- Šarūnė Kutinskaitė-Būdavienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
2022-aisiais, kai po miestą išsibarstys dešimtys Europos kultūros sostinės scenų, o į jas lips menininkai, alpinistai kops į Kauno viršūnę, kuri šiuo vardu pavadinta dar 1977-aisiais.
Atkartos ekspediciją
1977 m. į geologų ekspediciją Pamyre išvyko trys Kauno alpinistai ir vienas latvis. Ten broliai Eugenijus ir Romualdas Bajorai, Kęstutis Virbalis ir Valdis Kikanas užkopė į tris bevardes viršūnes, o vieną jų pavadino savo gimtojo miesto Kauno vardu.
„Kiek pamenu bičiulių įspūdžius, ekspedicija buvo sklandi. Maršrutą jie įvertino kaip 4A kategorijos sunkumo. Ryte pradėję, vakare finišavo“, – Lietuvos alpinizmo veteranų klubo „Senjoras“ viceprezidentas Alvydas Peištaras pasakojo bendražygių ekspediciją, kurioje nedalyvavo, nes kopė į kitus kalnus, vėl prisiminęs šių metų gegužę, kai kartu su Kauno technologijos universiteto bendruomene sodino ąžuoliukus žuvusiems alpinistams atminti.
A.Peištaro teigimu, iš kelių dalių surinktas ženklas papuoš Kauno viršūnę. (Vilmanto Raupelio nuotr.)
Tąkart pagerbimo ceremonijoje dalyvavę Kauno miesto savivaldybės atstovai senjorams alpinistams pasiūlė kaip nors prisidėti prie 2022-ųjų renginių, kai Kaunas neš Europos kultūros sostinės vėliavą. A.Peištaras su kitais veteranais pagalvojo, kad atkartoti 1977-ųjų ekspediciją ir užkopti į Kauno viršūnę būtų puiki mintis. Pristatę ją miesto valdžios atstovams, jau po trijų dienų klubo nariai sulaukė skambučio ir kvietimo atvykti į savivaldybę.
„Meras su mumis kalbėjo pusantros valandos. Visi stebėjosi, kad skyrė tiek laiko, nes įprastai to nedaro“, – alpinistas, gelbėjimo būrio narys, alpinizmo instruktorius, kandidatas į sporto meistrus A.Peištaras džiaugėsi sulaukęs miesto valdžios palaikymo ir didelio bendraminčių susidomėjimo.
Sužinoję apie kitų metų planus, kopti į Kauno viršukalnę panoro kelios dešimtys alpinizmo entuziastų iš Lietuvos. Tikėtina, kad prie būrio prisijungs alpinistai iš Latvijos, galbūt ir Estijos.
„Panašu, kad gali susirinkti ir apie pusšimtį žmonių!“ – maždaug penktadalį jų, anot pašnekovo, sudarys alpinistai veteranai.
Aiškinsis klaidas
Ekspedicija planuojama kitų metų liepą arba rugpjūtį. Tokį metų laiką organizatoriai pasirinko neatsitiktinai. Žiemą kopti sunkiau dėl sniego ir ledo, be to, pakeliui į viršukalnes tyko įvairių pavojų. Tarkim, užsnigti plyšiai, į kuriuos galima įsmukti.
„Kitu metų laiku kopiame susirišę, per tam tikrą saugų atstumą. Jei kas įkrenta, pakimba ant virvės – ištraukiame“, – vasarą, kaip pasakojo patyręs alpinistas, kopimo sąlygos kur kas geresnės.
Kopimas į 5 400 m Kauno viršūnę, esančią Pietvakarių Pamyre, Šugnano kalnagūbryje, Tadžikijoje, priskiriamas vidutinio sunkumo kategorijai. Tiesa, kopti į ją galima dviem pusėmis. 1977-aisiais alpinistų ketvertas įkopė viena, o nusileido kita, patogesne, puse.
„Norime, kad į viršūnę koptų kuo daugiau žmonių. Tie, kurie neturi daug patirties, kops tuo paprastesniu maršrutu“, – kalbėjo alpinistų veteranų klubo viceprezidentas.
Įvertinę tai, kad komandose bus ne tik patyrusių alpinistų, bet ir pradedančiųjų, idėjos sumanytojai ekspedicijos metu surengs mokymus. Jie vyks atkeliavus į vietą ir pakeliui į Kauno viršūnę, įveikus tam tikrą maršruto atkarpą.
Patikėkite, ant viršūnių galima rasti pačių įvairiausių daiktų, ne tik kryžių ar statulėlių.
„Mūsų tikslas – analizuoti, ką, kaip ir kodėl padarėme. Kalbėti apie tai viešai, kad visi girdėtų, nes net ir labai sklandžiai kopiant neišvengiama klaidų“, – tam, kad klaidos nesikartotų, analizuoti jas, pasak A.Peištaro, yra būtina.
Palaiko formą
„Po nepriklausomybės įvyko daug daugiau nelaimingų atsitikimų nei iki tol. Dabar per mažai kalbama apie nelaimingus atsitikimus ir rizikos faktorių. Be to, alpinistai mažiau treniruojasi. Mes tai darėme septynis kartus per savaitę“, – nors ir rečiau, kaunietis tikino besitreniruojantis dar ir dabar.
Bent kelis kartus per savaitę 68-erių vyras ant pečių dedasi maždaug 10 kg sveriančią kuprinę ir su šiaurietiškomis lazdomis kulniuoja apie 7 km.
„Treniruotis būtina!“ – alpinistų fizinę formą akcentavo A.Peištaras, domėtis alpinizmu pradėjęs septyniolikos.
Beje, norintys dalyvauti ekspedicijoje turės įrodyti esantys verti jos. Jau kitų metų pradžioje bus surengti trys kopimai, kuriuose turės dalyvauti visi norintys vykti į Pietvakarių Pamyrą. Susidorojusieji su užduotimis gaus dar ir specialius alpinisto ženkliukus.
„Visi norintys dalyvauti ekspedicijoje turės pateikti ir sveikatos pažymas. Nenorime, kad, nuvažiavus tokį kelią, kam nors sustotų širdis“, – kalbėjo patyręs alpinistas.
Kelias išties bus ilgas. Pirmiausia laukia skrydis lėktuvu, vėliau komandos persės į visureigius, kuriais važiuos apie 1 tūkst. km. Atvykę į vietą, alpinistai sės ant asilų ir taip keliaus dar apie 20 km iki vietos, nuo kurios startuos.
Vardo suteikimo procedūra
Tradiciškai užkopę į viršūnes, kurios neturi pavadinimų, alpinistai jas gali pavadinti pačiais įvairiausiais vardais. Skaičiuojama, kad pasaulyje yra apie 30 viršukalnių, turinčių lietuviškus pavadinimus. Daugiausia jų yra Tian Šanio ir Pamyro kalnuose.
„Užkopus į kalno viršūnę, iš akmenų pastatomas akmenų turas. Į jį dedamas raštelis, kuriame pažymimi metai, kas lipo, kokie orai buvo“, – trumpai apie vardų suteikimo viršukalnėms procedūrą pasakojo A.Peištaras.
Taip atsirado profesionalaus lietuvių alpinizmo pradininko Gedimino Akstino, kino režisieriaus Algimanto Vidugirio, lietuvių literatūros pradininko Martyno Mažvydo, Žalgirio, Nemuno, Lietuvos tūkstantmečio, kompozitoriaus ir dailininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio, lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno, rašytojų Kristijono Donelaičio, Vilniaus, Kauno politechnikos instituto, brolių Bajorų viršūnės.
„Turime ir Bangelės viršūnę“, – tokiu pat vardu, anot pašnekovo, pavadinta spaustuvė, kuriai jis vadovauja jau bemaž 30 metų.
Deja, bet viršūnės su lietuviškais vardais nėra oficialiai įteisintos. Anot A.Peištaro, su Kirgizijos valdžia dėl to deramasi jau apie dešimt metų, tačiau procesas stringa dėl esamos tvarkos. Pirmiausia tam turi pritarti vietos bendruomenė, vėliau – rajono, apskrities vadovai ir tik galiausiai įsaką dėl pavadinimų suteikimo pasirašo šalies prezidentas.
„Ne kartą važiavome ten. Vežėme kompiuterių ir kitų dovanėlių, bet valdžios keičiasi ir viskas tęsiasi apie dešimt metų“, – geriausio scenarijaus vylėsi klubo „Senjoras“ viceprezidentas.
Papildys kalnų muziejų
Alpinistas veteranas pasakojo, kad lapelis, žymintis viršūnei suteiktą vardą, čia būna iki kitos ekspedicijos – tikslą pasiekę kiti alpinistai palieka naują.
„Būtų nerealu, jei užkopus į Kauno viršūnę rastume raštelį, kurį 1977 m. paliko broliai Bajorai, K.Virbalis ir V.Kikanas“, – nors daug vilčių nedėjo, alpinistas tokios galimybės neatmetė.
Užkopę į bevardes viršūnes, alpinistai jas mielai pavadintų naujais, miestui svarbiais, vardais. (Asmeninio archyvo nuotr.)
Užkopusios į Kauno viršūnę, kitąmet entuziastų grupės paliks ne tik raštelį, bet ir dar vieną itin svarbų simbolį – Kauno herbą. Keturias metalines detales, kurios vėliau bus sujungtos į vieną, kuprinėse neš ekspedicijos dalyviai. Kažkam teks gabenti ir akumuliatorinį perforatorių, kuriuo bus pjaunamas akmuo figūrai pritvirtinti.
„Patikėkite, ant viršūnių galima rasti pačių įvairiausių daiktų, ne tik kryžių ar statulėlių. Tarkim, ant Elbruso kalno mačiau motociklą, – A.Peištaras džiaugėsi, kad viršukalnių muziejų kitąmet papildys Kauno didybę menantis metalinis tauras, o jų ekspediciją galbūt vainikuos dar viena viršūnė su nauju, Kaunui svarbiu, pavadinimu. – Ten, kur kopsime, bus bevardžių viršūnių. Pasakėme Kauno miesto savivaldybei, kad jei tik turi kokių nors pageidavimų, sakytų ir mes juos išpildysime.“
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kaunas veža šventinę nuotaiką: ant miesto troleibuso – kalėdiniai akcentai7
Kaunas ne tik Vienybės aikštėje puošia natūralią eglutę ir jau šeštadienį pakvies į jos įžiebimą, tačiau ir kitose miesto vietose dėlioja kalėdinius akcentus. Štai šventinėmis dekoracijomis pasipuo&scaron...
-
Didžiausia šio amžiaus rykštė talžo vis jaunesnius: būdavo silpna, pildavo karštis2
Nemokamai pasitikrinti ar neserga viena dažniausiai diagnozuojamų ligų pasaulyje suplūdo šimtai kauniečių. Cukrinis diabetas laikomas bene didžiausia šio amžiaus rykšte. Juo suserga vis daugiau ir vis jaunesnių žmonių. Tam užki...
-
Atnaujintas VDU Ugnės Karvelis gimnazijos stadionas
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Ugnės Karvelis gimnazijos bendruomenė pirmadienį pasitiko šventiškai – baigti stadiono atnaujinimo darbai, tad nuo šiol mokiniai galės sportuoti moderniame sporto aikštyne. ...
-
Kauno rajonas stiprina savo tapatybę
„Kauno rajono savivaldybė visada turi idėjų, kaip pritaikyti paveldo objektus visuomenės reikmėms, o tinkamai panaudotas paveldas yra puikus būdas stiprinti krašto tapatybę ir didinti žinomumą“, – pastebėjo savivaldybėje aps...
-
Trigubas gimtadienis Alšėnų seniūnijoje
Bijūnų kaime, Alšėnų seniūnijoje gyvenančių Aistės ir Vitalijaus Savickų šeimoje ypatinga šventė – jų trynukės dukros Sofija, Klėja ir Austėja lapkričio 7 d. atšventė savo 2-ąjį gimtadienį. ...
-
Liučiūnų bibliotekos permainos džiugina bendruomenę
Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka (KRSVB) jau daug metų džiaugiasi dideliu padalinių, plačiai pasklidusių visoje pakaunėje, skaičiumi. Kai kitose miestų ir rajonų savivaldybėse bibliotekų filialų tolydžio mažinama, Kauno rajone...
-
Raudondvario dvarui – europinis apdovanojimas už inovacijas
Raudondvario dvaro direktorė Snieguolė Navickienė Kauno rajono savivaldybei parvežė dar vieną tarptautinį įvertinimą – ECTN (Europos kultūrinio turizmo tinklo) apdovanojimą, skirtą Raudondvario dvarui už projektą „Inovatyvusis Raudond...
-
Iš kunigystės traukiasi žinomas dvasininkas: apsisprendė santuokoje gyventi su mylima moterimi47
Iš kunigystės traukiasi žinomas kunigas Gintaras Vitkus. ...
-
IX forto muziejus ieško rangovo antram renovacijos etapui, ruošia ekspozicijos projektą8
Kauno IX forto muziejus iki gruodžio laukia rangovų paraiškų antro etapo renovacijai, tuo pačiu ruošia ekspozicijos projektą. ...
-
A. Valujavičius: 100 tūkst. sekėjų babai buvo ne rodiklis – klausdavo, kada susirasiu normalų darbą24
Keliautojas Aurimas Valujavičius šeštadienį grįžo į Kauno kultūros centro „Girstučio“ padalinio salės sceną, kurioje kadaise su bendraamžiais šventė šimtadienį. Šįkart – ne su šokiais ir ...