Kauno rajoną keičia aktyvi bendruomenė ir verslas Pereiti į pagrindinį turinį

Kauno rajoną keičia aktyvi bendruomenė ir verslas

2014-02-01 16:30
Gaisrinės Lapėse atidarymas
Gaisrinės Lapėse atidarymas / Tomo Raginos nuotr.

Raudondvario dvaro pergalė "Europos burių" konkurse, pirma vieta Laisvosios rinkos instituto sudarytame savivaldybių indekse, 100 mln. litų bendrovės "Pienas LT" investicija, parengtas anhidrito kasyklos projektas – tai keli praėjusių metų Kauno rajono laimėjimai.

Neliko nepastebėta

Kauno rajono mero Valerijaus Makūno teigimu, 2013-ieji nebuvo lengvi: dviejų bankų griūtys gerokai pakoregavo savivaldybės finansinius planus, teko taupyti ir skolintis. Vis dėlto savivaldybė pasinaudojo ES parama, sėkmingai vykdė projektus

Savivaldybės veiklą mezgant ryšius su užsienyje gyvenančiais lietuviais Auksine krivūle įvertino Užsienio reikalų ministerija ir Lietuvos savivaldybių asociacija, o mero pavaduotojui Petrui Mikelioniui už nuopelnus savivaldai suteiktas Savivaldos riterio vardas.

Baigiamas atnaujinti Raudondvario dvaras tapo ne tik rajono, bet ir Lietuvos reprezentacine vieta. Čia lankėsi Europos valstybių parlamentų vadovai, trijų Baltijos valstybių prezidentai, užsienio diplomatai.

Buvusiame žirgyne įrengtame menų inkubatoriuje jau vyksta profesionaliosios muzikos koncertai.

Finansų ministerijos surengtame "Europos burių" konkurse turiningo laisvalaikio kategorijoje Raudondvario dvarui pripažinta pirmoji vieta.

Pritraukė milijonus

V.Makūnas įsitikinęs, kad Kauno rajono stiprybė yra tvirtos bendruomenės. "Mūsų krašto žmonės ne dejuoja, o imasi iniciatyvų ir sumaniai pasinaudoja ES parama", –  teigė meras.

Seniūnijos, bendruomenės ir Kauno rajono vietos veiklos grupių pastangomis Piliuonos gyvenvietėje įrengta lauko estrada, Voškoniuose – dirbtinės dangos sporto aikštelė, Neveronyse, Ringauduose, Raudondvaryje pastatyti lauko treniruokliai.
Biliūnų kaime esančioje Juozapo ir Vandos Liekių sodyboje pernai atidarytas tradicinių amatų centras. Jame puoselėjama kalvystė, audimas, verpimas, pynimas, keramika, vyksta švietėjiški renginiai, šventės.

Pasinaudojus "Leader" programa, Lapėse buvo pastatytas naujas gaisrinės pastatas. Savivaldybės, ugniagesių ir verslininkų pastangomis pasikeitė ir senoji Ežerėlio gaisrinė: tapo jaukesnė, šiltesnė ir patogesnė čia dirbantiems žmonėms. Dalį remonto darbų savo rankomis atliko patys ugniagesiai.

ES paramos sulaukė ir kiti Kauno rajono projektai. Pakaunėje vykdomas daugiau kaip 29 mln. litų vandentvarkos projektas: bus nutiesta 14 km vandentiekio ir apie 33 km nuotekų tinklų, prie jų planuojama prijungti daugiau kaip 3 tūkst. vartotojų. Iki šiol nemažai Kauno rajono gyventojų turėjo patys rūpintis vandens tiekimu. Kadangi trūko nuotekų tinklų, buvo teršiama aplinka net tokiuose žaviuose kampeliuose kaip Kačerginė.

Vandentiekio ir buitinių nuotekų tinklai jau pasiekė Kluoniškius, Dievogalą, Karmėlavą, Kačerginę, Raudondvarį, kitas vietoves. Zapyškyje statomi nuotekų valymo įrenginiai.

Padeda ir verslininkai

Lietuvos laisvosios rinkos instituto savivaldybių indekse pernai Kauno rajono savivaldybė surinko daugiausia balų – 68,4 iš 100 galimų. Kauno rajonas pripažintas geriausia vieta gyventi ir viena patraukliausių vietų investuoti Lietuvoje.

Tyrimas vertina dešimt sričių. Pirmiausia, kiek savivaldybėse užtikrinama žmonių laisvė rinktis paslaugas ir jų tiekėją bei patiems imtis veiklos, kaip racionaliai valdomas turtas. Taip pat – kaip mažinama biurokratinė našta, efektyviai panaudojami iš mokesčių surinkti pinigai, užtikrinamos sąlygos verslui, savivaldybės funkcijoms vykdyti pasitelkiamas privatus sektorius.

Bendradarbiaujant su verslu, Kauno rajone nuveikta įvairių darbų. Savivaldybės ir bendrovės "Via Baltica Dvaras" pastangomis Raudondvaryje atnaujinta senoji Tiškevičių oranžerija, dabar čia teikiamos maitinimo paslaugos.

Kita bendrovė – "Baltishes Haus" Raudondvaryje ne tik pastatė prekybos centrą, sukūrė darbo vietų, bet ir padovanojo bendruomenei šiuolaikinį, maždaug 300 tūkst. litų vertės sporto aikštyną.

"Savivaldybės biudžetas labai ribotas, todėl smagu, kad atsiranda verslininkų, kurie geranoriškai prisideda prie mūsų krašto gerovės kūrimo", – partneryste su verslu džiaugėsi V.Makūnas.

Kauno rajono savivaldybė pasistengė, kad būtų parengtas anhidrito kasyklos projektas Pagirių kaime. Garliavoje pradėjo veikti "Nordic Idea" baldų gamykla. Ramučiuose esančioje Kauno LEZ kyla bendrovės "Pienas LT" pastatas.

Siūlo keisti tvarką

Dalies problemų savivaldybės be Vyriausybės pagalbos nėra pajėgios išspręsti. Tai kaimo kelių sutvarkymas, melioracija.

V.Makūno teigimu, nemažai rūpesčių kelia iš miesto į pakaunės sodus gyvenimo nublokšti žmonės, kuriems dažnai reikia ir pašalpų, ir socialinio būsto.

Dabartinė finansavimo tvarka tokia, kad savivaldybėms lėšų vos pakanka būtiniausioms reikmėms. ES projektams vykdyti reikia nemažo finansinio prisidėjimo, todėl pinigų tenka skolintis.

V.Makūnas siūlo modelį, kuris savivaldybėms leistų lengviau kvėpuoti.

"Gyventojų pajamų mokestis yra savivaldybių mokestis. Todėl kreipiuosi į Vyriausybę ir Seimą, kad visas gyventojų pajamų mokestis atitektų savivaldybėms, o Savivaldybių asociacija kartu su Vyriausybe parengtų teisingą jo paskirstymo metodiką", – siūlo V.Makūnas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų