, jos remontui taikomi griežti reikalavimai. Vienas tokių – negali būti keičiama pastato paskirtis. Tad, net ir sutvarkius pastatą, čia turės veikti gydymo įstaiga.

Taip pat objekte gausu išlikusių įvairių vertingųjų savybių. Jos nustatytos Kultūros paveldo departamento (KPD) nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos aktu, surašytu dar 2012 m. Šiame akte nurodyta, kad patenkinamos būklės yra visos sienų nišos, esančios pietinės pusės rūsio patalpose.

Vertinga ir fasadų architektūrinė išraiška, tūrinės detalės, tokios kaip pusapskritė laiptinės iškyša. Paveldosaugininkai vertingomis laiko ir fasadų apdailos ir puošybos medžiagas, konstrukcines kolonas, vadinamas piliastrais. Taip pat į vertingųjų savybių sąrašą įtrauktas ir visą fasadą vainikuojantis profiliuotas karnizas, langų apvadai, kryžminės skliautuotos perdangos, arkos ir kitos architektūrinės detalės.

„Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatyme nurodyta, kad valdytojo pareiga išsaugoti nekilnojamąją kultūros vertybę. Valdytojas privalo: prižiūrėti kultūros paveldo objektą, jo teritoriją, vietovę, laiku šalinti atsiradusius defektus ir apsaugoti statinius nuo neigiamo aplinkos poveikio; patalpose, kurių interjeras vertingas, palaikyti reikiamą mikroklimatą; laiku atnaujinti želdinius, šalinti savaime užaugančius augalus, teritorijoje šienauti žolę ir genėti medžius, valyti šiukšles, šalinti taršos šaltinius“, – aiškino KPD vyr. specialistė Asta Naureckaitė.NAUJAUSI KOMENTARAI

bronius

bronius portretas
Dinai, statyk greičiau.......pravesi mokymus kartu su Veryga........

Tiesiog

Tiesiog portretas
nugriauti ir palikti žalią veją. Tuomet atsivertų stulbinanti Kauno Pilies ir Nemuno , ir Neries santakos panorama. Tai būtų didelis pliusas Kauno įvaizdžiui!

g

g portretas
Pilietis ,Tiesa skatina tautine nesantaiką ir įžeidinėją vieną iš Lietuvos tautų ,kuriai teisę gyventi,verstis verslais ,prekiauti Lietuvoj suteikė mūsų kunigaikščiai .Ir ne tokiem sielos ūbagam žinot kas turėjo turto o kas ne.
VISI KOMENTARAI 37
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių