Pirmieji paminklai Lietuvos lakūnams

1992 m. Lietuvos kultūros fondo Kauno taryba paskyrė Grigalių Majorovą atsakingu už paminklo statybą. Paminklo statybos komisijai vadovavo vicemeras kompozitorius Giedrius Kuprevičius, o jam pasitraukus iš vicemero pareigų – Rapolas Vasiliauskas. Statybos darbus atliko bendrovių "Struktūra" meistrai, paminklo akmenis pjovė bei montavo "Ritualinių gaminių" įmonė.

1993 m. liepos 4-osios vakarą, apie 21 val., su paskutiniu 28 eilės akmeniu į viršų pakilo ir pabaigtuvių ąžuolo lapų vainikas, valstybinės JAV ir Lietuvos vėliavos.

Obelisko viršūnėje – šampanas

"Pabaigtuvių vakarą į obelisko viršų pakilo ir pagrindiniai paminklo statytojai, iniciatoriai: meistrai J.Baršauskas, R.Ganusauskas, R.Rokus, V.Stankevičius, P.Tuškevičius, lakūnas E.Jasiūnas, vyr. inžinierius J.Šlapikas, direktorius L.Bernotas, darbų vykdytojas J.Žaliaduonis, darbo brėžinių autorius K.Linkus, miesto tarybos deputatas A.Dručkus. Pagaliau lakūnams buvo grąžinta sena skola", – reziumavo J.Čepas.

Priminsime, kad obelisko viršūnėje susirinkusieji patikėjo sudaužyti šampano butelį Andriui Dručkui, kuris buvo ne vien šio paminklo pastatymo iniciatorius, bet ir sovietmečiu išsaugojo ąžuolinius ir varinius S.Dariaus ir S.Girėno karstus. Vieni jų saugomi Lietuvos aviacijos muziejuje, kiti – Vytauto Didžiojo karo muziejuje.

Kviečia į parodą

Į obelisko atidengimo iškilmes Kaune 1993 m. liepos 17-ąją susirinko daugiatūkstantinė minia. Atidengiant ir šventinant paminklą dalyvavo ir Lietuvos Respublikos vadovai, S.Dariaus vaikaitis, obelisko statytojai ir kt. Paminklą sudaro 280 tašytų granito luitų, sumontuotų 28 eilėmis. Jiems tvirtinti prireikė 215 papildomų įvairių formų detalių – iš viso statybai buvo sunaudota 243 kub. m granito.

Lietuvos aviacijos muziejuje nuo liepos 15-osios veikia istorinių nuotraukų paroda, pasakojanti apie paminklus S.Dariui ir S.Girėnui.


Šiame straipsnyje: paminklailakūnaiLietuva

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių