Speciali muziejaus programa
Kauno miesto muziejaus Kauno pilies skyrius prisijungė prie įvairių Europos kultūros įstaigų paminėti archeologijos dienas ir mažiesiems paruošė įvairiausių veiklų. Smalsučiai buvo kviečiami pakasinėti, patyrinėti ir panarplioti archeologijos paslaptis.
„Šis šeimų šeštadienis – ypatingas, nes pasiūlėme archeologinių edukacijų, kurių metu lankytojai galėjo susipažinti bendrai, kas yra archeologija, iš kur atsiranda eksponatai, kaip jie paruošiami ir svarbiausia – kaip jie randami. Ne visiems pasiseka rasti kokių nors eksponatų, bet šių dienų metu mes lankytojus šiek tiek priartinome prie sėkmės istorijos, kad galėtų išbandyti ir pasidžiaugti radiniais, kai ką net galima parsinešti į namus“, – kalbėjo Kauno pilies edukatorius Giedrius Karpinskas.
Miesto muziejaus atstovas pasakojo, kad Kauno senamiestyje kasinėjimų metu pagrindiniai radiniai būna susiję su karyba, tad randami iečių antgaliai, kitokių ginklų likučiai. Tačiau archeologai Kaune randa ir miestietiško gyvenimo trupinių.
„Pasitaiko radinių, susijusių su buitimi, kurią atspindi kokliai, indai, puodų šukės. Kartais pasitaiko monetų, stiklo dirbinių, tad kai ką mažiesiems archeologams pasiūlėme patiems surasti“, – pažymėjo G. Karpinskas.
Senoviniai žaidimai
Kauno pilies papėdėje būrelis vaikų smalsavo, kaip galima ką nors pasigaminti iš molio. Kiti susisėdę bandė perprasti senovinių žaidimų taisykles.
„Dar vienas užsiėmimas, skirtas Europos archeologijos dienoms, koklių fragmentų lipdymas, kuomet ant medalio formos yra naudojami tokie ornamentai, kokie koklius puošė senovėje, o vėliau rasti Kauno senamiestyje.
Taip pat pakvietėme pažaisti kvirkatą. Tai viduramžiškas žaidimas, laikomas šaškių pirmtaku. Apie šį žaidimą sužinojome tik prieš keletą metų, kuomet Valdovų rūmų teritorijoje buvo rastas statinės dangtis, ant kurio buvo išraižytas žaidimo laukas. Tai tapo įrodymu, kad ir Lietuvoje šis žaidimas buvo žaidžiamas. Tiems, kas mėgsta stalo žaidimus, kvirkatas taip pat turėtų patikti“, – apie specialiai šeštadienio lankytojams pasiūlytus užsiėmimus toliau kalbėjo G. Karpinskas.
Iš tiesų šis žaidimas traukė lankytojų dėmesį. Kalbinti žaidėjai tikino, kad tenka galvas pasukti, jei nori laimėti.
„Man patinka ir šaškės, ir šachmatai, todėl dabar bandau perprasti ir šį žaidimą. Jau kuriu strategiją, kaip nugalėti“, – nepakeldamas galvos nuo žaidimo lentos tarstelėjo vienas jaunuolis.
Kita mažoji kaunietė labai susikaupusi minkė molį ir bandė išgauti reikiamą formą, kurią dekoruos raižiniais. Mergytė čiauškėjo, kad tai bus molinis blynelis, kurį parsineš į namus.
Tūkstantmetis eksponatas
Kauno pilyje rengiama ir vieno eksponato paroda. Šį kartą lankytojams pristatytas ypač senas radinys – 1,5 tūkst. metų senumo pincetas, rastas Kauno rajone.
„Vieno eksponato paroda gali skambėti menkai, tačiau šiuo metu eksponuojamas pincetas yra iš tiesų ypatingas. Jį lyginant su visais kitais turimais eksponatais, jo amžiaus skirtumas yra 1 tūkst. metų. Šis pincetas buvo rastas ties Lentainių piliakalniu, esančiu Kauno rajone. Matyt, kad prieš 1,5 tūkst. metų ta vieta buvo apgyvendinta ir ta bendruomenė naudojo tokį daiktą. Šalia padėjome ir šiuolaikinį pincetą tam, kad žmonės galėtų matyti, jog praėjus tiek metų, gyvenimas kardinaliai pasikeitė, tačiau pincetas tebenaudojamas“, – pasakojo Kauno pilies edukatorius.
Dabar pincetas naudojamas tiek medicinoje, tiek grožio srityje. Spėjama, kad prieš 1,5 tūkst. metų toks daiktas nieko bendro su grožiu neturėjo, bet naudotas labai praktiškose gyvenimo situacijose.
„Medicinos tokios, kokia dabar yra, tuomet tikrai nebuvo, nelabai rūpėjo ir kokį plaukelį išrauti. Pincetas naudotas traukiant pašinus, nes žmonės dirbo labai daug žemės darbų. Taip pat galėjo būti traukiamos erkės ir panaudotas kitose praktiškose situacijose“, – pridūrė G. Karpinskas.
Vytauto Didžiojo karo muziejus Europos archeologijos dienų proga pakvietė išgirsti apie istorinius radinius Zapyškio bažnytėlėje ir miestelio apylinkėse, tad kauniečiai taip pat galėjo sužinoti, kaip anuomet gyveno žmonės bei kokius istorijos reliktus per laiką užpustė smėlis.
Naujausi komentarai