"Mes pretenzijas kelsime bendrovei "Dextera", – tokį verdiktą priėmė aplinkosaugininkai dėl Neries šlaite rasto lietaus nuotekų vamzdžio, kuriuo tekėjo buitinė kanalizacija. Bendrovėje "Dextera" neatsirado galinčiųjų pakomentuoti, kas galėtų teršti upę.
Tarša viršijo normas
Tai, kad lietaus kanalizacija naudojama ne lietaus vandeniui, bet ir fekalijoms, išsiaiškino verslininkai, tvarkydami Jonavos g. Neries upės pusėje esantį sklypą, kuriame rengiamasi Reabilitacijos ligoninės statyboms.
Nuo šabakštynų išvalytoje pakrantėje pasklido nosį riečiantis kvapas. Tada įgaliotasis statybos atstovas ir aptiko netoli būsimos ligoninės įrengtą nuotekų vamzdį.
Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento Kauno miesto agentūros vadovas Eugenijus Vainalavičius patvirtino, kad žaliuzėmis ir ritininėmis užuolaidomis prekiaujančios bendrovės "Dextera" teritorijoje netvarkingai prižiūrimi nuotekų tinklai, o dalis jų netgi įrengti ne pagal taisykles, todėl buitinės nuotekos ramiai sau kliokė lietaus kanalizacijos tinklais tiesiai į Nerį.
"Konkrečių skaičių pasakyti dar negaliu, nes mes esame padarę tik taršos analizę. Pagal taršos analizę akivaizdu, kad teršalai viršija leistinas normas", – aiškino E.Vainalavičius.
Agentūros vadovas pateikė vienos dienos pavyzdį: teršalo rodiklis buvo 260, o leistina norma – 58.
Vertė kaltę vieni kitiems
Į taršos vietą važiavęs Kauno miesto agentūros vyriausiasis specialistas Konstantinas Šumskas neabejodamas tyrimą pradėjo nuo "Dexteros".
"Atidarėme šulinį ir radome, per kur įteka fekalijos. Reikia pasakyti, kad pagrindinė "Dexteros" nuotekų dalis vis dėlto nueina į spaudiminę liniją, kuri pumpuojama į Kauno miesto kanalizacijos tinklus. Tačiau viename šulinyje iš karto pamatėme, kad keliais vamzdžiais atiteka buitinė kanalizacija", – tyrimo eigą dėstė K.Šumskas.
Viename šulinyje matėsi du vamzdžiai, įvesti iš pastato, kuris priklauso "Dexterai". Galimai nuo vieno ar dviejų tualetų vamzdžiai ir buvo atvesti į lietaus nuotekų šulinį. Specialistai pastebėjo, kad pastatas didelis, patalpos nuomojamos. Sunku net įsivaizduoti, kiek laiko buitinė kanalizacija tekėjo į lietaus kanalizacijos sistemą ir teršė upę.
Aplinkosaugininkai pasakojo, kad iš pradžių vieni ant kitų kaltę vertę pastatų savininkai vėliau susitaikė su realybe. "Dextera" esą ėmėsi spręsti, kad fekalas būtų nukreiptas į spaudiminę liniją. "Jų neperspėjęs nuvažiavau patikrinti. Ten buvo šioks toks drenažinis bėgimas. Jei bėga fekalas – matosi. Tąkart aš jo nebeužfiksavau", – tvirtino K.Šumskas.
Niekas nenori komentuoti
Prieš kelerius metus bendrovei "Dextera" vadovavęs ir jos akcijų turėjęs Kauno tarybos narys Židrūnas Garšva nustebo, kad dėl bendrovės reikalų kreipiamasi į jį. Tačiau pripažino apie teršalų problemą girdėjęs.
"Ten, kiek žinau, ir dabar tiria, kieno čia kaltė, avarija ar ne avarija. Žinau tiek, kiek jūs parašėte", – "Kauno dienai" tvirtino politikas.
Tačiau ankstesniame "Kauno dienos" rašinyje apie į Neries pakrantę tekančius teršalus nebuvo minima bendrovė "Dextera". Rašinyje buvo minima tik vieta ir tai, kad kitoje Jonavos g. pusėje yra įsikūrusios bendrovės.
Oficialiame "Dexteros" interneto puslapyje nurodytais telefonais penktadienį niekas neatsiliepė. Tik vienu, dar prie Ž.Garšvos, kaip bendrovės direktoriaus, pavardės nurodytu telefonu atsiliepęs Nerijus Macaitis atsisakė kalbėti.
Naujausi komentarai