Rotušės laukia pokyčiai: po atnaujinimo pastatas bus dar atviresnis visuomenei

Pristatytas Kauno rotušės atnaujinimo darbų projektas. Įgyvendinus jį „baltojoje gulbėje“ atsiras ir kavinė, ir edukacinis kambarys vaikams, ir išskirtinė ekspozicinė erdvė palėpėje.

Sulaukė savo eilės

Kaip rytas be juodos kavos puodelio ir laikraščio, taip Kaunas neįsivaizduojamas be rotušės, miestiečių neretai vadinamos „baltąja gulbe“. Čia registruojamos santuokos, čia vyksta įvairūs renginiai, čia įsikūręs Kauno miesto muziejaus skyrius, o pastato fasadą galima atpažinti kone kiekvieno turisto asmenukėje.

„Norisi, kad rotušė būtų miesto pažinimo centru. Vieta, kur lankytojas suprastų miesto istoriją, susipažintų su dabartimi ir pamatytų, ką miestas suplanavęs ateityje. Ši vieta turi būti dar artimesnė žmogui“, – pristatydamas atnaujinimo darbus, Kauno miesto mero patarėjas Simonas Kairys džiaugėsi, kad iki šiol buvusios apytuštės, rotušės patalpos bus išnaudojamos dar tikslingiau.

Paskutinį kartą reikšmingi rekonstrukcijos darbai rotušėje buvo atlikti 1965–1973 m. Tąkart architektas Žybartas Simonaitis įgyvendino restauracijos projektą, po kurio pastatas įgijo dabartinį savo veidą. 2001–2016 m. čia atlikti fragmentiški vidaus tvarkybos, 2005-aisiais – fasadų tvarkybos darbai. 2018-aisiais, po rekonstrukcijos buvo atvertas rotušės bokštas.

Praėjusių metų liepą buvo paskelbtas Kauno rotušės pastato pritaikymo muziejinei funkcijai projektavimo ir projekto vykdymo priežiūros paslaugų pirkimo konkursas, kurį organizavo Kauno miesto savivaldybės administracija. Tų pačių metų spalį komisija įvertino konkursui pateikto darbo kokybę ir laimėtoju pripažino architektų studiją „Processoffice“.

Minimalios intervencijos

Projektą rengė gausi architektų grupė: Vytautas Biekša, Rokas Kilčiauskas, Marius Kanevičius, Aistė Galaunytė, Eglė Matulaitytė, Martyna Kildaitė, Justinas Malinauskas kartu su architekte ir paveldo specialiste Loreta Janušaitiene. Jame aiškiai atskiriami naujai projektuojami ir saugomi ankstesnių laikotarpių architektūriniai elementai, kuriuos sąmoningai siekiama atverti.

„Intervencijos yra minimalios. Nenorime kažko labai keisti – norime pakeisti tik rotušės erdvių funkcijas“, – kalbėjo „Processoffice“ vadovas, architektas Vytautas Biekša, 2015-aisiais su komanda dirbęs prie Nacionalinio Latvijos meno muziejaus rekonstrukcijos.

Pirmasis aukštas, anot architekto, bus dar labiau atvertas visuomenei. Sumažinus administracines patalpas, bus įrengta konferencijų salė, kavinė su atskiru įėjimu, edukacinė erdvė mažiausiems rotušės lankytojams, savitarnos rūbinės, atnaujinti sanitariniai mazgai. Hole greičiausiai neliks kiliminės dangos. Jos vietoje, pagal dabartinį sumanymą turėtų atsirasti plytelės. Bus atsisakyta baldų ir kai kurių kitų pasenusių detalių. Pirmame aukšte taip pat bus įrengti laiptai ir nedidelis liftas, kelsiantis iki palėpės. Pastaroje numatytos didžiausios intervencijos. Ant nešančiųjų sienų čia bus pakabinta stiklinė, beveik 200 kv. m konstrukcija, kuri bus išnaudota įvairioms ekspozicijoms. 

Tai pirmas atvejis istorijoje, kai beveik visos rotušės erdvės bus prieinamos visuomenei.

„Ne stiklas bus erdvės akcentas. Mūsų siekis pakabinti paviljoną, kuris savo struktūra ne per daug disonuotų su esamomis konstrukcijomis ir jų nesistengtų perrėkti. Stiklo funkcija sukurti klimatines sąlygas patogiam funkcionavimui“, – kalbėjo V.Biekša.

Rūsyje numatyta mažiausiai pokyčių. Ten bus išvalyti vos keli, dar sovietmečiu įrengti atitvarai. Antras aukštas, turtingas interjeru, reprezentuojančiu sovietmetį, taip pat beveik nepasikeis. Dings tik pseudoistoriniai baldai ir pietinėje pastato dalyje esanti nedidelė patalpa. Jos vietoje atsiras laiptai.

„Tai bus ne tik fiziniai laiptai, o tarsi pastato pjūvis, parodysiantis jo pasikeitimus, naujas konstrukcijas“, – žodžiais vaizdą piešė architektas.

Apie datas nekalba

Vienas iš svarbiausių rotušės atnaujinimo tikslų – Kauno miesto muziejaus ekspozicijai ir kitoms reikmėms naudojamo ploto išplėtimas. Muziejaus ekspozicijoms numatoma skirti ne mažiau 890 kv. m ploto. Po atnaujinimo ekspozicijoms skirta erdvė išaugs 300 kv.m

„Tai pirmas atvejis istorijoje, kai beveik visos rotušės erdvės bus prieinamos visuomenei“, – paklaustas, kada žodžiai virs kūnu, Kauno miesto muziejaus direktorius Gabrielius Sužiedėlis konkrečių datų nesiėmė įvardinti.

Dar šiais metais Kauno miesto savivaldybės administracija ketina skelbti konkursą Kauno miesto muziejaus Rotušės skyriaus ekspozicijos sukūrimo ir įrengimo paslaugų įgyvendinimui, vėliau seks tvarkybos konkursas. Visgi tikimasi, kad  tai pavyks padaryti iki 2022-ųjų, Kaunui tampant Europos kultūros sostine.

G.Sužiedėlis patikino, kad po atnaujinimo darbų rotušėje bus įrengta moderniausia Lietuvoje miestui skirta ekspozicija.  Čia ir  toliau veiks viešosios įstaigos „Kaunas IN“ biuras – muziejus kartu su juo dalysis bendru lankytojų informacijos centru. Baltojoje salėje ir kitose patalpose bus registruojamos civilinės santuokos.NAUJAUSI KOMENTARAI

prisidengiant

prisidengiant portretas
''atnaujinimu'' prasidės ''pokyčiai'' rūsiuose ........... nepaisant restauratoriaus Ž.Simonaičio įdėtų pastangų atkūriant buvusi gotikos laikų rūsio interjierą numatoma betoninių pertvarų ir grindų dangos invaziją į rotušę , kas nesuderinama su kultūros paveldo išsaugojimo principais

Aleksotas

Aleksotas portretas
ir cia nagai pasieke, padarys eiline nesamone kaip su Kauko laiptais. o dar nezinia, kaip sporto halei baigsis. liudna, kad Kaunas darkosi, labai liudna.

...

... portretas
Koks liftas, dabar madingi laiptai iš surūdijusio metalo (ir - be turėklų!).
VISI KOMENTARAI 8
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių