Parama ukrainiečiams išlieka

Nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams pratęsta Kauno viešojo transporto lengvata. Be to, miestas ir toliau padeda karo pabėgėliams, siunčiama įvairi parama į Ukrainą.

Lengvatinis bilietas

Kauno miesto taryba nutarė pratęsti miesto viešojo transporto metinio bilieto lengvatą, skirtą nuo karo į Lietuvą pabėgusiems ukrainiečiams. Lengvata taikoma nuo pat Rusijos pradėto karo Ukrainoje pradžios.

Transporto ir eismo organizavimo skyriaus vedėjas Martynas Matusevičius dienraščiui aiškino, kad į Kauną atvykusiems ukrainiečiams taikoma 99 proc. lengvata kelionėms viešuoju transportu. Pilna metinio – 365 dienų – e. bilieto kaina yra 275 eurų.

„Visiems, turintiems teisę į šią lengvatą, asmenims išduodamos vardinės e. bilieto kortelės. Dėl Rusijos Federacijos karinių veiksmų Ukrainoje pasitraukusiems asmenims šios rūšies bilietas ir paslauga nekainuoja. Bilieto 1 proc. kainos skirtumą ir elektroninės kortelės išdavimo mokestį padengia pats vežėjas“, – apie tai, kad ukrainiečiai nemokamai gali naudotis miesto viešuoju transportu, aiškino M. Matusevičius.

Per trejus metus, kai vyksta karas, ukrainiečiams tokių bilietų parduota 21 076 vienetų.

„Miesto savivaldybės kompensacija už parduotus bilietus yra 4,6 mln. eurų, bendrovė „Kauno autobusai“ sumokėjo beveik 78 500 eurų“, – kiek miestas ir jai pavaldi įmonė per trejus metus sumokėjo už karo pabėgėliams skirtą lengvatą, nurodė Transporto ir eismo organizavimo skyriaus vedėjas.

„Kauno diena“ pasiteiravo, ar tikslinga ir 2025 m. pratęsti viešojo transporto lengvatą, jei dalis ukrainiečių jau susirado darbą, įsitvirtino Lietuvoje?

„Ukrainiečių skaičiai mieste nuolat kinta – vieni įsitvirtina, tačiau iš karo purtomų regionų atvyksta ir naujos šeimos, dalis grįžta namo. Miestas 2024 m. spalio 10 d. gavo kolektyvinį ukrainiečių prašymą iš 1 373  asmenų dėl šios lengvatos pratęsimo“, – apie tai, kad lengvata apsinaudoja ir naujai atvykstantys ukrainiečiai, kalbėjo M. Matusevičius.

Lengvata: Kauno miesto taryba pritarė, kad ukrainiečiams būtų pratęsta galimybė viešuoju transportu važiuoti nemokamai. / Justinos Lasauskaitės nuotr.

Kas dar skiriama?

Be minėtos viešojo transporto lengvatos, karo pabėgėliams Kaunas skiria ir kitokią paramą.

Socialinės paramos skyriaus vedėja Erika Kačiulienė „Kauno dienai“ nurodė, kad iš miesto biudžeto nuo 2022 m. skiriama vienkartinė išmoka nuo karo Ukrainoje pabėgusiems žmonėms.

Per 2022 m. tokios miesto pagalbos sulaukė 5 513 asmenų. Jiems buvo išmokėta beveik 494 tūkst. eurų. 2023 m. dėl vienkartinės išmokos kreipėsi 440 asmenų, jiems skirta vienkartinė parama sudarė 47,7 tūkst. eurų. Šiemet parama skirta 211 asmenų, iš miesto biudžeto išmokant 26,2 tūkst. eurų.

„Laikinus leidimus gyventi Lietuvoje gavę ukrainiečiai gali kreiptis dėl piniginės socialinės paramos, išmokų vaikams, socialinės paramos mokiniams, kompensacijų už būsto šildymą, karštą, geriamąjį vandenį, būsto nuomą. Ji skiriama tokia pat tvarka kaip ir kauniečiams.

Iš valstybės biudžeto lėšų skiriama vienkartinė išmoka įsikurti Kauno mieste, mėnesinės kompensacijos vaikų išlaikymo išlaidoms padengti, kai vaikas ugdomas pagal ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo programą“, – apie tai, kokią paramą gali gauti ukrainiečiai, komentavo E. Kačiulienė.

Ji nurodė, kad ukrainiečių vaikai nuo darželio ir maitinimo mokesčio atleidžiami iki vaikui bus išduotas leidimas laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje, bet ne ilgiau kaip šešis mėnesius nuo laikinosios apsaugos Lietuvos Respublikoje asmeniui suteikimo dienos. Rugsėjo duomenimis, 1 156 ukrainiečiai lanko miesto švietimo įstaigas.

Miesto savivaldybės kompensacija už parduotus bilietus yra 4,6 mln. eurų.

Apmokama globa

Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Jolanta Baltaduonytė papildė apie galimas gauti globos paslaugas.

„Suaugusiems su negalia arba senyvo amžiaus ukrainiečiams, kuriems reikalingos institucinės socialinės globos paslaugos (apgyvendinimas globos įstaigose) – valstybė apmoka už teikiamas paslaugas.

Taip pat finansuojamas nelydimų nepilnamečių ukrainiečių globa. Skiriamą sumą diferencijuojant pagal vaikų amžių ir jų dienos socialinės priežiūros paslaugoms (vaikų dienos centruose) apmokėti, skiriamą sumą diferencijuojant pagal vaikų turimus specialiuosius poreikius ar negalią“, – dėstė J. Baltaduonytė.

Ji nurodė, kad už vaikų dienos socialinę priežiūrą skiriamas finansavimas atitinka teisės aktuose nustatytas minimalias sumas, už nelydimų nepilnamečių užsieniečių globą – vidutines socialinių paslaugų kainas, kurios apskaičiuojamos remiantis savivaldybių kasmet teikiama informacija.

Kauno m. savivaldybės nuotr.

Pasisemti kultūros

Nuo karo pabėgę ukrainiečiai taip pat Kaune gali nemokamai lankytis tam tikrose kultūros įstaigose.

Kultūros skyriaus vedėja Agnė Augonė dienraščiui nurodė, kad nemokamas paslaugas ukrainiečiams teikia Kauno miesto muziejus.

„Įstaiga turi bendradarbiavimo sutartį su ukrainiečių bendruomene, Zamenhofo g. 4 patalpose renkasi ukrainiečių bendruomenės nariai, vyksta jų renginiai, lietuvių kalbos pamokos, eksponuojamos parodos. Vinco Kudirkos viešojoje bibliotekoje ukrainiečiams organizuojamos ekskursijos „Bibliotekos lobynai“, orientacinis žaidimas „Atrask Europą Kaune“, kūrybinės dirbtuvės Tarptautinės Ukrainos mokyklos mokiniams, kultūros paso edukacija „Bežodžių knygų magija“. Kitos kultūros įstaigos taip pat kviečia ukrainiečius lankytis jų organizuojamuose renginiuose“, – teigė pašnekovė.

Kauno m. savivaldybės nuotr.

Keliauja į Ukrainą

Kaunas prisideda ne tik prie karo pabėgėlių gerovės, tačiau aktyviai remia ir Ukrainą, į šią šalį jau iškeliavo ne viena paramos siunta. Vakar baigėsi dar viena akcija, kurios metu gyventojai buvo kviečiami aukoti fronte kariaujantiems kariams skirtus būtiniausius daiktus.

„Nuo pat karo pradžios padedame Rusijos užpultai broliškai ukrainiečių tautai. Viena pagalbos kryptis – rūpestis Kaune prieglobstį radusiais pabėgėliais, kita – teikti paramą Ukrainai. Nuolat palaikome ryšį su miestais-partneriais: žinome, ko jiems labiausiai trūksta, organizuojame reikiamą paramą.

Šių metų kovą Charkivui perdavėme 20 autobusų, kurie ne vienerius metus ištikimai tarnavo kauniečiams, kursuodami miesto gatvėmis. Gegužę į Charkivo rajoną iškeliavo tvarkingas, pilnai suremontuotas greitosios medicinos pagalbos automobilis. Jis į Ukrainą išvažiavo su pakrauta parama“, – komentavo Kauno vicemeras Andrius Palionis.

Praėjusią savaitę startavo nauja paramos akcija „Kalėdos keliauja į apkasus“, organizuojama drauge su VšĮ „Iki pergalės“. Gyventojai buvo telkiami gerumui ir kviečiami siųsti Kalėdų dovanas Chersono, Pakrovsko, Torecko ir Sumų apskričių kovotojams.

Akcijos metu buvo renkami šilti rūbai, sveikatos priežiūros priemonės, maistas ir kiti kariams būtini daiktai.

„Kiekvieno parama – gyvybiškai svarbi. Kviečiu Kauną, visas įstaigas ir nevyriausybines organizacijas, verslus, bendruomenes ir pavienius kauniečius dar kartą susivienyti“, – prisidėti reikalingais daiktais kvietė A. Palionis.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių