Ar ilgam protestuotojai okupavo Miesto sodą?

„Kai Nacionalinė Asamblėja (Parlamentas – past.) virsta buržuaziniu teatru, visi buržuaziniai teatrai turi tapti nacionalinėmis asamblėjomis“, – skelbė užrašas virš įėjimo į protestuotojų užimtą „Odeono“ teatrą Paryžuje, atsiradęs 1968 metų gegužę per Prancūziją nuvilnijusios Sorbonos universiteto studentų pradėtos revoliucijosmetu. Nors Lietuvos protesto kultūra, lyginant su Vakarų demokratijomis, itin menkutė, tačiau šiąnakt keletas jaunų protestuotojų okupavo dalį parko šalia Kauno muzikinio teatro.

Per Miesto sodą birželio 16–osios ryte į darbus skubančių praeivių dėmesį traukė penkios palapinės. Netoliese tarp medžių – keletas transparantų: „Gyvenimas per brangus“, „Skurdas neturi sienų“, „Aukštasis moxlas. Apie viską pagalvota“ ir kiti.

Anksti ryte tarp palapinių paklausus, ar yra nemiegančių, iš vienos pasigirdo vyriškas balsas: „Yra. Jei nori prisijungti prie mūsų, užeik, dar gali numigti“. Tada iš gretimos atsiliepė mergina: „Jei norite pakalbėti, dar čia yra nemiegančių“.

„Tai, kad čia įsikūrėme su palapinėmis – dalis mūsų akcijų pavadintų „Protestivaliu“. Mes protestuojame prieš naujo Darbo kodekso priėmimą, reikalaudami išgirsti eilinių žmonių reikalavimus, taip pat prieš viešų miesto erdvių išnaudojimą ne miesto gyventojų, o siaurų verslo interesų naudai“, – paaiškino netikėto mažo palapinių miestelio atsiradimo Kauno centre esmę akcijos dalyvė Viktorija.

Anot jos, žodis „protestivalis“ – sujungia du kitus: „protestą“ ir „festivalį“. „Mus vienija protestas, o tai, kad nakvojame palapinėse primena festivalį“, – šmaikščiai ir lakoniškai paaiškino mergina.

Naktis praėjo ramiai

Pasak protestuotojų, naktis praėjo ramiai, buvo kas juos pavaišino arbata ir maistu, kai kas pažadėjo prisijungti prie akcijos.

Protestivalio idėja atsirado gegužės mėnesį, Lietuvoje kilus nepasitenkinimui išaugusiomis maisto ir paslaugų kainomis. Viešojoje erdvėje gavęs „kalafijorų revoliucijos“ pavadinimą nepasitenkinimas peraugo į 3 dienų prekybos centrų boikotą.

Netrukus socialiniuose tinkluose žmonės ėmė kurti renginius pavadinimu – „Nesėdėsiu, neburbėsiu – reikia kažką daryti“ ir gegužės 14 dieną prasidėjo protesto akcijos po kurių žmonės ėmė burtis į judėjimą pavadinimu „Gyvenimas per brangus“ (#gyvenimasperbrangus).

Pasak jo aktyvistų, pagrindinis judėjimo organas yra gyventojų asamblėjos, kuriose visiems suteikiamos vienodos teisės kalbėti ir spręsti kiekvienam aktualias problemas, Judėjimo iniciatoriai skelbia, kad tai nėra jokioms politinėms partijoms prijaučiantis judėjimas.

Jo iniciatoriai suorganizavo tris tokias asamblėjas, po kurių birželio 15–ąją buvo surengtos protesto eitynės „Protestivalis: #gyvenimasperbrangus“ nuo Kauno rotušės iki Miesto sodo.

„Protestas nukreiptas prieš Naujojo darbo kodekso įstatymo projekto straipsnių, kuriais yra naikinamos darbuotojų teisės ir garantijos, priėmimą. Tai reiškia, kad tai protestas, nukreiptas būtent prieš neigiama prasme darbuotojų teises paveiksiančius darbo kodekso straipsnius, bet ne prieš Naujo darbo kodekso priėmimą plačiąją prasme. Mūsų teisių niekas neatstovaus tik mes patys, nes seimo nariams darbo kodeksas nerūpi, jie gyvena pagal savo pačių įstatymus ir „prastumti“ darbo kodeksą jiems tėra „pliusiukas“ prie užsibrėžtų per kadenciją nuveikti ar reiktų sakyti „prastumti“ darbų“, – skelbė akcijos iniciatoriai.

Vardina protesto tikslus

Penkių palapinių atsiradimas Miesto sode, tai išvakarėse birželio 15–ąją vykusių protesto eitynių prieš Darbo kodekso pakeitimus tąsa. „Po eitynių, kurioms turėjome oficialų leidimą mes išsiskirstėme, o paskui iškart susibėgome ir jau be valdžios instancijų leidimo įsikūrėme parke. Tai mūsų miesto erdvė, priklausanti mums visiems, todėl turime teisę čia būti. Tiesiog apsisprendėme, kad būdami nepatenkinti esama situacija, nenorime sėdėti prie interneto ir rašyti komentarus, o turime išeiti į miesto erdves ir garsiai pasakyti, kas mūsų netenkina“, – papasakojo Viktorija.

Protestuotojai rengia jau ne pirmą akciją Kaune. Jaunuoliai tikino, kad pagrindinės priežastys – Darbo kodeksas bei garantijų nebuvimas, mat baigus aukštojo mokslo studijas, dirbti už minimalią algą nėra pats geriausias sprendimas. Juolab, kad prekės ir paslaugos gerokai daugiau kainuoja, nei minimali alga.

„Seimo nariai nukėlė DK svarstymą, matyt, išsigandę profsąjungų protesto. Mes palaikome profsąjungų iniciatyvą protestuoti prieš valdžios sprendimus, bet politiškai nuo jų atsiribojame, bijodami, kad profsąjungos gali būti priklausomos nuo verslo grupių interesų ir politinių jėgų“, – tikino vienas organizatorių VDU socialinės-politinės kritikos magistras Rolandas Lingys.

Kiti protesto dalyviai neslėpė, kad tik tokiu būdu galima išreikšti nepasitenkinimą ir ką nors pasiekti. Jų teigimu, kuo daugiau žmonių prisijungs, tuo bus stipresnis tautos balsas.NAUJAUSI KOMENTARAI

Rolandui Lingiui

Rolandui Lingiui portretas
Nepagrįstos baimės, kvaili įtarinėjimai tik patvirtina judėjimo paauglystės laikotarpį.Jūs bijot kad profsąjungos gali būti priklausomos nuo verslo grupių ar politikos :))) O kas už Jūsų stovi, kas Jums diriguoja, kas nustato Jūsų susirinkimų darbotvarkes, kurias pridengiant po ,,bendru sutarimu" arba asamblėjos pavadinimu. Didelė problema, kad Jums ( arba aukštesnėj pakopoj stovintiems gudručiams) vaidenasi, kad kažkas nori Jūsų organizacijos valdymą įtakoti, jus valdyti ir t.t.....Visa ta veikla panaši į darželinukų lygį ir todėl Kauno savivaldybės administracijos direktorius ir dėjo ilgą ir gumbuotą ant viso protestivalio.Nu pabūkit, paišdykaukit dar truputį o po to namo, namučio....

Vincas

Vincas portretas
ELITINĖ DARBO VIETA IKI GYVOS GALVOS DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO RINKIMŲ ĮSTATYMO NEATITIKTIES LR KONSTITUCIJOS 55 STRAIPSNIUI. Spręsti „Tautos tyliuoju referendumu“ Dabar galiojančiu LR Seimo rinkimų įstatymu kvailinami LR Seimo rinkėjai- Lietuvos piliečiai. Vienu metu kandidatas į LR Seimo narius įrašytas dviejuose balsavimo biuleteniuose (vienmandatiniame apygardos ir daugiamandatiniame partijų sarašuose). Seime dviejų kėdžių Seimiečiui nėra.LR Seimo nariams nepareiškus valios panaikinti antikonstitucinę LR Seimo rinkimų įstatymo nuostatą, Lietuvos rinkėjai–piliečiai galėtų patys 2016 m.rudenį,LR Seimo rinkimų metu tai spręsti „Tautos tyliuoju referendumu“ tokiu būdu: išrinkdami 71 seimo narį tiesiogiai –vienmandatėse rinkimų apygardose, o Partijų sąrašą-biuletenį perbraukia ir užrašo -Rinkimuose nedalyvauju.Reikia aktyviai dalyvauti rinkimuos. Principas- Seimiečiams nereikalingi piliečiai- rinkėjai, piliečiams -rinkėjams nereikalingi Partijų sąrašai.

Irma

Irma portretas
Taip ir reikia-šaunuoliai. Daro, ką gali.
VISI KOMENTARAI 39
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių