Netekę stogo virš galvos vėliau jo ir nebenori?

Tikriausiai neatsisakytumėte būsto pačioje Kauno širdyje – šalia Kauno pilies ir Nemuno bei Neries santakos? Būstą tiesiog po medžiais čia patys įsirengė du asocialūs piliečiai.

Sugulė pietų miego

Tiesa, toks būstas patrauklus ne kiekvienam. Po spygliuočiais tiesiog ant žemės – lova, aplink – keli maišeliai su daiktais, užklotas, po kuriuo ir leidžia laiką čia jau ne pirmą dieną apsistoję gyventojai.

Vietiniai ir praeiviai netruko pastebėti A.Jakšto gatvėje po medžiais apsigyvenusią benamių porą. Kalbama, kad anksti ryte jie iškeliauja savais keliai ir čia grįžta tik pernakvoti. Pagal kvapą panašu, kad šią vietą jie pasirinkę ne tik kaip miegamąjį, bet ir kaip tualetą. Antradienį popiet, panašu, oras nebuvo tinkamas kelionėms, tad abu aptikti čia sugulę pietų miego.

Šalia A.Jakšto g. 7 namo po eglėmis gulėjęs vyras pasakojo apie savo išsilavinimą – turįs du psichologijos bakalaurus, išmanąs apie žmonių kalbą ir intelekto lygį. Kai praeivis bandė jį nufilmuoti, už filmavimą vyras, besiilsintis po egle, paprašė dviejų eurų.

Pietų miegas – prestižinėje Kauno vietoje, šalia A.Jakšto g. 7 namo, tiesiog po medžiais. (Skaitytojo nuotr.)

"Sunku patikėti savanorišku pasirinkimu nakvoti viešose miesto vietose. Bet žmogus pasakojo, kad nori save išbandyti ekstremaliomis sąlygomis ir susilieti su gamta. Tikino, kad yra iš Kaišiadorių, bet kas jį žino. Moters tuo metu jau nebebuvo, matyt, patraukė savais reikalais kur nors", – pasakojo su tiesiog po medžiais įsikūrusiu vyru bendravęs kaunietis.

Jis stebėjosi, kad iki šiol niekam tie žmonės po medžiais neužkliuvo. "Prestižinė Kauno vieta, aplink gyvena kauniečiai, vaikšto pro šalį, čia jau dvokas nosį riečia, nes panašu, kad jie ir gamtinius reikalus vietoje atlieka. Gal tiems žmonėms tiesiog reikia pagalbos", – svarstė į redakciją paskambinęs kaunietis.

 

 

Pagalbos nori ne visi

Gyvenimo negandų, asmeninių nesėkmių, sąlygotų netinkamų pasirinkimų prispausti žmonės, netekę stogo virš galvos, – ne naujiena. "Kauno diena" dėl šio konkretaus atvejo kreipėsi į savivaldybę.

Kauno miesto savivaldybės Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Jolanta Baltaduonytė vardijo, kokia pagalba teikiama gatvėje atsidūrusiems žmonėms, tačiau, anot jos, neretai visų šių galimybių bėdžiai atsisako.

"Kauno miesto socialinių paslaugų centras jau sureagavo į informaciją dėl situacijos A.Jakšto gatvėje ir nedelsiant išsiuntė specialistus", – teigė J.Baltaduonytė.

Skaitytojo nuotr.

Pasak jos, benamiui bandant teikti pagalbą, ypač pirmą kartą, jie labai retai sutinka ją priimti. Atsisako net pasiūlymo bent jau pernakvoti po stogu, apsiprausti ir panašiai.

"Tačiau specialistai stengiasi išsiaiškinti, kodėl pagalbos atsisakoma. O motyvai būna paprasti – kai kuriems tai yra tiesiog gyvenimo būdas, ypač jei ilgesnį laiką gyveno laisvai. Tokiam asmeniui jau yra sudėtinga ir nelabai priimtina gyventi po stogu, turėti kaimynų ir laikytis tam tikrų taisyklių", – kalbėjo vedėja.

Ji akcentavo, kad specialistai neturi teisės išvežti žmogaus į laikiną pastogę neatsižvelgdami į jo norus. "Visos paslaugos, kaip ir ši, teikiama tik su asmens sutikimu", – sakė J.Baltaduonytė.

Pavyksta ir motyvuoti

Per šiuos metus iki gegužės mėnesio, skaičiavo vedėja, buvo užregistruoti 64 socialinę riziką patiriantys asmenys, kuriems Kauno miesto socialinių paslaugų centre buvo suteikta apnakvindinimo paslauga.

Jau sureagavo į informaciją dėl situacijos A.Jakšto gatvėje ir nedelsiant išsiuntė specialistus.

"Pastebima mažėjanti tendencija – 2019 m. laikinosios nakvynės prireikė 157 asmenims, o 2020 m. – 114. Ši paslauga teikiama pagal poreikį ir tas pats asmuo jomis gali pasinaudoti ne vieną kartą", – dėstė savivaldybės atstovė.

Užsukusieji į laikinosios nakvynės arba apgyvendinimo nakvynės namus kartu gauna ir įvairios informacijos, patarimų, pagalbos, kuri keičia gyvenimus.

"Socialiniams darbuotojams pavyko motyvuoti 54 paslaugų gavėjus – su priklausomybėmis susiduriančius žmones vykti gydytis į ilgalaikes reabilitacijos bendruomenes ar centrus. Taip pat šeši žmonės buvo apgyvendinti ilgalaikėje ir trumpalaikėje globoje, devyni atstatė socialinius ryšius su artimaisiais, 48 susirado būstą ir pradėjo gyventi savarankiškai. Septyni išvyko į slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninę", – vardijo J.Baltaduonytė.


Šiame straipsnyje: A.Jakšto g. 7benamiaimiega po eglebūstasbenamiai po medžiaistogas virš galvosskaitytojo naujiena

NAUJAUSI KOMENTARAI

Kunigas

Kunigas portretas
Neteisk kitu gyvenk savo gyvenimą

Anonimas

Anonimas portretas
Nemažai intelektualu krenta į bedugne gyvenimo nešusi tvarkydami savyje su gyvenimo smūgiais.

Nait

 Nait portretas
Nu visi gimsta vienodi. Tik gyvenimą nugyvena skirtingai...
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių