Pereiti į pagrindinį turinį

Kauno oro kokybės stebėsena: duomenys gyventojams – paprastai ir patogiai

2022-08-04 08:06
DMN inf.

Nuo šiol kauniečiai gali susipažinti su informacija apie oro užterštumą savo seniūnijoje. Duomenys iš dviejų dešimčių daviklių pateikiami specialiai sukurtoje platformoje orotarsa.kaunas.lt. Interaktyviame žemėlapyje fiksuojama pagrindinių teršalų – kietųjų dalelių, anglies monoksido, pažemio ozono, azoto ir sieros dioksidų – koncentracija bei Oro užterštumo lygio indeksas (OUI), leidžiantis įsivertinti galimą pavojų sveikatai.

Kauno oro kokybės stebėsena: duomenys gyventojams – paprastai ir patogiai
Kauno oro kokybės stebėsena: duomenys gyventojams – paprastai ir patogiai / Kauno m. savivaldybės nuotr.

„Iki 2021-ųjų duomenys apie oro užterštumą atkeliaudavo vos iš vienos stotelės – Petrašiūnuose. Tai toli gražu neatspindėjo realios situacijos, todėl priėmime sprendimą oro kokybę vertinti visame Kaune.

Specialistai, matydami duomenų visumą, gali spręsti ilgalaikes ir trumpalaikes taršos šaltinių problemas, o gyventojai – informaciją apie vietos oro kokybę, kuri gali daryti tiesioginį poveikį jų sveikatai“, – kalbėjo Kauno miesto savivaldybės administracijos direktorius Tadas Metelionis.

Kaune matavimai nuolat vykdomi 20-yje skirtingų vietų, išdėstytų visose 11 seniūnijų. Duomenys iš autonomiškai funkcionuojančių matavimo prietaisų pateikiami geoinformacinių technologijų sistemų (GIS) pagrindu veikiančiame žemėlapyje orotarsa.kaunas.lt.

Jame fiksuojami pagrindinių teršalų vidurkiai, kurie kenkia žmonių sveikatai ir aplinkai. Tai kietosios dalelės (KD2.5 ir KD10), anglies monoksidas arba smalkės (CO), pažemio ozonas (O3), azoto (NO2) ir sieros (SO2) dioksidai.

Tai leidžia matyti į aplinką išmetamų teršalų visumą, daryti išvadas ir imtis veiksmų.

„Kurdami platformą stengiamės jos „neapkrauti“ pertekline informacija. Ją kauniečiams pateikiame supaprastintą – tai žemėlapiai, lentelės, rodiklių palyginimai ir oro teršalų aprašymas.

Specialistai gauna ženkliai platesnius duomenis – kas valandą fiksuojama visų matuojamų teršalų koncentracija ore, vėjo kryptys, drėgmė ir temperatūra. Tai leidžia matyti į aplinką išmetamų teršalų visumą, daryti išvadas ir imtis veiksmų“, – pasakojo Kauno miesto savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos skyriaus vedėja Radeta Savickienė.

Pasak jos, platformoje gyventojai gali stebėti du kartus per parą atnaujinamą informaciją. Dienos tarša skelbiama 14.30 val., nakties – 4 val. ryto.

Žemėlapiuose rezultatai iš oro daviklių pateikiami vizualiai – spalvinėmis skalėmis. Žalia spalva reiškia nulinę taršą arba labai mažą jos kiekį aplinkoje, geltona – vidutinį oro užterštumą, o raudona didelę taršą.

Norintys atidžiau analizuoti ir palyginti duomenis iš skirtingų lokacijų, gali tai padaryti platformoje pasirinkę lentelę, rodiklių grafiką ar kiekvieno teršalo žemėlapį. Juose nurodomos normos pagal tarptautinį Oro užterštumo lygio indeksą, apibrėžiantį oro kokybės standartus.   

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų