Jeigu jūsų kieme ėmė snigti, nebūtinai tai žiemos ženklas. Gali būti, kad šalia renovuojamas daugiabutis, o byra šiltinimo medžiagos. Kauniečius į neviltį varo ne tik tai, bet ir kai kur įstrigę renovacijos darbai.
Nemalonumai kaimynams
"Atvažiuokite į svečius, pas mus sninga", – su lengva ironija pasiūlė į "Kauno dieną" paskambinęs Vidmantas Akucevičius iš Aukštųjų Šančių. Vasarį, kai žiemos ženklų Kaune neliko nė kvapo, Vievio ir Vyšniavos gatvių gyventojai dar gyveno baltai. Ir snigo ten ne iš dangaus, o nuo greta stūksančio renovuojamo devynaukščio.
"Privačių namų gyventojai negali net lango atidaryti – tos putplasčio detalės skrenda į vidų, kiemai – kaip prisnigti. Jeigu nuplauni automobilį, tai jis aplimpa baltai", – apie gyvenimą renovuojamo namo kaimynystėje pasakojo vyras.
Žmonės bandė kalbėti su namo šiltinimo darbus atliekančiais darbininkais, ieškojo daugiabučio bendrijos pirmininkės, skambino į savivaldybę, tačiau pagalbos nesulaukė iš niekur. "Savivaldybės viešosios tvarkos skyriaus vyrai atvažiavo, pasidairė, pečiais patraukė. Sako, ką mes galime? Pakentėkite. Pažadėjo, kad baigę darbus, vyrai sutvarkys. Aplink renovuojamą namą gal ir sutvarkys, o kas sutvarkys privačių namų kiemus, gatvę?" – svarstė kaunietis.
Tegul paaiškina rangovai
Renovuojamo Vievio g. 54-ojo daugiabučio namo bendrijos pirmininkei Elenai Taločkaitei išdėsčius kaimyninių namų gyventojų nusiskundimus, pirmininkė atšovė: "Gal reikėtų kalbėtis su mūsų rangovais, o ne su manimi, nes aš statybų nevykdau."
Pasiteiravus, ar jai pačiai ir kitiems namo gyventojams neužkliuvo, kad šiltinant pastatą buvo teršiama aplinka, E.Taločkaitė toną pakeitė: "Kažkiek užkliuvo. Bet tai toks techninis dalykas, kurį labai sunku spręsti. Mes, aišku, labai atsiprašome visų kaimynų už tuos nepatogumus. Mūsų rangovai stengėsi maksimaliai sumažinti visą šitą dalyką. Visiškai nebuvo įmanoma to padaryti", – aiškino bendrijos pirmininkė ir dar kartą pasiūlė pakalbėti su darbus atliekančiais rangovais. Pasak E.Taločkaitės, namo renovacijos darbus atlieka bendrovė "Plėtros partneriai" iš Vilniaus.
Renovuojamo namo bendrijos pirmininkė tikino, kad balandį darbai bus baigti, o ir dabar baltos putplasčio detalės nebeskraido, kadangi su šia medžiaga darbai jau yra baigti.
Skundžiasi be reikalo?
Statinių projektavimu, priežiūra ir statyba užsiimančios bendrovės "Plėtros partneriai" vadovui Pavelui Verbovičiui šalia renovuojamo namo gyvenančių kauniečių skundai pasirodė esą nerimti.
"Na, čia jau mitai! Pasaka. Gyventojai visoje Lietuvoje skundžiasi ir skundžiasi", – į priekaištus sureagavo darbus atliekančios bendrovės direktorius. Anot jo, dirbant buvo laikomasi visų reikalavimų.
Pasiteiravus, ar nesikreipė aplinkinių namų gyventojai, ar darbo kokybe nesiskundė renovuojamo namo bendrijos pirmininkė ir gyventojai, P.Verbovičius tikino nesulaukęs jokių skundų. "Fasadas buvo uždengtas plėvele pagal reikalavimus, viskas buvo padaryta, kaip turi būti. Žinote, jeigu viena kita dalelė kur nors nuskrenda nuo vėjo, tai čia visur taip yra", – dėstė bendrovės vadovas.
Gyventojams tenka laukti
Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Romaldas Rabačius pripažino, kad ne visada renovacijos procesai vyksta sklandžiai. Jis pateikė kitų pavyzdžių, kai sulaukta skundų dėl renovacijos.
"M.Riomerio g. 25-ojo namo renovacijos darbus vykdė bendrovė "Orlita". Kviečiausi ir juos pasikalbėti, bendravau ir su "Būsto valda", kuri administruoja. Jie žadėjo, kad viskas bus gerai, bet, deja, taip neįvyko. Dabar vyksta procedūra atsisakyti šios bendrovės paslaugų ir parinkti naują rangovą. Iš pat pradžių "Būsto valda" ne viską padarė, žmones įvėlė į tokį ilgą remontą – darbai pradėti, kai kas išgriauta, kai kas ne", – pasakojo renovacijos reikalais besirūpinantis R.Rabačius.
Pasak jo, dabar reikia įvertinti, kiek ir ko yra padaryta, rengti iš naujo konkursus. "Tas atvejis tikrai negeras. Vis dėlto čia labiau kalti rangovai", – įsitikinęs savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas.
