Kauno pavasario mugės pavadinimas, ne visai atspindėjo esamą metų laiką. Dangus – šykštus, ne saulės spinduliais, o smulkiomis snaigėmis ir lietumi žarstėsi. Termometro stulpelis taip pat vangiai kilo aukštyn.
„Kaziuko mugės dalyviams labiau pasisekė. Koks oras buvo! Pasiraitojusi rankoves vaikščiojau, o dabar?“ – kilstelėjusi palto apykaklę, kaunietė Rima kišenėje ėmė ieškoti pirštinių. Žinodama, kad teks nešti pirkinių maišus, odinėmis rankų apsaugos priemonėmis moteris pasirūpino iš anksto.
Edgaro Cickevičiaus nuotr.
Atvėsę orai pakoregavo ir Rimos pirkinių sąrašą – į krepšelį keliavo raugintos, o ne šviežios daržovės, rūkyti lašiniai ir šaltalankių sirupas arbatai.
„Grįžus namo karšto gėrimo tikrai prireiks, – Nepalankioje orų prognozėje Rima bandė įžvelgti ir privalumų . – Svarbiausia, kad nelyja! O tas šaltis... greičiau eisiu, gal mažiau pinigų išleisiu, nes jau ir taip visko prisipirkau.“
Tradicinės Kauno pavasario mugės lankytojų iki sekmadienio popietės su savo gaminiais lauks bemaž 700 prekybininkų, atvykusių iš visos Lietuvos. Kas su rankdarbiais ir tautodailės kūriniais, kas su tradiciniais skanėstais ir gurmaniškomis naujienomis.
Svarbiausia, kad nelyja! O tas šaltis... greičiau eisiu, gal mažiau pinigų išleisiu, nes jau ir taip visko prisipirkau.
„Prieikite, paragaukite. Mūsų arbatos išskirtinės. Galima gerti ir šaltas, ir karštas“, – arbatžolėmis prekiaujanti moteris savo skambiu balsu bandė užgožti gretimai stovinčią, ožkos pieno sūrius siūlančią prekeivę iš Kėdainių rajono. Kiek tolėliau pusamžis vyras pasakojo, kokios lauko dekoracijos šiuo metu yra madingos ir ragino kažką išsirinkti iš jo asortimento. Papuošalų kūrėja iš Vilniaus kaunietes kvietė pasimatuoti kaklo vėrinius. Patikusius, bet netikusius, čia pat vietoje trumpino, į margintus popierinius maišelius dėjo.
„Kodėl ne plastikiniai? Ne prestižas. Ar įsivaizduojate rankų darbo vėrinį tokiame maišelyje?, – Jauna moteris patikino galvojanti ne tik apie įvaizdį. – Per metus nuo plastikinių maišelių jūrose miršta per 100 tūkst. gyvūnų, ir tai tik rastųjų skaičius. Skaičiuojama, kad dėl plastikinių maišelių sukeliamos žalos jau nugaišo ir milijonai jūrų paukščių. Man rūpi, kas vyksta aplink.“
Vos už keliolikos metrų duona ir saldžiais kepiniais prekiaujanti moteris iš po prekystalio traukė plastikinius maišelius. Jie esą pigesni nei popieriniai.
„Negaliu sau leisti popierinių, bet tai nereiškia, kad negalvoju apie tvarumą“, – moteris nedaugžodžiavo, toliau prekiavo ir niekaip nesuprato, kodėl netoli jos renkasi tiek daug žmonių. Šiųmetė mugės tema – „Per tradicijas į tvarų pasaulį“, todėl visi dalyviai buvo kviečiami jungtis į ilgiausią daugkartinio naudojimo maišelius laikančių žmonių eilę. Su savimi atsinešę plonus, vienkartinius, miestiečiai juos keitė į medžiaginius, daugkartinio naudojimo maišelius ir laikydamiesi už jų rankenėlių, stojo vienas šalia kito, sudarydami nepertraukiamą grandinę. Didžiųjų prekybos centrų atstovai pastebi, kad praėjus daugiau nei metams po draudimo nemokamai dalinti plonus plastikinius maišelius įsigaliojimo, Lietuvos gyventojų įpročiai gerokai pasikeitė. Vienkartinių maišelių naudojimas sumažėjo nuo 30 iki 70 proc., o pirkėjai vis dažniau renkasi aplinką tausojančias alternatyvas.
Tvarios idėjos sumanytojai nusprendė prisidėti prie dar didesnio skaičių pokyčio.
„Tikslas skatinti žmones naudoti daugkartinius maišelius. Esame įsitikinę, kad dideli dalykai prasideda nuo mažų“, – kalbėjo „Mugių centras“ marketingo ir komunikacijos specialistė Evelina Kobrina.
Į eilę stojantys, vienkartinius į daugkartinio naudojimo, bambuko medžiagos maišelius keičiantys miestiečiai sveikino tokią iniciatyvą, o gautas dovanas žadėjo naudoti pagal paskirtį.
„Parduotuvėje visuomet gerai pagalvoju, imti vienkartinį maišelį ar ne. Jei imu, tai į jį dedu skirtingas daržoves, o ne kaip anksčiau – kiekvienai rūšiai po atskirą. Būtų gerai atsikratyti įpročio pirkti ir didelius plastikinius maišelius, į kuriuos dedu visus pirkinius. Jau ne kartą sau žadėjau įsigyti medžiaginį. Panašu, dabar jau neturėsiu pasiteisinimų“, – kaunietė Arijana rankoje tvirtai spaudė dovanų gauto maišelio rankenėlę.
Išgraibstę 1 tūkst. maišelių, žmonės išsirikiavo nuo Kauno valstybinio muzikinio teatro sodelio iki pat Soboro. Organizatorių skaičiavimais, eilės ilgis turėtų būti apie 2 km. Įvykis užfiksuotas, tačiau jį dar turi patvirtinti VšĮ Lietuvos išskirtinių pasiekimų tarnyba.
(be temos)
(be temos)
(be temos)