Nė vienas specialistas Laisvės alėjos 90 namo stiklinio antstato nepagyrė, bet savo kaltės neįžvelgė. Išnarsčius visus dokumentus, tikimasi išaiškinti kaltininkus ir juos nubausti.
Sukruto Vilniaus pareigūnai
Kultūros paveldo departamento (KPD) direktorės Dianos Varnaitės įsakymu sudaryta laikinoji tarpžinybinė komisija pradėjo aiškintis prieštaringai vertinamo stiklino antstato ant namo savivaldybės pašonėje atsiradimo aplinkybes.
"Mano asmenine nuomone – baisu, kas atsitiko Kauno mieste. Tokių objektų neturėtų būti, su kultūros paveldu neturėtų būti taip elgiamasi", - nusivylimo neslėpė KPD direktoriaus pavaduotojas Algimantas Degutis. Jis patikino, kad departamentas pasiryžęs išnagrinėti klausimą.
"Jeigu kokie nors mūsų pavaldume esantys pareigūnai priėmė sprendimus, kurie lėmė tokį blogą rezultatą ir, aišku, pažeidė teisės aktus, tikrai bus sprendžiamas klausimas dėl atleidimo iš darbo. Architektus, kurie projektavo šį objektą, perduosime svarstyti atestacinei komisijai, ar jie gali ateityje projektuoti pastatus kultūros paveldo teritorijose", - dėstė A.Degutis.
Jeigu paaiškės, kad šią situaciją lėmė teisės aktų spragos, bus inicijuojami teisės aktų pakeitimai. "Jei komisija nustatys teisės aktų pažeidimus, būsime priversti kreiptis į prokuratūrą dėl viešojo intereso gynimo ir naujojo objekto pašalinimo iš kultūros paveldo teritorijos", - galimus veiksmus numatė KPD atstovas.
Nuardė ir neatstatė
Viršesnio pareigūno klausimų sulaukusi KPD Kauno teritorinio padalinio vedėja Irena Vaškelienė savo pačios ar pavaldinių kaltės neįžvelgė:
"Mano asmenine nuomone nėra pažeistos nustatytos vertingosios savybės urbanistinėje teritorijoje", - dėstė ji. Vis tik klausiama KPD direktoriaus pavaduotojo ji ištarė, kad "architektūra nėra tinkama šiai aplinkai". I.Vaškelienė teisinosi, kad minėto objekto projektą derino jos darbuotoja: "Nežinojau, kokia bus šio pastato išraiška".
I.Vaškelienė paaiškino, kodėl išnyko senojo carinio pastato frontonas, kuris pirminiuose projektuose dar buvo vaizduojamas. Ši pastato dalis, turėjusi uždengti dalį stiklinės sienos, buvo nuardyta, nes, vykdant statybą, būtų nesilaikiusi. Po to buvo sprendžiama, ar frontoną atstatyti. I.Vaškelienės teigimu, buvo gautos ekspertės Nijolės Steponaitytės išvados, jog atstatyti frontoną nėra būtina, nes pastatas nėra įtrauktas į kultūros vertybių registrą.
"Labai džiaugiuosi, kad pavyko įtikinti savininką geranoriškai atstatyti sugadintą, perstatytą patį pastatą iki antrojo aukšto karnizo. Žmogus eidamas mato autentišką istorinį fasadą, o antstatas – kita architektūrinė išraiška. Negali sakyti, kad negalima naudotis kontrasto principu, todėl manau, kad išraiška yra subjektyvus dalykas. Pasaulyje priimta, kad kiekvieno amžiaus įnašas turi kalbėti apie tą laikmetį", - rekonstrukcijos autoriaus naudai kalbėjo paveldosaugininkė.
Pasak jos, ekspertai, įvertinę visą aikštę priešais savivaldybės rūmus, yra siūlę minėtą kampinį pastatą dar aukštinti.
Suteiks žodį autoriui
Architektas Audrys Karalius tikino, kad už projektą pirmiausia yra atsakingas projekto autorius. Kita vertus, jis pripažino, kad Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų taryba (KAUET), kuriai priklauso ir pats, prieš trejus metus svarstydama šio Laisvės alėjos pastato viziją galėjo pasielgti kitaip: paprašyti autoriaus dar kartą parodyti projektą, nes tąkart buvo išsakyta daug pastabų, pritarta vos vieno balso persvara.
Į kitą komisijos posėdį bus kviečiamas projekto autorius architektas Virginijus Juozaitis bei užsakovai. Kauno teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros specialistai paprašyti patikrinti, ar iki šiol atlikti pastato rekonstrukcijos darbai atitinka projektą.
Rekonstrukcijos projekto autorius Virginijus Juozaitis:
Pastatas stipriai keisis, jis dar nepabaigtas. Pasiūlymų ir patarimų tiek prisiklausiau, per tiek "slalomų" pravažiavau, todėl taip ir yra. Manęs niekas nieko neklausia, mano nuomonė nedomina, vyksta uždari posėdžiai, nežinau, kas juose nutarta. Gal mane nori iš miesto išvaryti? Tik laukiu, kad naktį atvažiuotų su sunkvežimiu ir išvežtų.
Naujausi komentarai