Jo teigimu, galvas dabar reikia sukti ir dėl stringančios Savanorių pr. 235-ojo namo renovacijos. "Ten "Būsto valda" laiku nepasirūpino dokumentų parengimu, rangovo parinkimu, kilo nesklandumų, pabėgo rangovas, dabar iš naujo reikia ieškoti rangovo. Nėra kam už projektą sumokėti. Dabar lyg ir sutarėme, kad pati "Būsto valda" sumokės už projektą, parinks naują rangovą ir pradės darbus. Tik tiek, kad ten dar nepradėti renovacijos darbai, ir nėra tokių padarinių kaip M.Riomerio gatvėje", – pastebėjo R.Rabačius.
Labiau kliūva priežiūra
"Daugiau renovacijos lyg ir eina sava vaga: vienur lėčiau, kitur sparčiau, bet didesnių problemų nekyla. "Būsto valda" žmonėms daugiau užkliūva kaip administratorius dėl namų remonto, dėl per brangių remonto darbų. Turime nusiskundimų, nenoriu slėpti", – tikino savivaldybės administracijos direktorius.
Pasak R.Rabačiaus, savivaldybė nesulaukia nusiskundimų dėl jau renovuotų namų broko. "Dažniau žmonės teiraujasi prieš tai: kas bus vienu ar kitu atveju, kas bus, jeigu atsiras broko. Tai daugiau profilaktiškai žmonės teiraujasi, norėdami apsidrausti ir žinoti", – sakė savivaldybės atstovas.
Jo teigimu, šiemet Kaune turėtų būti renovuoti 125 daugiabučiai gyvenamieji namai. Iš viso Kaune yra daugiau kaip 5 tūkst. daugiabučių. R.Rabačiaus nuomone, beveik visiems jiems renovacija reikalinga. Didesnio sujudimo tikimasi balandžio mėnesį, kai prasidės naujas finansavimo etapas.
Bėda – pinigai ir rangovai?
Bendrovės "Būsto valda" bendruoju telefonu atsiliepusi darbuotoja informavo, kad visi vadovai yra išvykę ir pasiūlė klausimus atsiųsti elektroniniu paštu.
"M.Riomerio g. 25-ojo namo situacija problematiška dėl to, kad statybos rangos darbus atliekanti įmonė turi finansinių problemų ir šiuo metu negali toliau vykdyti įsipareigojimų. Nors atlikta 48 proc. statybos rangos darbų, ruošiame visus dokumentus sutarčiai nutraukti ir papildomai pirkti statybos rangos darbų, siekdami baigti pradėtus darbus. Gyventojai neturėtų patirti finansinių nuostolių. Nepatogumų gali iškilti dėl šiek tiek užsitęsusio projekto įgyvendinimo. Apgailestaujame, kad dėl tokios susiklosčiusios situacijos labiausiai nukenčia gyventojai, bet statybos darbai organizuojami pasitelkiant viešuosius konkursus, kur laimėtojas yra atrenkamas pagal mažiausios kainos garantiją ir atitikimą pateiktoms pirkimų sąlygoms", – raštu išdėstė "Būsto valdos" renovacijos vadybininkė Renata Kazlaitė.
Anot jos, Savanorių pr. 235-ojo daugiabučio gyvenamojo namo renovacijos projektas yra kiek kitoks, nei įprastai vykdomi atnaujinimo projektai. Vadybininkės teigimu, namo gyventojai išreiškė norą atsijungti nuo bendrovės "Kauno energija" tiekiamo centrinio šildymo ir įsirengti individualų šildymą dujiniais katilais. "Šiam pakeitimui įgyvendinti reikalingas papildomas projektas, kuris ilgai nebuvo patvirtintas. Tik mūsų naujosios valdžios ir mero Visvaldo Matijošaičio pritarimu šis projektas pajudėjo, bet jau buvo per vėlu, kad laimėjusi statybos rangos darbus atliekanti įmonė suspėtų atlikti darbus iki numatyto sutartyje termino pabaigos", – rašte aiškino R.Kazlaitė.
Ji apgailestavo, kad ši įmonė nesutiko pratęsti sutarties ir baigti statybos rangos darbus. "Suprasdami gyventojų norą ir stengdamiesi kuo greičiau įgyvendinti projektą, esame nusprendę išpirkti parengtą techninį darbo projektą, kainuojantį beveik 15 tūkst. eurų iš šių rangovų, kad nedelsdami galėtume paskelbti naują statybos rangos darbų pirkimą ir pradėti darbus", – planus atskleidė "Būsto valdos" atstovė.
R.Kazlaitės teigimu, sėkminga daugiabučio namo renovacija priklauso nuo skiriamų valstybės lėšų ir statybos rangos darbus atliekančių įmonių. "Mūsų organizuojami viešieji pirkimai statybos rangos darbams vykdyti yra skaidrūs, todėl bendradarbiaujame net su dvylika skirtingų rangos darbus atliekančių įmonių. Nieko stebėtina, kad vykdant tokius reikšmingus projektus kyla vienokių ar kitokių problemų – svarbiausia laiku reaguoti ir operatyviai išspręsti nesklandumus. Vis dėlto didžiausia problema, dėl kurios ir kyla nesklandumų, yra finansavimas, kai neužtenka skiriamų valstybės lėšų projektams įgyvendinti ir tenka laukti papildomo finansavimo", – aiškino renovacijos vadybininkė.
Naujausi komentarai